Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 11:30

O Roma Vakeren
15-06-2001  Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Jan Mišurec, Zdenka Schovánková

Lačho dives Romale u šukar šuniben tumenge savorenge, ko amen akana šunen. Dobrý večer a příjemný poslech všem z vás, kteří jste si romské vysílání "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" dnes naladili na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Sam lošale, hoj amen šunen. Doufáme, že s námi strávíte příjemných a ničím nerušených pětadvacet minut.

Nejdříve pár slov k dnešní nabídce. Seznámíme vás s přehledem zpráv ze života Romů. Budeme si povídat se Stanislavem Danielem, který pracuje na Kriminálním úřadě policejního prezídia. Také vám přiblížíme projekt jabloneckého fotografa Tomáše Tesaře a dozvíte se, co nového připravuje zpěvačka Věra Bílá. Příjemný poslech vám za tvůrce "O Roma vakeren" přeje od mikrofonu Anna Poláková. Šukar šuniben.


=[ Zprávy ]=
Štrasburk

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku označil jako nepřijatelnou stížnost 25 maďarských Romů, kteří odešli do Francie a loni v červenci tam požádali o statut politického uprchlíka. Podle rozhodnutí tříčleného soudu nevyčerpali Romové všechny zákonné postupy ve vlastní zemi. Skupina maďarských Romů přijela loni koncem července do Štrasburku, kde okamižtě požádali o politickí azyl, ten ve Francii nakonec obdrželo v březnu přes 15 členů této skupiny, ostatním však byla žádost zamítnuta.

Nová Ves Nad Nisou

Šestatřicet romský sociálních terénních pracovníků z Čech, takzvaných streetworkerů, dnes ukončilo třídení školení v Nové Vsi na jablonecku. Školení je součástí projektu Varianty, realizovaného obecně prospěšnou společností Člověk v tísni při České televizi. Společnost hodlá vyškolit 80 streetvorkerů. Půjde celkem o tři školení, zbývající dvě čekají budoucí terénní pracovníky na podzim. Další výuka se zaměří na právo, drogy, zdravotní prevenci a péči o menšiny.

Karviná

Druhý ročník Romského festivalu kultury, hudby a tance se koná 29. a 30. června v Karviné - Fryštátu, v areálu parku Boženy Němcové. Návštěvníkům festivalu se představí soubory z Polska, Slovenska i naší republiky a jeho součástí bude také beseda u kulatého stolu o romské problematice za účasti zástupců Úřadu vlády, města Karviné a romské menšiny.

Plzeň

Třídení romský festival představí v Plzni romské amaterské soubory z celé republiky a přiblíží návštěvníkům romskou kulturu. Festival se bude konat 27. - 29. července 2001 na Výstavišti v Plzni.

Rožnov pod Radhoštěm

Sedmý ročník mezinárodního festivalu romská píseň 2001 se koná 28. července v areálu Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvníci si mohou poslechnout vystoupení cimbálových muzik a tanečních souborů z České, Slovenské a Polské republiky a prohlédnout si také expozici knih Muzea romské kultury v Brně.Související články
DatumNadpisRubrika
31.03.2015Nízkoprahový klub Pavlač získal cenu ČASovaná botaZprávy ze života Romů
23.08.2014Sdružení YMCA provozuje terénní program zaměřený na děti a mládežO Roma Vakeren
22.07.2014Jubilejní dvacátá Romská píseň v Rožnově pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
30.11.2013Na maďarskou politickou scénu vstupuje nová romská stranaZprávy ze života Romů
22.06.2013Časovaná bota je cena pro pracovníky nízkoprahových sociálních služebO Roma Vakeren
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
13.09.2012Je to jen vítr: V houštině strachuZprávy ze života Romů
04.09.2012Do pražských kin putuje festivaly oceňovaný maďarský snímek Je to jen vítr (Csak a szél)Zprávy ze života Romů
29.07.2012Generace na rozcestí: Uniknout předsudkům!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Funkčnost občanských sdružení

Stanislav Daniel donedávna působil jako poradce ministra vnitra. Nyní pracuje na Kriminálním úřadě policejního prezídia a podílí se na přípravě pilotního projektu pro přípravu příslušníků národnostních menšin pro práci v policii. On sám u ní působí už 26 let. Školení pro zájemce o práci u policie z řad národnostních menšin probíhají na Střední policejní škole v Brně, ale o tom dnes Alžběta Janíčková nemluvila, se Stanislavem Danielem si povídali o funkčnosti občanských sdružení.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Cesty Romů jabloneckého fotografa Tomáše Tesaře

Výstava černobílých fotografií s názvem "Cesty Romů" - "Romano drom - je fotografickým projektem jabloneckého fotografa Tomáše Tesaře. Ten se řadu měsíců pohyboval v lokalitách Jablonecka obývaných Romy, navštěvoval romské akce a pořídil desítky momentek. Ty vystavuje až do poloviny června v pavilonu B jabloneckého Výstaviště. Tam také zamířila liberecká kolegyně Zdenka Schovánková.

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Věra Bílá má nejraději staré romské písně Věra Bílá na koncertě 9. června 2001

Dozpívala Věra Bílá a skupina Kale, kteří jsou stále více k vidění v zahraničí než u nás. Přesto se nám podařilo zjistit, že v sobotu 16. června od 20 hodin vystupuje v restauraci Ostroff na Střeleckém ostrově v Praze. Po delší přestávce, přibližně za dva měsíce, také vyjde její nové CD se starými romskými písněmi. Jak Janu Mišurcovi dále Věra Bílá řekla, staré romské písně má nejraději a nedokáže se bez nich obejít, veřejnosti proto představí ty, které se už tradičně hrají v její rodině.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
05.02.2014Comeback světoznámé romské kapely Kale s Věrou Bílou na scénuZprávy ze života Romů
27.04.2013Skupina Kale nabízí jedinečný zážitek z romské hudbyO Roma Vakeren
16.08.2012O víkendu zahrají na festivalech Rytmus nebo kapela KaleO Roma Vakeren
10.09.2011Věra Bílá zpívá se skupinou New KaleO Roma Vakeren
11.06.2011Věra Bílá hovoří o svém plánovaném hudebním návratuO Roma Vakeren
17.07.2007Skupina Kale vystoupí v pražském klubu AkordZprávy ze života Romů
02.06.2007Českou republiku na galakoncertu festivalu Khamoro reprezentovala skupina KaleFotoaktuality
09.06.2006Skupina Kale bude na Mistrovství světa ve fotbale v Německu doprovázet český týmO Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Čas vymezený našemu "O Roma vakeren" je u konce. Těšíme se, že si nás naladíte opět v pondělí a úterý na VKV reg. vstudií v 19. hodin nebo v pondělí a ve středu na okruhu ČRo 6 - Rádia Svobodná Evropa v 19.45, dále pak v pátek na vlnách ČRo 1 - Radiožurnálu ve 20.05. Romale sam lošale hoj amen šunen. Buth Bacht te sajsipen. Ačhen Devleha.

Zde si můžete poslechnout celou relaci ve formátu Real Audio:

Poslech:
RealAudio ~ Download
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19352
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003