Vytištěno 23.09.2023 17:13 22-06-2001 Anna Poláková, Jan Mišurec, Josef Suk Sako kurko predžal sar pani. Pale adaj hini romani relacia "O Roma vakeren". Čas plyne skutečně jako voda a my se po týdnu setkáváme na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu opět u romského vysílání "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Sam lošale hoj amen šunen. Jsme rádi, že jste si nás naladili a doufáme, že s námi strávíte příjemných pětadvacet minut. Co vám dnes nabídneme: nebude chybět zpravodajský blok, se kterým vás seznámí Jaroslav Sezemský. Dozvíte se také, že Romové na Mostecku uvažují o odchodu do zahraničí, kde chtějí požádat o politický azyl. Další příspěvek se týká odškodnění Romů, kteří byli nuceni se během 2.světové války ukrývat. Vypravíme se také do Děčína, kde při zakladní škole Máchovo nám. působí pěvecký soubor Khamoro. Nebudou chybět ani romské písně. Příjemný poslech vám za tvůrce "O Roma vakeren" přeje Anna Poláková. Šukar šuniben. =[ Zprávy ]=
Bratislava
Romský národ potřebuje novou a vzdělanou elitu, domnívá se maďarskoamerický multimiliardář George Soros. Proto se rozhodl věnovat miliony dolarů Romům v zemích střední a východní Evropy, kteří uspějí v přijímacích zkouškách na vysokou školu. Granty bude rozdělovat Sorosova nadace Open Society Fund a mohou je už od příštího akademického roku dostat i čeští Romové. PrahaVýstava fotografií Cikáni v životě a díle Bohumila Hrabala byla včera otevřena v karlínské restauraci U saní. Akci uspořádalo občanské sdružení Etnic Art, které založil malíř Pavel Kroka spolu s hudebním skladatelem Jiřím Kormanem. Sdružení se věnuje hledání styčných bodů mezi romskou a evropskou kulturou.
Co vede Romy k emigraci? Romové na Mostecku uvažují o odchodu do zahraničí, kde chtějí požádat o politický azyl. Mezi vytipovanými zeměmi stále více převažuje Velká Británie. Právě v této zemi mají často čeští Romové vlivem dřívějších emigračních vln už své příbuzné. Přibližně 30 rodin chce v nejbližší době odejít například z nechvalně známého sídliště Chánov. Co všechno vlastně Romy k emigraci nutí, to mezi nimi zjišťoval Jan Mišurec.
=[ Reportáž ]=
Je možné zažádat o odškodnění
Romové, kteří byli nuceni se během druhé světové války ukrývat a nemají toto své utrpení patřičně zdokladováno, mohou i tak žádat finanční odškodnění u Česko - německého fondu budoucnosti. S vyřizováním a podáváním žádostí pomáhají Romům terénní pracovníci ze Společnosti Člověk v tísni. Využívají především databáze, která byla pořízena už při dřívějším odškodnění Romů švýcarskými fondy. Jak Janu Mišurcovi za zmíněnou společnosti řekli - Ondřej Poduška a Jana Kramářová, Romům bez dokladů k registraci o odškodnění stačí poskytnout výpověď, která je zaznamenána a vyplnit žádost. Zájem o odškodnění zatím projevilo přibližně 1600 lidí, mimo jiné také z řad dědiců.
=[ Reportáž ]=
Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z
Děčína
V příštích chvílích se společně vypravíme na sever Čech, konkrétně do Děčína. Při tamním městském domu dětí a mládeže působí romský dětský pěvecký soubor Khamoro. Na svém kontě už má mnohá úspěšná vystoupení a tak se na jednu za zkoušek souboru s reportážním mikrofonem vydal i Josef Suk z Českého rozhlasu Ústí nad Labem.
Do půl deváté nám zbývají necelé tři minuty a to znamená, že jsme téměř u konce. Doufáme, že jste s naším O Roma vakeren čili Romové hovoří strávili příjemnou půlhodinku a chcete-li, můžete si nás opět naladit v pondělí a úterý na VKV reg. studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa, dále na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu a to opět v pátek ve 20.05. Romale sam lošale hoj amen šunen. Buth Bacht the sajsipen. Ačhen Devleha. Zde si můžete poslechnout celou relaci ve formátu Real Audio:
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |