Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 15:45

O Roma Vakeren
31-08-2001  Anna Poláková, Jan Mišurec, Veronika Matoušková, Andrea Bocková, Martin Knitl

Lačho dives Romale u šukar šuniben tumenge savorenge, ko amen akana šunen. Dobrý večer a příjemný poslech všem z vás, kteří jste si romské vysílání "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" dnes naladili. Sam lošale, hoj amen šunen. Doufáme, že s námi strávíte příjemných a ničím nerušených pětadvacet minut.

Nejdříve pár slov k dnešní nabídce. Jaroslav Sezemský vás seznámí s přehledem zpráv ze života Romů. Britská vláda v tomto týdnu opět obnovila předběžné imigrační kontroly na pražském letišti Ruzyně. K tomuto tématu se vyjádří mluvčí Britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek předseda a Romských regionálních představitelů Ondřej Giňa. Přineseme vám také podrobnosti ze shromáždění romských obyvatel, které proběhlo včera v okolí sokolovského kina Alfa. Přiblížíme vám volbu a korunovaci Olašského krále a pozveme vás na vystoupení romské dechovky. Příjemný poslech vám za tvůrce "O Roma vakeren" přeje od mikrofonu Anna Poláková. Šukar šuniben.


=[ Zprávy ]=
Žilina

Trestní senát Okresní soudu v Žilině, který rozhodl ve věci loňského útoku na romskou rodinu, při němž v Žilině zemřela 50letá matka osmi dětí Anastázie Balážová, odsoudil dva pachatele k pěti letům odnětí svobody a třetího ke třem letům. Soudní líčení sledovali také představitelé Mezinárodního klubu pro mírový výzkum (MKMV) při OSN a Ligy aktivistů pro lidská práva, kteří rovněž zastupují rodinu Balážových v soudním řízení. Ředitel MKMV Columbus Igboanusi po vynesení rozsudku vyjádřil nespokojenost s tím, že ani u jednoho odsouzeného nebyl uznán rasový motiv.

Ostrava

Od nového školního roku budou romským žákům z Ostravy pomáhat s doučováním studenti z Ostravské univerzity. Do projektu, který začal loni, se zatím přihlásilo deset dobrovolníků. Školákům pomohou s matematikou, cizím jazykem a především češtinou. Dětem dělá největší problémy právě český jazyk. Mnohé z nich totiž nenavštěvují mateřské školy ani přípravné ročníky. Rodiče s nimi česky nemluví, a tak mnohým z nich chybějí základy jazyka.

