Vytištěno 28.11.2023 23:42 13-02-2004 Zdeňka Kuchyňová
Komentáře dnešních deníků se věnují hlavně napětí uvnitř sociální
demokracie, které vyvolal dopis 23 nespokojených poslanců politickému
vedení strany. Jeho signatáři v něm stranickým špičkám vytýkají nedostatky
v řízení a neplnění předvolebních slibů. Rebelie dokumentuje podle Mladé
fronty Dnes totální rozklad nejsilnější vládní strany. Nejsou vyloučeny
varianty, že rebelové nakonec přispějí k pádu kabinetu, povolají z
Vysočiny do svých řad Miloše Zemana a budou v případě svého úspěchu
vstřícní ke komunistům. "Každý z těchto scénářů je dnes na pokraji
sci-fi a na pokraji reality," shrnuje autor poznámky.
Ve státní pokladně bude letos vládě chybět přes deset miliard korun, píše Mladá fronta Dnes. O výpadek v rozpočtu se kromě aktuálního rozmělnění koaličních dohod o zvyšování daní zaslouží i stavební spoření a splácení státního dluhu. Na stavební spoření a splátky dluhů, které budou kvůli růstu úroků větší, než se čekalo, bude státu chybět asi sedm miliard korun. Čtyři miliardy korun bude stát postrádat kvůli nové koaliční dohodě o změnách v dani z přidané hodnoty. Ze změn DPH totiž stát získá méně, než chce dát rodinám a důchodcům. Kde se bude škrtat, není přitom jasné. Úředníci na ministerstvu financí se bojí, že jiná cesta než zvýšení dluhu nebude. S tím však nesouhlasí lidovci a unionisté, podotýká deník.
Lékaře znepokojuje vysoký počet zranění a úmrtí na českých silnicích. Loni na silnicích zahynulo 1319 lidí a další tisíce byli při haváriích zraněny. Jak uvádí Právo, například předseda společnosti pro úrazovou chirurgii Petr Zelníček by přivítal legislativní změny, zlepšení ve školení řidičů a investice do zkvalitnění komunikací. Instituce odpovědné za plynulý provoz na českých silnicích přijedou v březnu zkontrolovat inspektoři z Evropské unie. Situace na českých silnicích ohrožuje západní turisty, benevolence policie a nedodržování předpisů zase zvýhodňuje české dopravce před jejich kolegy ze zemí unie, připomíná list hlavní výtky Bruselu. Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas však o plánovaných kontrolách nic neví. Euroinspektoři se podle listu například přesvědčí, jak policisté kontrolují dodržování povinných přestávek u řidičů kamionů. Ověří také dodržování evropské vyhlášky o omezovačích rychlosti či zásady převozu nebezpečných nákladů, dodává Právo.
Tisíce odsouzených se podle Hospodářských novin vyhýbají vězení. Ministerstvo spravedlnosti se domnívá, že část z nich se ukrývá v cizině. Resort proto pracuje na tom, jak vyhýbačům znepříjemnit život - do konce roku chce připravit návrh na nový trestný čin. Za nenastoupení do cely jim soud bude moci přidat až tři roky vězení. Dosud je trestný čin pouze útěk z vězení. V Česku si trest odpykává více než 14 tisíc odsouzených. Cele se vyhýbají 4 tisíce odsouzených. Nejvíce jich je z Prahy a západních Čech.
Dvě pětiny Čechů mají zkušenost s nevěrou svého partnera. Tento fakt si častěji připouštějí lidé z velkých měst. Každý třetí člověk také přiznává, že se nevěry sám dopustil, vyplývá z průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes. Lidé, kteří nevěru přiznali, si nedělají iluze o svých protějšcích - většina z nich si totiž myslí, že je jejich partner rovněž podvedl. To, že podlehli svodům cizího kouzla, přiznává o 12 procent více mužů než žen. Podle sexuologů shromážděná data znamenají, že Češi tolerují nevěru více než lidé v jiných evropských zemích. Paradoxní je ovšem to, že třetina respondentů nevěru zcela odsuzuje a každý druhý oslovený se k ní stavěl odmítavě.
Deníky Bohemia se ptají - znamená pátek třináctého smůlu nebo štěstí? Pověra o smolném pátku je mezi lidmi natolik zakořeněná, že někteří dokonce v tento den nevycházejí ven nebo si neplánují důležitá životní rozhodnutí. Například císař Napoleon prý v pátek 13-tého nikdy nevedl žádnou bitvu. Špatná pověst tohoto dne souvisí s křesťanstvím - Ježíš Kristus byl ukřižován v pátek a při jeho poslední večeři sedělo kolem stolu 13 lidí. Třináctým byl zrádce Jidáš.
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |