Vytištěno 03.10.2023 05:58 26-02-2000 Situací romské komunity se zabývá vláda Vicepremiér a šéf legislativní rady Pavel Rychetský bude v pondělí informovat kabinet o tom, jak jednotlivé resorty plní úkoly, které jim uložila vláda právě před dvěma lety v souvislosti s řešením situace Romů. Kabinet Václava Klause tehdy přijal v reakci na počínající odchod Romů do Kanady a Velké Británie několikastránkový seznam úkolů pro jednotlivé ministry. Jejich splnění má vést ke zlepšení životních podmínek pro příslušníky romské menšiny. Například ministr školství dostal za úkol rozšiřovat síť přípravných tříd pro žáky z jazykově a sociokulturně znevýhodněného prostředí a spolu s ministrem sociálních věcí pracovat na projektu vzdělávání romských poradců. (Radio Praha, 31. října 1999)
V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničí Na deset romských rodin ze Žatce vycestovalo v těchto dnech z České republiky. Informovala o tom sociální pracovnice žateckého městského úřadu Magda Machová. Přesný počet emigrantů zjišťuje sociální odbor městského úřadu. Získané informace podle ní nebudou zveřejněny. Poslouží jako interní podklad pro zjištění, zda adresát sociálních dávek opustil zemi. Šetření bude pokračovat v příštím týdnu. Těm občanům, kteří mají na státní podporu nárok, ale jsou mimo území republiky, odbor výplatu sociálních dávek okamžitě zastaví. Co vede žatecké Romy k odchodu do zahraničí, Machová neví. "Ti klienti, které z řad Romů znám, si na svou sociální situaci nemohou stěžovat," řekla. Při styku klientů s pracovnicemi odboru nezaznamenala ani z jedné strany případy rasově motivovaného chování nebo jednání. (Radio Praha, 30. října 1999)
Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na Třebíčsko Čtyři romské rodiny se tento měsíc za asistence pracovníků radnice odstěhovaly z Písku do sedmi bytů v zemědělské usedlosti poblíž obce Kojatice na Třebíčsku. Písecká radnice by transakcí s městskými byty měla získat zchátralý dům v centru města. Na samotě se už zabydlelo osmnáct Romů. Obyvatelé Kojatína se netají obavami z nových sousedů. Nelíbí se jim, že "město Písek Romům koupilo byty, aby se jich zbavilo". Transakce s byty nebyla dosud finančně vypořádána. Město by v nejbližších dnech mělo zaplatit píseckému Romovi Ludovítu Olahovi peníze za dům se čtyřmi byty v centru města, který neudržoval, a padající omítka ohrožovala chodce. Město Olahovi před koupí domu umožnilo směnit ho za čtyři městské byty, kam se odstěhovala jeho rozvětvená rodina. Olah by měl z peněz od města vyplatit odstupné romským rodinám, které se z jeho domu odstěhovaly do Kojatína. Ty by z peněz od Olaha měly zaplatit 350.000 korun za byty v Kojatíně. Jejich novým majitelem by se měl stát Julius Červeňák. Ten tvrdí, že město peníze pošle rovnou jemu, protože by je od Olaha nemusel dostat. Celá transakce je kryta mimo jiné smlouvami o budoucích smlouvách i smlouvami o převzetí závazků. (Radio Praha, 30. října 1999)
Podle poslanců je třeba vědět, proč úřady práce Romy označovaly Postup některých úřadů práce, které ve své evidenci speciálním způsobem označují Romy, nepovažují poslanci automaticky za projev rasismu. Nevědí totiž, zda bylo toto označování vedeno snahou Romům pomoci nebo je poškodit. "Pokud to bylo míněno jako pozitivní diskriminace, nevím, co můžeme těm úřadům vyčítat. Pokud to ovšem bylo míněno negativně, je to problém, který budeme muset odstranit," řekl předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Jaroslav Zvěřina z ODS. Podobně se vyjádřili členové výboru pro sociální politiku lidovec Josef Janeček a Václav Krása z Unie svobody. Některé pracovní úřady si podle informací ČTK již řadu let označují Romy v jedné z kolonek písmenem "R". Na základě této značky si pracovník úřadu může zjistit údaje o evidovaných Romech. Případ pobouřil romskou komunitu a co nejrychleji do něj hodlá zasáhnout také ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD). (Radio Praha, 28. října 1999)
Úřady práce si už řadu let v evidenci označují zvlášť Romy Úřady práce si už řadu let označují ve své vnitřní evidenci Romy a lidi, které považují za problematické, ačkoli takový postup nemá podle právníků oporu v Listině základních práv a svobod. Například vedení olomouckého pracovního úřadu sice evidenci podle barvy pleti či sociální přizpůsobivosti popřelo, ČTK má však důkazy a výpovědi současných i bývalých zaměstnanců, které svědčí o opaku. Ministr práce a sociálních věci Vladimír Špidla hodlá co nejrychleji zasáhnout proti těm pracovním úřadům, které tak činí. (Radio Praha, 27. října 1999)
V září požádalo o azyl v Británii méně Romů než v srpnu V září požádalo o azyl v Británii 195 romských rodin z České republiky. Oznámilo to ve své nejnovější statistice britské ministerstvo vnitra. Počet českých Romů, kteří se minulý měsíc obrátili na britské úřady se žádostí o azyl, je asi o čtvrtinu nižší než v srpnu, kdy byl evidován rekordní údaj 255 žadatelů. V prvních devíti měsících letošního roku požádalo o azyl v Británii celkem 1240 romských rodin, což je více než dvojnásobek počtu žádostí v roce 1998. Tehdy požádalo o azyl 515 romských rodin, zatímco v roce 1997 to bylo pouze 240 žadatelů. Letní zvýšený příliv Romů na britské ostrovy oživil v uplynulých měsících spekulace o možném zavedení vízové povinnosti vůči České republice. Britské ministerstvo vnitra v pondělí ČTK sdělilo, že vízový režim se zatím nemění, ministerstvo však situaci "nadále pečlivě sleduje". (Radio Praha, 26. října 1999)
