Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 12:02

Vládní zmocněnec pro lidská práva předloží plán projektu na resocializaci skinheadů
17-12-1999  

Do konce roku předloží vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl vládě plán pilotního projektu na resocializaci příslušníků hnutí skinheads. Uhl uvedl, že pokud tento projekt v jednom z pražských obvodů uspěje, od poloviny příštího roku by měl být rozšířen i v dalších městech.

Psychologové z pracoviště projektu by podle Uhlových představ měli působit na skinheady, kteří buď přijdou dobrovolně při přerušeném trestním stíhání nebo k tomu budou odsouzeni. "Jde o ty, kteří třeba hajlovali, ne ty, kteří někoho zabili, nebo se o to pokusili," poznamenal Uhl. "My bychom si přáli, aby oni dobrovolně soUhlasili s podmíněným zastavením trestního stíhání," dodal. Trestní zákon takový postup už dva roky umožňuje, ale podle Uhla se tento princip nevyužíval právě proto, že neexistovala příslušná pracoviště.

"Já na tu prevenci věřím," řekl Uhl. Na projektu převýchovy se podle něj bude podílet i ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo spravedlnosti. Vláda se obecným návrhem na převýchovný program pro pravicové extremisty zabývala už v létě, kdy požádala o jeho konkrétní rozpracování. Tři Uhlovi spolupracovníci dnes v Drážďanech studují obdobný německý program, své resocializační programy pro mládež má například i Velká Británie.

(Radio Praha, 17. prosince 1999)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18830
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003