Ostrava

Pět ostravských základních škol hodlá v novém školním roce znovu otevřít nultý ročník. Do tříd, kde děti odborní pracovníci připravují na vstup do první třídy, budou docházet především Romové. Děti se zábavnou formou učí například poznávat barvy, udržet pozornost, či si osvojit základní návyky slušného chování. Problémem je však negativní přístup romských rodičů ke vzdělání. Místo aby děti zapsali do běžné základní školy, většinou je rovnou přihlásí do zvláštní.Související články
DatumNadpisRubrika
30.05.2015Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé RomyZprávy ze života Romů
07.12.2013Na Slovensku byl hejtmanem Banskobystrického kraje zvolen pravicový extremistaO Roma Vakeren
01.08.2013Romové na východním Slovensku pěstují zeleninu. Často je to jejich první práceZprávy ze života Romů
20.07.2013Řádové sestry ve slovenské Nitře pomáhají dětem v komunitním centruO Roma Vakeren
13.07.2013Ján Lauko poutavě vypráví o historii i současnosti romského skautingu na SlovenskuO Roma Vakeren
30.08.2012Jak se daří na Slovensku zařazovat děti do vzdělávacího systému?Zprávy ze života Romů
14.08.2012Proč nemají Romové práciZprávy ze života Romů
23.06.2012Strážník městské policie na Slovensku zastřelil tři RomyO Roma Vakeren
16.06.2012Jsou rodičovské příspěvky na Slovensku dostačující pro potřeby rodin?O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Britská vláda obnovila imigrační kontroly na ruzyňském letišti Britské kontroly na letišti
Britská vláda v tomto týdnu opět obnovila předběžné imigrační kontroly na pražském letišti Ruzyně. Tímto opatřením se Britové snaží předejít přílivu romských migrantů z České republiky. Podle Britů je Česká republika bezpečnou zemí a proto problémy, které nutí Romy stát opouštět, by se měly řešit v jejich vlasti. Více Janu Mišurcovi k zavedení kontrol řekl mluvčí Britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Hloubková právní analýza Českého Helsinského výboru kontroly odsuzuje. Postup britských úředníků v době od 18. července do 9. srpna považuje výbor za diskriminační. Kontroly byly podle výboru ve svém začátku zaměřeny čistě na Romy. Úředníci k nim přistupovali jinak než k ostatním lidem, neboť předpokládali, že skrytým důvodem jejich vycestování je zneužití britského azylového systému. Analýza dále podotýká, že uplatňováním odlišného přístupu obě země porušily mezinárodní Úmluvu o odstranění všech forem rasové diskriminace a Úmluvu o postavení uprchlíků. Právníci se proto domnívají, že je nutné se spoluodpovědností České republiky zabývat. Stejně jako Helsinský výbor odsuzuje kontroly také předseda Romských regionálních představitelů Ondřej Giňa.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.01.2006Ondřej Giňa je členem Evropského fóra Romů a travellerůO Roma Vakeren
16.09.2005Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazykaO Roma Vakeren
08.06.2005Soud potvrdil podmíněný trest romskému aktivistovi GiňoviZprávy ze života Romů
11.05.2005Krajský soud o zpronevěře romského aktivisty Gini zatím nerozhodlZprávy ze života Romů
10.12.2004Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminačníZprávy ze života Romů
19.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.09.2004Soud podmíněně odsoudil romského aktivistu Giňu za podvodZprávy ze života Romů
09.07.2004Jak pracuje Rada vlády České republiky pro záležitosti romské komunityO Roma Vakeren
20.05.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Protesty na sokolovském sídlišti

Velmi vzrušenou atmosféru mělo včerejší shromáždění romských obyvatel sídliště v okolí bývalého sokolovského kina Alfa. Na místě se sešli asi dvě stovky Romů, kteří protestovali proti tomu, že město čtvrť prodalo soukromému vlastníkovi. Podrobnosti přináší Andrea Bocková - Český rozhlas Karlovy Vary.

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Olaští Romové zvolili svého krále

Po dvou letech se olašským Romům podařilo zvolit romského krále - tedy nejváženější osobnost, která se těší všeobecné autoritě. Volba a korunovace probíhaly v ostravském hotelu Atom. Na místě byl také Martin Knitl z Českého rozhlasu Ostrava.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.04.2014Nový romský král na Slovensku chce zlepšit život v osadáchO Roma Vakeren
20.11.2012Ostrou hádku znepřátelených romských klanů v budově soudu vyřešila až policieZprávy ze života Romů
27.10.2012Jak vypadá svatba u olašských RomůO Roma Vakeren
20.10.2012Olašští Romové pohřbili krále, nového zvolí nejdříve za rokO Roma Vakeren
17.09.2011Soud u olašských RomůO Roma Vakeren
10.09.2011Tradiční svatba v podání olašských RomůO Roma Vakeren
29.01.2011Jazyk olašských RomůO Roma Vakeren
14.08.2009Olašští Romové v ČeskuO Roma Vakeren
31.07.2009Olašští Romové si stále udržují své tradiceO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Dechovka Karandila vystoupí v Praze

V úterý 4. září se ve 20.30 v Baráčnické rychtě v Praze uskuteční vystoupení romské dechovky s názvem Karandila. Veronika Matoušková o ní hovořila s odborníkem na etnickou hudbu, publicistou Petrem Dorůžkou.

Poslech:
RealAudio ~ Download

To je vše, co jsme pro vás v našem dnešním " O Roma vakeren" připravili. Těšíme se, že si nás naladíte opět v pondělí a úterý na VKV reg. vstudií v 19 hodin, v pondělí a ve středu na okruhu českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a nebo opět v pátek na vlnách ČRo 1 - Radiožurnálu ve 20.05. Romale sam lošale hoj amen šunen. Buth Bacht te sajsipen. Ačhen Devleha.The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19349
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003