Karlovy Vary dají 250.000 korun na romské kulturní centrum Město Karlovy Vary udělí tamním Romům grant ve výši 250.000 korun na zahájení činnosti Komunitního centra. Peníze jsou určeny pouze na provozní náklady romského kulturního střediska a Romové je obdrží jen v případě jeho vzniku. Přidělit peníze Romům rozhodli karlovarští zastupitelé poté, co finanční účast města požadovalo velvyslanectví Velké Británie jako podmínku jeho pomoci podílet se na vybavení romského centra. Prostory na zřízení kulturního střediska poskytlo Romům město v areálu bývalé školky ve Staré Roli. Nájemce centra zvolí sami Romové ze svých tří městských organizací. Město s ním následně uzavře nájemní smlouvu spíše za symbolickou částku. Podle okresního romského poradce Pavla Vaculíka by se měli Romové písemně přihlásit o granty, které vypisuje britská ambasáda. Od ní Romové očekávají, že by pomohla centrum vybavit nejen počítačovou technikou, ale i například hudebními nástroji nezbytnými pro zachování romské kultury. Podotkl, že se Romové nebudou moci spoléhat pouze na pomoc Britů a města, ale část nákladů si budou hradit sami například formou sponzorských příspěvků od romských podnikatelů. (Radio Praha, 25. října 1999)
Podle dečínských sociálních demokratů je postup Romů a Uhla v Matiční ulici nešťastný Předseda děčínského výboru sociálních demokratů a místopředseda severočeských sociálních demokratů Jaroslav Foldyna pokládá za politováníhodnou skutečnost, že se problémy v ústecké Matiční ulici a jim podobné zúžily jen na "problém se zdí". Rovněž Strana zelených odmítá označovat plot v Matiční ulici za akt rasové nesnášenlivosti. Podle Foldyny nesou hlavní vinu na tom, že se nediskutuje o skutečných problémech lidí v Matiční, "profesionální Romové", za něž považuje například mluvčího grémia romských regionálních představitelů Ondřeje Giňu nebo předsedu Romského křesťanského sdružení v Děčíně Petra Jana. Stejnou vinu má podle Foldyny také bývalý vládní vyjednavač v Matiční ulici Petr Uhl. Tito lidé dělají "medvědí služba všem, kteří skutečnou pomoc opravdu potřebují", uvedl Foldyna. Okresní sdružení Strany zelených podle jejího člena a zároveň náměstka primátora v Ústí nad Labem Václava Pucherny trvá na tom, že plot je ochranou slušných lidí před těmi, kterým jsou cizí zásady občanského soužití. Plot podle vyjádření strany jen nahrazuje ochranu občanů, kterou je povinen v první řadě zajistit stát. Předsednictvo Strany zelených ujišťuje, že si váží všech slušných občanů bez ohledu na jejich původ. Zároveň je přesvědčeno, že ochrana životního prostředí by neměla být omezena pouze na otázky ekologie. Životního prostředí se vztahuje rovněž na problematiku obtěžování občanů hlukem, nepořádkem a dalšími negativními jevy, uvádějí Zelení. (Radio Praha, 24. října 1999)
Na mítinku v Ústí demonstrovalo proti plotu v Matiční asi 40 lidí Pokojné demonstrace na ústeckém náměstí Míru proti betonovému plotu v Matiční ulici se zúčastnilo pouze 30 až 40 lidí. Přestože se na demonstraci sjeli romští aktivisté z řady měst, například z Děčína, Pardubic, Mostu, Plzně nebo Rokycan, měli početní převahu novináři, kteří obklopili demonstrující. Na zhruba třicetiminutové demonstraci proti betonovému plotu, který jeho odpůrci nazývají často zdí, diskutovali její účastníci s novináři a nevystoupil při ní žádný hlavní řečník. Petr Jano z Romského křesťanského sdružení v Děčíně zdůraznil, že zeď v Matiční, která představuje narušení vztahů mezi lidmi, musí být zbourána. Podle účastníků demonstrace ústecký primátor Ladislav Hruška a také starosta neštěmického obvodu Pavel Tošovský "porušili zákony tohoto státu" a měli by odstoupit z funkcí. Demonstraci nahlásili organizátoři příslušnému městskému obvodnímu úřadu pozdě, a proto hlavního pořadatele, Tibora Badiho ze sdružení Romská duha v Matiční ulici, předvolá městský obvod k přestupkovému řízení. (Radio Praha, 23. října 1999)
Romové se začínají z Velké Británie vracet zpět do Rokycan Tři romské rodiny a několik jednotlivců se v minulých dnech vrátilo do Rokycan z Velké Británie, kam za poslední rok odešlo z města asi 250 Romů. Podle mluvčího okresního úřadu se rovněž diskutuje o tom, zda budou mít Romové po návratu nárok na sociální dávky, které jim v době nepřítomnosti přestal úřad vyplácet. Podle dosavadních informací ano. Například čtyřčlenná rodina by mohla po návratu obdržet až částku 120.000 korun. Problémem však zřejmě bude až roční zanedbání školní docházky. (Radio Praha, 23. října 1999)
Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v Matiční Úspěchy a chyby české policie v boji proti projevům extrémismu probíralo 150 účastníků mezinárodního sympozia o roli policie při potírání rasismu, které skončilo ve Štiříně u Prahy. Poradce Michael Briggs z britského ministerstva vnitra na tiskové konferenci práci českých policistů vesměs ocenil, pozastavil se však nad jejich přístupem k plotu v ústecké Matiční ulici. Čeští policisté stavbu tohoto plotu, který stojí mezi rodinnými domky a obecními domy, v nichž žijí zejména Romové, při sympoziu většinou obhajovali, uvedl Briggs; sám však plot označil za "jizvu na tváři demokracie". Plot v Matiční ulici tamní radnice nechala postavit na základě stížností domkářů především na hluk za areálu obecních domů. Obránci lidských práv a řada evropských politiků však v plotu vidí symbol diskriminace Romů. Briggs se specialisty z USA a Kanady se shodl na nutnosti zastoupení etnických menšin v řadách policie. "V policejní práci v České republice došlo (od roku 1989) k velkému pokroku," podotkl Briggs. Britští specialisté podle něj nepřijeli své české kolegy poučovat, ale podělit se s nimi o své zkušenosti včetně chyb, které jsou podle něj v obou zemích obdobné. (Radio Praha, 23. října 1999)
Helsinský výbor USA chválí premiéra Miloše Zemana za usnesení k ústecké Matiční ulici Helsinský výbor Kongresu USA pochválil ve středu českého premiéra Miloše Zemana za jeho přínos k parlamentnímu odsouzení výstavby plotu v ústecké Matiční ulici. V dopisu, o němž informoval mluvčí výboru Chadwick Gore, českého ministerského předsedu vyzval, aby pokračoval v úsilí o odstranění "bariéry", jež "rozděluje občany země". (Radio Praha, 22. října 1999)
Advokátka Veselá-Samková zvažuje podání žaloby i na britské úřady České aerolinie (ČSA) a zřejmě i britské úřady chce žalovat advokátka Klára Veselá-Samková v souvislosti s nedávnou praxí ČSA uvádět při letech do Velké Británie v seznamech cestujících písmeno "g" u lidí romského původu. Aerolinie však tvrdí, že do lidských práv svých cestujících nezasahovaly a britské orgány seznamy nikdy nedostaly. "Bude to žaloba na ochranu osobnosti. To je nepochybně to, čeho se ČSA dopustily a já si nejsem jista, jestli se toho nedopustily ve spolupráci s britským imigračním úřadem, jestli tam žalované strany nakonec nebudou dvě," řekla ČTK. (Radio Praha, 21. října 1999)
Vicepremiér Rychetský slíbil Romům, že vláda problém plotu v Matiční vyřeší O trpělivost žádal ve středu vicepremiér Pavel Rychetský zástupce Romů, s nimiž hovořil o situaci v ústecké Matiční ulici. Zde stojí od minulé středy betonový plot, který odděluje majitele domků od obyvatel obecních domů, v nichž žijí převážně Romové. "Slíbil jsem jim, že vláda tento problém vyřeší a je rozhodnuta ho vyřešit v co nejkratší době," řekl po schůzce vicepremiér. Romové byli s jednáním spokojeni, novinářům však naznačili, že se záměru zúčastnit se páteční ústecké demonstrace proti plotu v Matiční ulici zřejmě nevzdají. Plot nechala postavit místní radnice na základě stížností majitelů domků. (Radio Praha, 21. října 1999)
Martin Palouš věří, že zeď v Matiční ulici v krátké době nebude stát Náměstek českého ministra zahraničí Martin Palouš je přesvědčen, že v krátké době zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem nebude stát. Zástupce české vlády to uvedl v úterý v Praze na první mezinárodní konferenci v České republice, věnované roli médií v přístupu k menšinám. Soukromě si prý Palouš k likvidaci zdi vytyčil termín 17. listopadu. Palouš, který v minulosti jednal v Kanadě i v Británii o problematice romského exodu z ČR a z toho vyplývající vízové politiky těchto zemí vůči ČR, přiznal, že existence zdi v Matiční ulici je do jisté míry "porážkou" současné vlády. Vláda však podle něj učiní v rámci svých kompetencí vše, aby problém vyřešila. (Radio Praha, 20. října 1999)
Romové nevidí svoji budoucnost v ČR Představitel vedení Grémia romských regionálních organizací Václav Miko uvádí, že Romové nevidí svoji budoucnost v ČR. Hodlají se proto vystěhovat do sousedního Německa. V současné době zjišťují podmínky pro získání azylu a obracejí se s žádostmi o pomoc i na zahraniční instituce, které se zabývají dodržováním lidských práv. ČTK to řekl představitel vedení Grémia romských regionálních organizací Václav Miko. Uvedl, že plot v ústecké Matiční ulici je pro Romy posledním důkazem, že je v ČR obyvatelé nechtějí. Vedení ústeckého obvodu nechalo plot postavit minulý týden na základě stížností obyvatel rodinných domků. Plot je oddělil od obecních domů, v nichž bydlí zejména Romové. Řada obránců lidských práv a někteří evropští politici vidí v plotu diskriminaci Romů. Nalézt řešení patové situace v ústecké Matiční ulici má nalézt podle rozhodnutí vlády náměstek ministra vnitra Pavel Zářecký. Vicepremiér Pavel Rychetský uvedl, že gradující situace v Matiční ulici se pro mnohé stává spíše "věcí cti", zatímco sociální stránka věci ustupuje do pozadí. Zeď v Matiční není rasový nebo etnický problém, podle vlády ale porušuje ústavní právo na důstojnost, a proto musí kabinet zasáhnout. (Radio Praha, 19. října 1999)
