Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 16.08.2022 21:24

Dokončení romského centra v Karviné bude stát ještě 5,45 milionů
16-07-2003  

PRAHA 16. července (ČTK) - Dokončení romského centra v Karviné-Fryštátě, na které vláda přispěla sedmi miliony korun z rozpočtové rezervy, bude stát ještě 5,45 milionů. Zprávu o jeho výstavbě dnes vzali ministři na vědomí, řekl ČTK vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Tuto částku chce Sdružení Romů severní Moravy, které je majitelem zařízení, získat od sponzorů, uvádí se ve zprávě.

Stavbu započal v roce 2001 romský podnikatel Milan Ferenc. V témže roce ji převedl i s pozemkem na romské sdružení, kterému předsedá. To v ní pokračovalo za finančního přispění vlády sedmi miliony korun. Další peníze dostalo od města Karviná a Ferencova družstva Služba Karviná. Celková hodnota projektu je 21,45 milionů korun.

Centrum vznikalo od počátku jako multikulturní zařízení pro příslušníky národnostních menšin v celém Moravskoslezském kraji s tím, že důraz bude kladen na vzdělávání romských dětí a mládeže. Otevřeno je všem občanským sdružením, která s romskými dětmi a mládeží pracují. Součástí jeho programu a aktivit bude i prevence kriminality a drogové závislosti.

Je v něm taneční a konferenční sál pro 350 návštěvníků vybavený velkoplošným videem. Prostory pro mimoškolní aktivity dětí a mládeže, ale i restaurace s kuchyní. Sdružení předpokládá, že chod centra bude možné v budoucnu z větší části financovat z nájemného za restaurační zařízení.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19437
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003