Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 01:39

O Roma Vakeren
02-08-2002  Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Marie Vrábelová, Jana Ulbrychová, Tereza Klůsová

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Jek kurko amenge pregejľa sar pani. Hin parašťovin, pale san amenca u šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren".

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba.

Šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty andale romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Mukaha tumenge te romane giľa - šukar šuniben!

Rozlučka dvou  sester na schodech autobusu v Rozvadově na Tachovsku (Foto: ČTK)

Andro peršo reportos amenca vakerela o Jan Jařab. Phenela amenge so kerel e vlada predalo Roma, kaj te naodžan andre avreter thema. Ada kurko but Roma kamle te odžan andre Bari Britania, bo nakamen kadaj te dživen.

V posledních týdnech se u nás opět mluví o exodu Romů do Velké Británie. Počet žadatelů o azyl z řad českých Romů totiž v Anglii roste. Jak se k romské otázce staví Česká republika? Na to nám v prvním příspěvku odpoví vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab.

Andro amaro studio avela te sociologos o Ivan Gabal. Vakeraha leha pale emigracia. Šunena te nevimata, andal le romengero dživipen...

Němečtí úředníci nepustili 29. 7. v  Rozvadově do země 15 z 26 Romů, kteří ráno vycestovali z  Ostravy do Velké Británie (Foto: ČTK)

Ve studiu nás navštíví sociolog Ivan Gabal, kterého se mimo jiné zeptáme, proč Romové emigrují. A jako vždy nebudou chybět ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Pheneha tumenge sar te pisinen skharžipen ko ombudsman. Vakeraha pal koda, save hin problemy, te dživen cizincoha, tiž jekhetanes džaha te dikhen festivalos so kerdža e Ida Kelarovo. O Roma vakeren zaphandaha vekeribnaha amare tradicii.

A ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně se dozvíte, jak podat stížnost k veřejnému ochránci práv. V dalším příspěvku nahlédneme do života rodiny, kde jeden z partnerů je arabského původu. Vrátíme se k festivalu, který pořádala známá zpěvačka Ida Kelarová na hradě Svojanov a na závěr vám přiblížíme další romské zvyky a tradice. Tolik z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Exodus Romů do Velké Británie pokračuje Jan Jařab (vlevo) a romský poradce Matěj Šarközy (Foto: ČTK)
V posledních týdnech se u nás opět mluví o exodu Romů do Velké Británie. Počet žadatelů o azyl z řad českých Romů totiž v Anglii roste. V přijímacím středisku v Cambridgi teď denně přijmou šest nových žadatelů. Jak se k romské otázce staví Česká republika? Jakým způsobem koordinuje své snahy s Evropskou unií? Na to se Jana Ulbrychová ptala vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba. Podle něj se za posledních pět let ve vztahu k Romům výrazně zlepšila státní politika.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.09.2008Do Kanady zatím bez vízZprávy ze života Romů
11.07.2008Emigrovat do zahraničí není lehké rozhodnutíO Roma Vakeren
11.07.2008U nás nemohl uživit rodinu, raději emigrovalO Roma Vakeren
12.11.2004Svatopluk Karásek - nový zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
15.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.01.2004Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunitO Roma Vakeren
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
O emigraci se sociologem Ivanem Gabalem Romská rodina z Karvinska se 2. srpna na ostravském autobusovém nádraží  loučila s příbuznými, kteří odjížděli linkovým autobusem do Londýna (Foto: ČTK)
V našem studiu vítáme sociologa Ivana Gabala, se kterým si budeme povídat na téma emigrace. Dobrý večer.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
13.09.2011Podle Klause by na Šluknovsku měl stát zasáhnout silouZprávy ze života Romů
16.09.2008Do Kanady zatím bez vízZprávy ze života Romů
11.07.2008Emigrovat do zahraničí není lehké rozhodnutíO Roma Vakeren
11.07.2008U nás nemohl uživit rodinu, raději emigrovalO Roma Vakeren
26.07.2007Rozhovor s Ivanem GabalemZprávy ze života Romů
08.12.2006Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje potřebu práce s jednotlivými rodinami a diferencovaný přístup k RomůmO Roma Vakeren
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Představitelé romských nevládních organizací vnímají výzvu premiéra Špidly ke spolupráci Romů s vládou pozitivně. Souhlasí také s návrhem Rady vlády pro záležitosti romské komunity, která doporučuje vládě , aby zpětně nevyplácela sociální dávky Romům, kteří se v zahraničí neúspěšně ucházeli o azyl. Za sporný naopak považují romští aktivisté návrh rady na zřízení speciálního policejního útvaru na potírání lichvy v romských komunitách. Navrhují například legalizaci půjčování peněz formou družstevního úvěrového podnikání, kdy by podnikatelé nebo družstevníci platili daně státu.

Humanitární pomoc romským obětem nacismu budou v rámci svého terénního programu poskytovat společnost Člověk v tísni a romské středisko v Brně Drom. Pomoc zhruba 1650 starým a potřebným lidem uhradí Mezinárodní organizace pro migraci, která rozděluje prostředky podle německého nadačního zákona o odškodnění a peníze určené obětem druhé světové války od švýcarských bank. O tom, koho se bude pomoc týkat, mají rozhodnout pracovníci humanitárních organizací, kteří v romských komunitách pracují.