Evidence romských pasažérů do Londýna se ruší Manažer Československých aerolinií (ČSA) na londýnském letišti Heathrow David Thomas potvrdil, že zaměstnanci ČSA v Praze ve svých seznamech označovali cestující, kteří měli romská jména nebo vypadali jako Romové. Rozhodnutí označovat romské pasažéry, z nichž mnozí v minulosti žádali v Británii o azyl, prý následovalo po jednání s imigračními úřady. Ty však k tomu ČSA přímo nevyzvaly. Generální ředitel zastoupení ČSA v Londýně Ladislav Weidner řekl, že označování romských pasažérů nemá nic společného s rasovou diskriminací a dělalo se pouze z provozních důvodů, aby se usnadnilo a urychlilo odbavení všech cestujících. (Radio Praha, 19. října 1999)
Rom ve Velkých Hamrech se od ostatních oddělil plotem Plotem z vlnitého plechu si ohradil svou část dvorku obecního domu ve Velkých Hamrech na Jablonecku Štefan Balog, jeden z Romů, kteří zde bydlí. Plot, na jehož postavení údajně dostal ústní povolení od obecního úřadu, má podle něj zajistit klid a soukromí jeho rodině; ten údajně Romové ze sousedství narušují. Balog si svou čtvrtinu dvorku ohradil dva metry vysokým a pět metrů dlouhý plotem z vlnitého plechu, jehož vrch je zakončen ostnatým drátem. Sousedé většinou Balogovu aktivitu tolerují a plot považují za jeho osobní věc. (Radio Praha, 19. října 1999)
Romové mají proti plotu v Matiční protestovat ve velkých městech Protestní shromáždění proti plotu v ústecké Matiční ulici budou pořádat před radnicemi velkých měst romská sdružení. Pokusí se také peticemi oslovit státní orgány a navázat dialog se samosprávami obcí, v nichž mají Romové obdobné problémy jako v Ústí nad Labem. Na berounském jednání Grémia romských regionálních představitelů to uvedl jeho mluvčí Ondřej Giňa. Podle něj chtějí Romové těmito atktivitami dosáhnout zbourání plotu v Matiční ulici, sami jej prý ničit nebudou. Giňa však dodal, že v případě neúspěchu přistoupí Romové ke krajní formě protestu - k emigraci. (Radio Praha, 17. října 1999)
Helsinský výbor Kongresu USA ostře kritizuje zeď v Matiční Zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem symbolizuje netoleranci a rasismus vůči Romům a tudíž pro ni v současné Evropě nemůže být místo, prohlásil v sobotu předseda helsinského výboru Kongresu USA Christopher Smith. V komuniké, které obdržela ČTK, dále píše, že postavení zdi "alarmujícím způsobem zhoršilo situaci v oblasti lidských práv v ČR". (Radio Praha, 17. října 1999)
Petr Uhl prý udělal v případě sporu o plot v Matiční ulici vážné chyby Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl prý udělal v případě sporu o plot v Matiční ulici vážné chyby. V České televizi to připustil poslanec ČSSD Vladimír Laštůvka, který je horkým kandidátem na funkci nového vládního vyjednavače v této záležitosti. Podle jeho názoru udělal Uhl zásadní chybu už v tom, že trval jenom na jednom stanovisku a nebyl ochoten poslouchat i druhou stranu. (Radio Praha, 17. října 1999) Kasal by situaci v Matiční řešil vykoupením rodinných domků Předseda KDU-ČSL Jan Kasal je pro jiné řešení současné patové situace v ústecké Matiční ulici než zbourání tamního kontroverzního plotu. Podle jeho názoru by měl stát vykoupit rodinné domky obyvatel v této ulici. Kasal to v neděli uvedl v pořadu televize Prima Nedělní partie. Místopředseda ODS Miroslav Beneš ve stejném pořadu k tomu poznamenal, že prostředky na vykoupení domků by se v obecním rozpočtu získávali těžko. Tlumočil navíc vyjádření nejmenovaného zástupce vlády, podle kterého kabinet Miloše Zemana ustoupil od výkupu domků v obavě, že by to byl velký precedent a vláda by na podobné případy musela dávat mnoho peněz. (Radio Praha, 17. října 1999)
Přes zeď v Matiční ulici do Evropy brzo ani neuvidíme, řekl Václav Havel Betonový plot v ústecké Matiční ulici je podle prezidenta Václava Havla nutné okamžitě zbourat, anebo přejmenovat tuto ulici na ulici Nesnášenlivosti. Kvůli plotu se i celá Česká republika stává symbolem xenofobie a diskriminace, uvedl prezident v prohlášení, které poskytl jeho mluvčí Ladislav Špaček. "Otázka postavení a zbourání zdi se bude dále vyvíjet jako problém právní. Ale jakékoli řešení by se mělo odvíjet především od vědomí vyššího principu mravního," uvedl Havel. Plot, který jeho odpůrci nazývají zdí, odděluje místní rodinné domky od protějších domů pro neplatiče nájemného, kde žijí především Romové. Podle prezidenta plot vrhá celou zemi do izolace od světa lidské úcty a vzájemného respektu. Problémy v Matiční ulici jsou nyní vnímány jako rasové kvůli necitlivému přístupu příslušných orgánů, dodává prezident. Poslanecká sněmovna ve středu zrušila usnesení zastupitelstva ústecké městské části Neštěmice o stavbě plotu v Matiční, ten však byl týž den ještě před rozhodnutím poslanců postaven. K neprodlenému řešení problému v Matiční ulici vyzval českou vládu komisař Evropské unie pro rozšíření unie Günter Verheugen. Vláda se má celou záležitostí zabývat v pondělí. (Radio Praha, 16. října 1999)
