Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.09.2023 09:01

Jihočeští Romové odmítají romské aktivisty
13-12-1999  

Romové z jižních Čech si chtějí své záležitosti řešit sami, bez pomoci romských aktivistů z jiných regionů. Domnívají se totiž, že nejznámější romští aktivisté se chtějí sami zviditelnit a přitom ostatním Romům škodí. Do Českých Budějovic měl přijet mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa, aby se osobně informoval o průběhu vyšetřování útoku skinheadů, kteří 20. listopadu napadli Romy na zábavě v restauraci Modrá hvězda.

"Nechceme, aby se z útoku skinů na Modrou hvězdu stala druhá Matiční ulice. Nechceme, aby si na nás někdo přihříval polívčičku, a způsobil tak víc škody než užitku," řekl Lidovým novinám romský poradce z Jindřichova Hradce Marián Eremiáš. Stejný názor má i Matěj Šarközy z Písku, kterému se nelíbilo Giňovo prohlášení o apartheidu v České republice, a také nechce, aby se děním na jihu Čech zabývali Romové z jiných regionů. "Máme sami dost možností, jak sledovat průběh vyšetřování," dodal Šarközy.

V případu útoku skinheadů na Romy v restauraci Modrá hvězda vyšetřovatelé obvinili z rasově motivovaných trestných činů 24 sympatizantů hnutí skinheads.

(Radio Praha, 13. prosince 1999)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18836
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003