Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 13:47

Rumunská skupina Taraf de Haidouks vystoupila v Praze
08-04-2003  

Taraf de Haidouks Pražským klubem Roxy zněla 8. dubna hudba romské skupiny Taraf de Haidouks z Rumunska. Její muzikanti pocházejí z vesnice Clejani, která leží asi 40 kilometrů jižně od Bukurešti a má okolo 3000 obyvatel, z nichž každý desátý je Rom. V této vesnici se udržel starý zvyk, že při rodinných slavnostech, např. při narození dítěte, svatbách či pohřbech, zajišťovala hudební doprovod skupinka několika muzikantů, kterým se říká lautari. Muzikanty v Clejani skupiny objevil v roce 1989 Belgičan Stéphane Karo. Hudba těchto venkovských hudebníků ho tak nadchla, že se v roce 1990 znovu vydal do Clejani se svým přítelem hudebníkem a producentem Michelem Winterem. Tito přátelé chtěli z virtuózů z rumunského zapadákova něco udělat. To se podařilo po pádu Ceausescova režimu a v roce 1991 skupina poprvé vystoupila v západní Evropě.

Hudba skupiny Taraf de Haidouks je pestrou směsí různých tradic: balkánský folklor střídá orientální, zaznívají turecká, rumunská, maďarská či řecká témata. Při koncertech se nestřídají pouze písně, ale i hudební nástroje. Muzikanti přicházejí na podium v různých skupinkách.

Doposud vydaná alba:

Musique des Tsiganes de Roumanie (1991)
Honourable Brigands, Magic Horses and Evil Eye (1994)
Dumbala Dumba (1998)
Band of Gypsies
Taraf de Haidouks
Latcho drom - hudba ze stejnojmenného filmuTaraf de HaidouksAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana ŠustováAutor Jana Šustová
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18936
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003