Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.09.2023 07:55

Prezident republiky se setkal s romskými dětmi
20-09-2001  


Prezident republiky Václav Havel přijal ve čtvrtek 20. září skupinku romských dětí, které se umístily v soutěži "Rodinné příběhy - Co mi doma vyprávěli". Soutěž byla součástí projektu Fenomén holocaust, který probíhal z iniciativy a pod záštitou prezidenta Václava Havla.

Záměrem projektu bylo podnítit romské děti, aby hovořily se svými blízkými o tom, co prožili v období holocaustu. Podle těchto vyprávění pak děti zaznamenávaly osudy vlastních rodin a podílely se tak na dokumentaci historie svého národa včetně období holocaustu.

Projektu se zúčastnily romské děti a mládež sdružující se v klubech. Cílem soutěže bylo poskytnout jim reflexi vlastní historie, posílit mezigenerační komunikaci v rodinách a podpořit tak sebeuvědomění Romů. Soutěž chtěla také upozornit Romy i celou společnost na významnou a tragickou kapitolu v historii Romů v českých zemích a získat o tomto období autentické informace.

Soutěž organizovalo občanské sdružení R-Mosty ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky. Vyprávění zaznamenaná dětmi byla posouzena členy odborné poroty a nejzajímavější příspěvky byly zařazeny do sborníku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19827
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003