Poslanec Evropského parlamentu řekl, že plot v Matiční nebrání vstupu do Evropské unie Emigrace Romů z České republiky do Německa nebo do některé jiné země kvůli kontroverznímu plotu v Matiční ulici není řešením, řekl při návštěvě ústecké Matiční ulici poslanec Evropského parlamentu Jürgen Schröder. Podle něj nelze také ani tvrdit, že by plot byl "plotem bránícím České republice ve vstupu do Evropské unie". Vyjádřil však přesvědčení, že v brzké době plot v Matiční ulici již nebude. Ministr zahraničí Jan Kavan uvedl, že plot v Matiční ulici je vnímán v Evropě jako symbol segregace a rasismu a pokud zůstane stát, šance České republiky na vstup do Evropské unie se "bude blížit nule". "Spor mezi sousedy nemá vést ani k válce ani k emigraci", uvedl Schröder. Podotkl, že problém plotu v Matiční nelze bagatelizovat, ale ani dramatizovat. Romská otázka není problémem jen ústeckým, ani jen českým, ale celoevropským, zdůraznil Schröder. Řekl, že navrhne, aby se touto záležitostí zabýval Evropský parlament v celoevropském měřítku. (Radio Praha, 16. října 1999)
Generální tajemník Rady Evropy proti "zdi hanby" v Ústí nad Labem Při setkání s českým ministrem spravedlnosti Otakarem Motejlem ocenit generální tajemník Rady Evropy Walter Schwimmer postoj české vlády a většiny v českém parlamentu v souvislosti se stavbou "zdi hanby" v Ústí nad Labem. Na druhou stranu je velmi znepokojen snahou městského úřadu v Ústí nad Labem pokračovat v tomto záměru. Podle komuniké Rady Evropy vyzval Schwimmer při setkání s ministrem Motejlem českou vládu, aby udělala vše, co je v její moci, aby byla zbořena zeď oddělující Romy a ostatní obyvatele v Ústí nad Labem. Stejně tak uvedl, že stavba zdi jako odpověď na problémy mezi komunitami je neslučitelná s principy demokracie a lidských práv a že je nepřijatelná deset let po pádu berlínské zdi. Pokud jde o případné problémy, které by mohla Česká republika mít kvůli romské otázce v Radě Evropy, Schwimmer řekl, že rada bude vždy jasně rozlišovat mezi odpovědností ústřední vlády a parlamentu a jednotlivými případy v konkrétních místech. Pokud tu není obecná tendence, nemyslím, že by měla mít Česká republika v Radě Evropy nějaké problémy, dodal Schwimmer. (Radio Praha, 16. října 1999)
Vláda má v pondělí projednat hodnotící zprávu Evropské komise a situaci v ústecké Matiční ulici Vláda má v pondělí projednat hodnotící zprávu Evropské komise o postupu příprav České republiky na vstup do Evropské unie. O patové situaci v ústecké Matiční ulici, jejíž eskalace vyvolala ostrou kritiku Evropské unie, bude rovněž v pondělí jednat vláda. Ministři by se měli radit nejen o tom, jak řešit gradující situaci v Matiční, ale i o novém vyjednavači pro tento případ. Poslanci totiž chtějí, aby vláda pro "kauzu Matiční" jmenovala nového vyjednavače místo vládního zmocněnce Petra Uhla. Vláda hodlá vyčkat také reakce zastupitelstva na usnesení sněmovny, která ve středu zrušila sporné usnesení neštěmického zastupitelstva o výstavbě zdi v Matiční, která byla shodou okolností týž den dokončena. V této souvislosti vicepremiér pro legislativu Pavel Rychetský uvedl, že město Ústí nad Labem může proti rozhodnutí sněmovny podat návrh k Ústavnímu soudu, neboť je může považovat za zásah do svých Ústavou zaručených práv. Přednosta ústeckého okresního úřadu Leoš Nergl uvedl, že rozhodne o dalším postupu svého úřadu v případě plotu do 14 dnů. Podkladem pro jeho rozhodnutí bude právní analýza celé záležitosti, kterou si nechá zpracovat. Podle právníků však rozhodnutí sněmovny nemá na další osud této stavby žádný vliv. Právníci nemají jednoznačný názor na oprávněnost postupu ústeckého okresního úřadu, který zrušil platnost ohlášení stavby. Není tedy jasné, zda jde o povolenou či černou stavbu. O tom, že jde o černou stavbu, protože sněmovna rozhodnutí o stavbě zrušila, je přesvědčen Petr Uhl. Za vyhrocenou situací v Matiční ulici stojí podle předsedy Sdružení Romů na Moravě Karla Holomka neschopnost komunikace mezi zúčastněnými stranami. Připustil, že ne všichni Romové, kteří v Matiční žijí, sdílejí názory představitelů romských iniciativ, především Grémia romských regionálních sdružení. Podle Holomka nejde o záležitost spojenou s rasismem, ale o jistý druh intolerance, která obecně platí pro celou českou společnost. V Matiční ulici se objevovaly pouze skupiny převážně zahraničních novinářů. Protesty Romů proti postavenému plotu se ve čtvrtek omezily na vášnivé diskuse několika obyvatel z obecních bytů s novináři. Podpořit je přijelo jen několik Romů z Nového Boru a Děčína. Romové se budou o plotu radit v sobotu na setkání představitelů romských organizací v Berouně. V průběhu stavby Romové z Matiční uvedli, že plot zbourají. Pomoci se zbouráním plotu chce asi 200 ostravských Romů. Premiér Miloš Zeman ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně prohlásil, že kdyby byl přítomen stavbě zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem, pomáhal by ji i ve své pracovní době bourat. Ministr zahraničí Jan Kavan se spojil s komisařem Evropské unie pro její rozšíření Günterem Verheugenem, který ostře kritizoval stavbu zdi v Ústí nad Labem oddělující Romy od okolního obyvatelstva. "Ověřili jsme si, že ve chvíli, kdy to prohlášení vydal, nebyl informován o středečním rozhodnutí Poslanecké sněmovny," řekl Kavan novinářům. (Radio Praha, 15. října 1999)
Poslanci zrušili rozhodnutí o stavbě zdi v ústecké Matiční ulici Poslanecká sněmovna ve středu zrušila usnesení zastupitelstva ústecké městské části Neštěmice o stavbě betonového plotu v Matiční ulici. Pro návrh hlasovala více než polovina přítomných poslanců. "Stavba oplocení už není otázkou práva. Stala se nepravdivým symbolem o stavu české společnosti, zejména pokud jde o ochranu práv menšin," usnesli se poslanci. Vládě také uložili jmenovat nového zástupce, jehož prostřednictvím by okamžitě zahájila nové jednání se všemi zúčastněnými stranami konfliktu. (Radio Praha, 13. října 1999)
Zeď v Matiční ulici byla postavena pod policejní ochranou
(Radio Praha, 13. října 1999)
Manifestace Romů proti stavbě plotu v Matiční ulici Proti stavbě betonového plotu v ústecké Matiční ulici je namířena manifestace, kterou se zde v pravé poledne rozhodli uspořádat organizátoři z Romské občanské iniciativy (ROI). Její předseda Emil Ščuka ČTK řekl, že byli pozváni prezident Václav Havel, předseda vlády Miloš Zeman a šéfové obou parlamentních komor Václav Klaus a Libuše Benešová, žádný z nich však podle dostupných informací na manifestaci nebude přítomen. Pavel Tošovský, starosta ústeckého obvodu Neštěmice, kam Matiční ulice patří, řekl, že manifestaci na obvodní radnici nikdo neohlásil. Radnice může za neohlášení manifestace uložit pořádkovou pokutu ve výši 1000 korun. O stavbě plotu, proti němuž je manifestace namířena, rozhodli neštěmičtí zastupitelé loni v září. Rozhodnutím neštěmické radnice by se měla zabývat Poslanecká sněmovna na schůzi, která bude zahájena v úterý. (ČTK, 12. října 1999)
Neznámá žena vyhrožovala rodině romského aktivisty Giňi Vyvražděním rodiny romského aktivisty Ondřeje Gini měla vyhrožovat telefonicky jeho matce neznámá žena kvůli Giňovu nedělnímu televiznímu vystoupení, v němž hovořil mimo jiné o apartheidu v České republice. Oznámil to dnes Český rozhlas, podle něhož žena při prvním telefonátu nazvala Giňu lhářem, který by měl s ostatními "cikány táhnout pryč z republiky". Po několika minutách žena volala znovu a již prý vyhrožovala vyvražděním celé rodiny. Rodiče Gini případ nahlásili rokycanské policii, která se případem zabývá, uvedl rozhlas. Giňa, který je mluvčím Grémia romských regionálních představitelů, o víkendu zveřejnil text výzvy mezinárodním institucím proti údajnému apartheidu Romů v ČR. Grémium v ní upozorňuje, že pokud bude postaven plot v Matiční ulici v Ústí nad Labem, zvýší se romská emigrace do zahraničí, protože exodus považuje většina Romů za jediný možný způsob nenásilné formy sebeobrany a řešení existujících problémů. (ČTK, 12. října 1999)
Fotografie z pohřbu romského obchodníka s auty na výstavě Czech Press Photo
(Radio Praha, 12. října 1999)
ROI ani Uhl nesouhlasí s Výzvou proti apartheidu Příliš silná slova použili podle předsedy Romské občanské iniciativy (ROI) Emila Ščuky autoři Výzvy proti apartheidu Romů v ČR. Také vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl se domnívá, že apartheid v ČR není a nehrozí. Výzvu mezinárodním institucím v sobotu zveřejnili zástupci Grémia romských regionálních představitelů v ČR. "My jsme to v neděli konzultovali ve výkonném orgánu ROI a myslíme si, že apartheid není jenom stavění zdí, ale že to je ten nejhorší stupeň rasismu, který má podklad v zákonech," řekl dnes ČTK Ščuka. Dodal, že taková legislativa v ČR neexistuje. ROI podle něj nechce do situace vnášet emoce. "Jsou dvě roviny, které se musí chránit. Musí se chránit romská menšina, ale na druhé straně ROI považuje za nesmírně důležité chránit národní a státní zájmy ČR, protože jsme občany ČR," dodal Ščuka. ROI by se podle něj nemohla smířit s tím, kdyby ČR byla v zahraničí neprávem poškozena nebo odsuzována. Vládní zmocněnec ČTK řekl, že státní správa jevům, které mohou připomínat apartheid, čelí a pokládal by za správné, aby se tak vždy chovala i samospráva. (ČTK, 11. října 1999)
Tošovský: Rozhodnutí sněmovny o Matiční stavbu plotu neovlivní Rozhodnutí Poslanecké sněmovny o usnesení zastupitelů ústecké části Neštěmice o stavbě plotu v Matiční ulici nebude pro místní radnici zřejmě směrodatné. Prohlásil to v nedělním pořadu České televize V pravé poledne neštěmický starosta Pavel Tošovský. Bez bližších podrobností však dodal, že celou věc konzultuje s právníky a zvažuje další kroky. Sněmovnu o rozhodnutí požádal přednosta ústeckého okresního úřadu Leoš Nergl. Poslanci by měli na říjnové schůzi určit, zda se pozastavení stává definitivním zastavením a rozhodnutí o stavbě je neplatné, nebo zda neštěmické usnesení zůstává v platnosti. (Radio Praha, 11. října 1999)
Giňa: Romové budou kvůli Matiční možná hledat azyl v Německu Pokud se vyhrotí situace v Matiční ulici v ústecké čtvrti Neštěmice, budou čeští Romové hledat azyl v Německu. Novinářům to v neděli řekl mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa. "Konzultovali jsme to s Romským národním kongresem a dalšími romskými organizacemi v Německu, které jsou ochotné nám v této věci pomoci," dodal Giňa. Neštěmická radnice chce v Matiční ulici vybudovat betonový plot, který má oddělit rodinné domky od obecních domů obývaných převážně Romy. Romové se podle Gini obávají, že stavba plotu v Matiční ulici inspiruje k podobným stavbám i další města v ČR. "Máme obavu z toho, že nakonec se tady budou rozdělovat i třeba autobusy, kde budou vyhrazená místa pro bílé a pro černé," uvedl mluvčí. Krajní možností, jak Romové mohou na takovou situaci reagovat, je podle něj právě odchod ze země. (Radio Praha, 11. října 1999)