Slovenský parlament se dosud odmítá zabývat zákonem proti diskriminaci, kterou jsou v zemi postiženi především Romové. Aby však Slovensko vstoupilo do Evropské unie, musí Bratislava respektovat národnostní menšiny. Uvedl to belgický deník La Libre Belgique a podotkl, že protidiskriminační zákon prosazuje místopředseda vlády Pál Czáky. Například na trhu práce je diskriminace v plném proudu. Romové silně utrpěli restrukturalizací, někde jejich nezaměstnanost dosahuje až 98 procent.

Šestou zastávkou putovní výstavy Romové v našem městě je od 1. srpna  Nová radnice v Ostravě (Foto: ČTK)

Výstava úspěšných projektů, které pomáhají k začlenění Romů do většinové společnosti, je k vidění ve foyer ostravské Nové radnice. V expozici "Romové v našem městě" jsou i fotografie, představující jednotlivé projekty pro romskou menšinu, a nechybí ani výrobky romských dětí. Návštěvníci se tak mohou například seznámit se vznikem Vesničky soužití v Ostravě-Hrušově. Už v září by se tam do rodinných domků mělo nastěhovat 15 romských a 15 neromských rodin, které byly před pěti lety postiženy povodní.

Sedmnáct hodin hudby mnoha žánrů, divadelní a taneční představení, koupání i rozmanité sportovní aktivity čekají návštěvníky happeningu proti rasismu, který se uskuteční 14. září na pražském ostrově Štvanice. Koncert, pořádaný společností Člověk v tísni, je součástí protirasistické kampaně finančně podporované vládou a EU a využívající nadsázku a humor. Kampaň začala loni a orientuje se především na mladé lidi.Související články
DatumNadpisRubrika
30.05.2015Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé RomyZprávy ze života Romů
24.01.2015Rok 2015 přinesl změny v sociálních dávkáchO Roma Vakeren
19.10.2014Před dvanácti lety vznikla Vesnička soužitíO Roma Vakeren
07.12.2013Na Slovensku byl hejtmanem Banskobystrického kraje zvolen pravicový extremistaO Roma Vakeren
01.08.2013Romové na východním Slovensku pěstují zeleninu. Často je to jejich první práceZprávy ze života Romů
20.07.2013Řádové sestry ve slovenské Nitře pomáhají dětem v komunitním centruO Roma Vakeren
13.07.2013Ján Lauko poutavě vypráví o historii i současnosti romského skautingu na SlovenskuO Roma Vakeren
01.12.2012K čemu slouží S KartaO Roma Vakeren
01.11.2012Unikátní výstava I Romové jsou Boží v Ostravě nabídne i bohatý doprovodný programZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Jak podat stížnost k ombudsmanovi
Alžběta Janíčková také dnes pozvala k mikrofonu tiskovou mluvčí veřejného ochránce práv doktorku Marcelu Horákovou. Před týdnem jsme se dozvěděli, že posláním veřejného ochránce práv, nebo-li ombudsmana, je přispět k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí, vykonávajících tuto funkci. Důležité je ale také vědět, jak k němu podat případnou stížnost.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik rady doktorky Marcely Horákové a já ještě připomínám, že telefonní číslo kde vám poskytnou bližší informace o činnosti veřejného ochránce práv se sídlem v Brně je: 05/ 42 542 888. Další dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1- Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz. Pište jsme tu pro vás!Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
14.02.2014Novou ombudsmankou bude Šabatová, poslanci jí dali přednost před KřečkemZprávy ze života Romů
07.06.2012Ombudsman kritizuje počet romských dětí ve speciálních školáchZprávy ze života Romů
10.05.2010Jako skála, pevný a poctivý - tak vzpomínají lidé na ombudsmana MotejlaZprávy ze života Romů
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
14.06.2007Zpráva ombudsmana kritizuje vsetínské řešeníZprávy ze života Romů
13.06.2007Podle ombudsmana udělala vsetínská radnice chyby při stěhování RomůZprávy ze života Romů
05.10.2006Senátoři navrhli na ombudsmana Motejla a SeitlovouZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jak se žije v česko-arabském manželství
Klára Kajedová žije ve smíšeném manželství. Se svým mužem, který je arabského původu, mají dvě malé děti, bydlí v panelovém domě a žijí jako ostatní. Jak řekla v rozhovoru Marii Vrábelové - přesto Klára pociťuje, že se od ostatních liší.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Na hradě Svojanov proběhl romský festival Gypsy Celebration
Na hradě Svojanov skončil romský festival Gypsy Celebration a my se společně k němu ještě vraťme. Od čtvrtka se na nádvoří hradu střídaly romské kapely a temperamentní hudební rytmy. Festival s podtitulem Romové Gádžům organizovalo občanské sdružení Miret - Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické hudby ve spolupráci se správou hradu a zpěvačkou Idou Kelarovou, se kterou si o přehlídce povídala Tereza Klůsová.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
Uhranutí
Dnes se budeme zabývat něčím, co je mezi Romy velmi citlivé a málo se o tom hovoří - o uhranutí. Romové na něj věří, neromové většinou ne. Ale dejme už slovo Alžbětě Janíčkové.

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45.

Příští pátek 9. srpna vám v právní poradně odborníci odpoví na vaše dotazy, budeme si povídat s mluvčí Úřadu vlády Annou Stárkovou, ve studiu nás navštíví další zajímavý host a přiblížíme vám opět romské zvyky a tradice.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende!

Romale buth Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!!!
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19366
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003