Vytištěno 05.10.2023 04:39 29-03-2002 Anna Poláková, Anna Poláková, Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Alžběta Janíčková, Alžběta Janíčková, Jan Mišurec Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives, sar sako parašťovin, šunen romano vakeriben "O Roma vakeren". Sam lošale hoj san amenca, te šunen emisia predalo Roma " O Roma vakeren! Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba. Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!! Amaro šuniben pundravaha vakeribnaha jekhe čechiko hercoha. Jov ašarel savore romane džuvľen. Phenel hoj les baro respektos kio amare džuľia. Soske? Oda tumenge phenela o Jiří Macháček. Už za chvíli nám herec Jiří Macháček prozradí, proč vzdává úctu a respekt romským ženám. Měsíc knihy je u konce, takže se zmíníme i tomto tématu. Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Roma so keren buči andre organizacia Athinganoi. Dodžanena tumen hoj le Romen hin pro ochto april baro džives. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen. Ve studiu nás navštíví zástupci ze sdružení Athinganoi. Po roce nás opět pozvou na oslavy Mezinárodního dne Romů. Chybět dále nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů. Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Irinďa amenge e Blanka Tokarova, pučhel amendar či la ela daresave problemy, te bešel ko Brno, kaj la hin lakero kher u phirel ke peskero čhavo ke Ostrava u kodoj tiž bešel. Amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii. Adaďives andro amaro šuniben o Roma vakerena so keren pre Patraďi. A ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz naší posluchačky, týkající se trvalého bydliště. Na závěr nahlédneme do romských zvyků a tradic. Tentokrát jsme se vydali s mikrofonem do romských rodin, aby nám přiblížili oslavy velikonočních svátků. Tolik namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. =[ Reportáž ]=
Jiří Macháček zpívá o lásce k romské dívce
Herce Jiřího Macháčka můžete znát především z role ve filmu Samotáři, za
kterou získal Českého lva. V poslední době se dal také na dráhu zpěváka se
skupinou Mig 21, které skládá texty. Jedna z jeho písniček se jmenuje Slepic
pírka a zpívá v ní o lásce k romské dívce. Alžběta Janíčková se Jiřího
Macháčka zeptala, zda se inspiroval zážitkem z vlastního života.
=[ Reportáž ]=
Vyšla kniha Romové ve městě
Končí březen - měsíc knihy a my jsme se v jeho závěru ještě jednou zastavili
v knihkupectví. Tentokrát nás zaujaly tři knihy, zabývající se sociální
problematikou Romů. Vydalo je sdružení Socioklub a poslední titul, který
vyšel, nese název Romové ve městě. K mikrofonu jsme pozvali ředitele
Socioklubu Petra Víška.
=[ Horké téma ]=
Členové sdružení Athinganoi
Ve studiu teď mohu přivítat slíbené hosty, předsedkyni sdružení Athinganoi
Yvetu Kenetyovou a člena tohoto sdružení Vladimíra Červeňáka - dobrý večer.
