Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 12:09

Odvolání části komise podpořil ministr kultury Dostál
17-12-1999  

Vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla dnes v jeho rozhodnutí odvolat pro nečinnost šest členů meziresortní komise pro romské záležitosti podpořil ministr kultury Pavel Dostál. Ani prezident Václav Havel nepochybuje o tom, že Uhla k tomuto rozhodnutí vedla snaha zlepšit práci komise, nikoli jeho neochota naslouchat odlišným názorům, jak tvrdí odvolaní členové.

"Petra Uhla popudilo, že někteří z členů tohoto výboru si z toho udělali záležitost formální, nikoli ryze pracovní," řekl dnes Dostál. Odvolaní Romové z komise však odmítají Uhlovo odůvodnění, že nepracovali. Dva dny před očekávaným odvoláním naopak vyzvali k odchodu Uhla a místopředsedkyni komise Ivu Pellarovou, protože podle nich nerespektují názory romských členů komise.

Prezident a ministr kultury však prý znají Uhla jako člověka otevřeného diskusi a názorům z druhé strany. "Jakkoliv je to člověk svérázný, tak to rozhodně není autoritativní člověk, který by chtěl z toho orgánu někoho vypudit, protože má jiné názory," soudí prezident. Upozornil však, že není o celé záležitosti podrobně informován.

(Radio Praha, 17. prosince 1999)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18831
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003