Romští aktivisté zveřejnili Výzvu proti apartheidu Romů v ČR S prosbou o urychlenou intervenci ve prospěch ochrany lidských a občanských práv Romů v České republice se na mezinárodní organizace a instituce obrátilo Grémium romských regionálních představitelů v ČR. Text Výzvy proti apartheidu Romů v České republice v sobotu grémium poskytlo ČTK. Romové v ČR musejí ve svém každodenním životě čelit nejen obavám o svůj život před skinheady, rasovou diskriminací ve společnosti, ale také reálnému nebezpečí ghettizace, píše se ve výzvě. V souvislosti s výstavbou plotu v ústecké Matiční ulici vyjadřují představitelé grémia vážné znepokojení nad výroky některých politických představitelů a projednáváním této záležitosti v Poslanecké sněmovně, které podle nich signalizují možnost "schválení ústecké zdi v parlamentu". Grémium romských regionálních představitelů ve výzvě upozorňuje, že pokud bude plot postaven, zvýší se romská emigrace do zahraničí, protože exodus považuje většina Romů za jediný možný způsob nenásilné formy sebeobrany a řešení existujících problémů. Romové totiž podle představitelů grémia ztratili důvěru v demokratické mechanismy ČR a "stále zřetelněji se přesvědčují o tom, že v pozadí každodenní praxe je skryta motivace majoritní společnosti zbavit se Romů navždy". (Radio Praha, 10. října 1999)
Evropské středisko pro práva Romů protestuje proti stavbě plotu v ústecké Matiční ulici Evropské středisko pro práva Romů, v Budapešti sídlící mezinárodní právnická organizace, vyjádřilo "zděšení" nad pokračující nečinností české vlády v otázce výstavby protihlukového keramického plotu v Matiční ulici v Ústí nad Labem. (Radio Praha, 9. října 1999)
Závěrečný den konference "Fenomén holocaust" byl věnován genocidě Romů Genocidě Romů byl věnován závěrečný den třídenní konference Fenomén holocaust, jejíž jednání se po středečním zahájení v Praze přesunulo do Terezína. Petr Lhotka z Muzea romské kultury v Brně, uvedl, že fakta o genocidě Romů, která zazněla na konferenci, nebyla pro odborníky zcela neznámá. Přesto ale většina z nich nepronikla k široké veřejnosti. Poznání této historie je podle něj důležité i proto, že ve světě stále existují snahy vytěsnit určité skupiny na okraj společnosti. (Radio Praha, 9. října 1999)
Romové pokračovali v bourání protihlukové zdi v ústecké Matiční ulici Romové z Ústí nad Labem pokračovali ve čtvrtek za asistence člena Rady pro lidská práva Ladislava Lise v bourání protihlukové zdi v ústecké Matiční ulici. Výrobní ředitel ústecké stavební firmy Pyrus Dušan Přikryl sdělil, že zatímco Romové ve středu rozebráním zčásti postavené zdi způsobili škodu asi 5500 korun, během čtvrtka poškodili firmu asi o 20.000 korun. Pyrus proto podal trestní oznámení policii, aby zjistila viníky škody. Městská policie však nezakročila, protože čeká na další pokyny města a městského obvodu. Pavel Tošovský, starosta městského obvodu Neštěmice, kam Matiční ulice patří, označil události v Matiční ulici za anarchii. Řekl, že se musí s představiteli města poradit, jakým způsobem se dají v této situaci najít cesty k prosazení práva. Ústřední rada německých Romů žádá kvůli stavbě zdi v ústecké Matiční ulici sankce proti České republice. Agentura DPA informuje, že předseda romského grémia Romani Rose obvinil Prahu z "politiky apartheidu". V dopisu adresovaném komisaři EU pro rozšiřování společenství Günteru Verheugenovi žádá Rose konkrétní sankce, které by českou vládu přiměly k "ukončení izolační politiky" vůči Romům. EU by podle představitele německých Romů měla ČR odepřít finanční podporu, dokud prý země nebude připravena zakázat diskriminaci zákonem. (Radio Praha, 8. října 1999)
Romská občanská iniciativa kritizuje vládní komisi pro Romy Hlubokou nespokojenost s prací vládní Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity vyjádřilo vedení Romské občanské iniciativy (ROI). Uvedlo, že komise svou nečinností přispěla ke zvýšení emigrace Romů do zahraničí a dopustila stavbu plotu v Matiční ulici v Ústí nad Labem. Výkonná rada ROI pozvala prezidenta Václava Havla, premiéra Miloše Zemana a předsedy obou parlamentních komor Václava Klause a Libuši Benešovou na protestní manifestaci, která se uskuteční 12. října v Matiční ulici. Pozvání chápe vedení ROI jako dík za jejich odsouzení výstavby plotu v Matiční ulici. Předseda komise a vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl sice připustil, že činnost tohoto poradního orgánu vlády není ideální, výtky ROI však pokládá za nepodložené. Vysvětlil, že meziresortní komise nemá žádné výkonné pravomoce. (Radio Praha, 8. října 1999)
Romové ve středu rozebrali část plotu, které přes noc postavilo město
(Radio Praha, 7. října 1999)