=[ Zprávy ]=
Ministerstvo vnitra České republiky zintenzivňuje snahy o řešení ožehavého problému, kterým je vztah policistů k etnickým menšinám. Do konce června má resort vypracovat návrh koncepce zaměřené na možnosti zlepšení přístupu policistů k lidem jiných národností. Pozornost má být v budoucnu věnována náboru příslušníků minorit k policii, snaze o přiblížení policie veřejnosti a možnostem vzdělání ochránců zákona. Po dvou letech klidu se Romové na mostecku obávají o svou bezpečnost. Skupiny skinů se železnými kladivy v rukou vyhrožují romské mládeži u diskotéky a Romové se po setmění bojí vycházet ze svých domovů. Předseda Sdružení Romů města Mostu Josef Sivák řekl České tiskové kanceláři, že kvůli strachu, nemožnosti získat práci a nedostatku finančních prostředků uvažuje řada romských rodin o vycestování do zahraničí, především do Švédska a na Nový Zéland. Sivák přiznává, že problémy jsou i na straně Romů, především v závislosti na alkoholu a hracích automatech. Romské občanské sdružení v Karlovarském kraji ustanovilo novou krajskou organizaci, jejímž cílem je rozvoj romské komunity. Karlovarské sdružení bude zastřešovat všechny čtyři činné městské organizace, které vedle Karlových Varů působí v Chebu, Ostrově a Nejdku. Navíc se pod její působnost přihlásila tělovýchovná jednota FC Roma Karlovy Vary a Sportovní federace Romů České republiky. Romové se zavázali, že budou společně pořádat vzdělávací semináře pro děti i dospělé, organizovat kulturní a sportovní akce a zároveň hodlají kontrolovat dodržování lidských a občanských práv. První slovenský Rom se dočkal první splátky odškodnění za nasazení na nucené práce za druhé světové války. 74tiletý Jozef Balogh z Košic obdržel ekvivalent sedmi tisíc pěti set marek, tedy polovinu celkové sumy kterou má dostat z německého fondu Připomínka, odpovědnost, budoucnost. Slovenským občanům odškodnění vyplácí Mezinárodní organizace pro migraci, která do posledního termínu, tedy do konce loňského roku, zaregistrovala více než čtyři tisícovky žadatelů, mezi nimi 49 Romů.
=[ Právní poradna ]=
Trvalý pobyt
Dnešní dotaz nám přišel od paní Blanky Tokárové z Brna. Ptá se: Většinu dnů
v roce bydlím u svého syna v Ostravě, jsem totiž už v důchodu. Trvale jsem
ale hlášena ve starém bytě v Brně. Sousedka mi však minulý týden řekla, že
se mám trvale hlásit raději u syna, jinak prý můžu mít problémy se zákonem.
Myslím si, že nemá pravdu, ale raději se obracím na vás, abyste mi to
potvrdili". Dotaz paní Torákové přednesla Alžběta Janíčková doktoru Liboru
Vávrovi z Obvodního soudu pro Prahu 1.
Tolik k dotazu paní Torákové z Brna z pohledu trestního práva. Za týden se ale na její problém podíváme ještě s doktorkou Ptáčkovou, která se specializuje na bytové právo. Dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz.
=[ Historie, zvyky ]=
Velikonoce u Romů
Zajímá vás, jak se slaví Velikonoce u nás Romů? Přiblíží vám to následující
příspěvky. Někteří Romové i po letech rádi vzpomínají, jak v dětství slavili
Velikonoce. Tradiční velikonoční zvyky už mnohdy totiž nedodržují. S
příchodem Romů do měst některé obyčeje vymírají. Různé tradice se ale ještě
dnes zachovaly převážně na vesnicích na Slovensku. Právě od našich
východních sousedů se před 30ti lety do Prahy přistěhovali manželé Cvoreňovi
a jak dále řekli Janu Mišurcovi - stále mají na co vzpomínat..
A co mezi Romy zjistila o Velikonocích Alžběta Janíčková? Velikonoce mají sice některé typické atributy, jako jsou vajíčka, kraslice, ale další tradice s nimi spojené se však často kraj od kraje liší.
"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa v 19:45. Příští pátek 5. dubna vám v právní poradně odborníci odpoví na vaše dotazy, týkající se problémů s byty a bydlením vůbec, ve studiu nás navštíví Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice. Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Vaš o ľil so amenge irindža o Pavel Balog Plzňatar - o Pavel del te pozdravinel peskera fameľia, andale Praha 1, u famelia Marcinova. Vinčinas but bach te sastipen, te romenge so amenge irinde - o Milan Beňák the o Antonín Haluška. Šukar ľil andre romani čib amenge irindža o Janko Horváth, andale Studénka - pre aver kurko ada ľil tumenge savorenge genaha. Tiž pozdravinas la Cecilie Horváthová andale Bukovany. Romale savorenge tumenge vinčinas bachtaľi patraďi u te el tumenca O Del sako džives. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |