Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 11:07

Petr Uhl odvolal polovinu členů meziresortní komis pro záležitosti romské komunity
15-12-1999  

Šest z celkem 12 zástupců Romů ve vládní meziresortní komisi pro záležitosti romské komunity odvolal ve středu 15. prosince její předseda Petr Uhl, neboť nebyl spokojený s jejich činností. Na jejich místo hned jmenoval nové reprezentanty, mezi nimiž je například předseda Společenství Romů na Morave Karel Holomek.

Romští zástupci se přitom v pondělí rozhodli pozastavit své členství v komisi, a to až do odchodu Uhla i Pellarové, který požadují. Pellarová na svoji funkci místopředsedkyně komise rezignuje po dřívější dohodě s Uhlem na konci tohoto roku. Na její místo by měl nastoupit Roman Krištov, redaktor časopisu Romano Hangos, který stejně jako Pellarová není Rom. "Měl jsem více možností, ale zdál se mi nejvhodnější. Má výbornou znalost angličtiny, protože žil v emigraci," řekl k jeho nástupu Uhl.

Petr Uhl dále uvedl, že on sám rezignovat nemíní, krok romské části komise označil za "z nouze ctnost" a jejich výhrady za nepodložené. Romové vytýkají Uhlovi a Pellarové například údajné nevyužití pěti miliónů korun z Výboru pro prevenci kriminality na doplňkové projekty pro romskou komunitu, absenci plánu činnosti komise a to, že na přípravu její koncepce bylo delegováno z 19 expertů jen pět Romů.

Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity:

Odvolaní členové:

Marta Hudečková (rezignovala 1. 12. 1999), Emil Ščuka (rezignoval 14. 12. 1999), Vojtěch Lavička, Miroslav Holub, Josef Stojka, Edmund Rafael

Romští členové, kteří zůstávají:

Jan Puška, Matěj Šarközy, Jana Hejkrlíková, Jiří Daniel, Robert Oláh

Nově jmenovaní členové:

Karel Holomek, Petr Horváth, Milena Hübschmannová, Lydie Poláčková, Vladimír Zeman, Miroslav Zima

(Radio Praha, 15. prosince 1999)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18833
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003