Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 13:34

Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předků
21-09-2001  

Připravila Eva Petržílková a Jana Šustová.
Prezident Václav Havel s účastnicemi soutěže

Šest z osmi romských dětí, které se umístily v literární soutěži o holocaustu s názvem "Co mi doma vyprávěli", přijal ve čtvrtek na Pražském hradě prezident republiky Václav Havel. Převzal od nich stejnojmennou knížku, v níž vítězové společně s dalšími romskými vrstevníky převyprávěli zážitky svých předků z II. světové války. Úsilí romských dětí o zachycení historie vlastního národa pak prezident velmi ocenil.

"To, že jste napsaly jakási vyprávění nebo nakreslily obrázky, které se týkají vzpomínek či paměti vašich rodin nebo příběhů, které jste doma slyšeli, nebo příhod, to já považuji za velice důležité. Paměť je něco, co dělá člověka člověkem."

Řekl Václav Havel šesti romským dívkám ve věku od osmi do 16 let. Ty se pak prezidentovi postupně představily a převzaly ceny...

Poslech:
RealAudio ~ Download

Kniha Co mi doma vyprávěli

Jednu z vítězek soutěže pak za Radio Praha pozvala k mikrofonu Jana Šustová:

Poslech:
RealAudio ~ Download

Literární soutěž občanského sdružení R-Mosty a Kanceláře prezidenta republiky se stala součástí projektu Fenomén holocaustu. Ten zahájila před třemi lety konference odborníků. Obsahuje vzdělávací akce, semináře, přípravu a vydávání učebnic. Nyní se rozšířil i do zahraničí.

(Radio Praha, Události 21. září 2001)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18921
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003