Romové z ústecké Matiční ulice se rozhodli zabránit stavbě plotu vlastními těly Vlastními těly bránili v úterý Romové z ústecké Matiční ulice stavbě protihlukového plotu. Stavební dělníci byli tak donuceni se stavbou plotu přestat. Mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa, který se blokády účastnil, řekl že v obraně plotu hodlají Romové pokračovat. "Tato stavba je důkazem, že Romové jsou v České republice perzekuováni, dodal Giňa. Představitelé Romů chtějí podle Gini kvůli stavbě plotu podat trestní oznámení na Pavla Tošovského, starostu ústecké městské části Neštěmice, v jehož obvodu se Matiční ulice nachází. Viní ho ze zneužití pravomoci veřejného činitele a podněcování k rasové nenávisti. Pavel Tošovský k tomu ČTK řekl, že o stavbě plotu rozhodlo ústecké zastupitelstvo v době, kdy nebyl ještě starostou - iniciátorem stavby plotu tedy není. "Já nemohu činit žádná zásadní rozhodnutí bez souhlasu zastupitelstva," dodal Tošovský. (Radio Praha, 6. října 1999)
Vládní zmocněnec Petr Uhl viní představitele Neštěmic z neúcty k právu Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl v úterý ostře kritizoval radnici ústecké městské části Neštěmice za pondělní zahájení stavby kontroverzního plotu v Matiční ulici, jejíž pokračování je podle něj protiprávní. Více než vznik "nějaké segregační zdi" jej zaráží, že radnice nemohla počkat 14 dní či měsíc na rozhodnutí Poslanecké sněmovny o této věci. Protiprávnost pokračování stavby vidí Uhl v tom, že platnost usnesení neštěmických zastupitelů o výstavbě plotu přednosta ústeckého okresního úřadu Leoš Nergl v červnu pozastavil. Jeho úřad navíc v srpnu zrušil platnost ohlášení této stavby. Petr Uhl však dodal, že neví o žádném právním prostředku, kterým by vláda protiprávnosti konání radnice mohla zabránit. (Radio Praha, 6. října 1999)
V Matiční ulici začala stavba plotu V ústecké Matiční ulici zahájila v pondělí 4. října stavební firma likvidaci starého železného plotu za asistence strážníků městské policie. Výstavba nové keramické zdi by měla trvat pouhý týden a bude při ní použit speciální rychleschnoucí beton, který by měl místním Romům zabránit v následném zbourání postavené zdi. "Jedná se o konkrétní a jasný projev perzekuce Romů ze strany strátní instituce a vědomou a plánovanou eskalaci napětí, směřující ke konfrontaci," zareagovalo na zahájení stavebních prací v Matiční ulici Grémium romských regionálních představitelů. Podle něj může být stavba plotu popudem k dalšímu masového odchodu Romů do ciziny. Nový protihlukový plot z prefabrikovaných dílců bude mít kromě tří vchodů po celé délce průhledy. Dva ze tří vchodů se mají přes noc zamykat, třetí zůstane otevřený. (Radio Praha, 5. října 1999)
The Washington Post: Češi nechtějí přiznat podíl na nacistickém vyhlazování Romů Na nechuť Čechů přiznat podíl viny na nacistickém vyhlazování Romů za druhé světové války poukázal v pondělním obsáhlém článku americký prestižní list The Washington Post. Jako příklad uvedl vývoj kolem romského pracovního tábora v Letech u Písku, v jehož blízkosti stále stojí místo důstojného památníku zapáchající prasečí farma. Pověsti o české účasti na vyhlazování Romů kolovaly v české společnosti za komunismu desítky let, ale skutečná role Čechů začíná vycházet na světlo až nyní a vyvolává rozhořčenou debatu, uvedl list s vysvětlením, že romská otázka je v České republice stále živá kvůli útokům skinheadů a připravované stavbě zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem. (Radio Praha, 5. října 1999)
Romské děti se otrávily ovocnými tyčinkami Pravděpodobně ovocné tyčinky způsobily otravu čtyř romských dětí z Hradčan na Prostějovsku. Děti je našly při cestě do školy a v pondělí ráno snědly. Tamnější Romové se obávají, že otrávené sladkosti na děti někdo nastražil a že celá věc má rasový podtext. V současnosti již není život dětí ohrožen. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Zatímco první dvě děti se přiotrávily, roční chlapec a jeho dvanáctiletá sestra otravě téměř podlehli. Do prostějovské nemocnice byli převezeni v kritickém stavu. "Byli přivezeni ve stavu hlubokého bezvědomí, křečí a počínajícího otoku plic," řekla ČT primářka anesteziologicko-resuscitačního oddělení prostějovské nemocnice Hana Davidová. Ovocné tyčinky podle ní obsahovaly stejnou látku; její přesné složení však není zatím známé. ČT informovala, že Romové se k záležitosti nechtějí vyjadřovat. Obávají se totiž, že by se mohla opakovat. Zatím není jasné, jak se děti k tyčinkám dostaly. Případem se zabývá policie. (ČTK, 5. října 1999)
Tisíce Romů chtějí podle britského deníku Daily Mail do Británie Britský deník Daily Mail informoval v sobotu 2. října své čtenáře o tom, že kolem pražského letiště táboří doslova tisíce Romů, kteří si chystají zakoupit zlevněné letenky do Velké Británie. "Je to alarmující situace a dokud nezavřeme dveře, bude systém zneužit," citoval deník nejmenovaného imigračního úředníka. Právě imigrační úřady již na údajný zvýšený zájem Romů o letenky upozornily britského ministra vnitra Jacka Strawa, který patří k zastáncům obnovení vízové povinnosti pro Českou republiku. Uvedené informace však byly značně nadnesené, neboť v sobotu 2. října čekala na letiště v Praze namísto tisíců Romů pouze puatnáctičlenná skupinka dvou romských rodin z Prahy. (ČTK, 3. října 1999)
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |