Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 17:08

O Roma Vakeren
18-10-2002  Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Marie Vrábelová

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin parašťovin, u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena emisia predalo Roma "O Roma vakeren!

Připravili jsme pro vás hodinu aktualit a zajímavostí ze života a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen nevimata? Te ha, ta ačen amenca! Kerďžam predal tumende reporty andal e romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!!

Peršo amenca džana ko Beroun, kaj pes sgejle anglune Roma andale caľi Europa. Vakerenas palo Evropsko romano foros. Soske pes sgejle, ada amenge phende o Roma andale Čechia.

Nejdříve se dozvíte, že Romové usilují o vytvoření svojí mezinárodní reprezentace. Společně se vydáme do Berouna, kde se sešli Romové z celé Evropy na přípravném jednání Evropského romského fóra.

Andro amaro studio avena te pobešen u te povakeren o Emil Baláž the leskero phral o Ernest Baláž, so bašaven ando Čilágos, phure romane giľa. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen.

Při křtu nového CD byla Zuzana Navarová

Ve studiu nás navštíví členové skupiny Čilágos, která včera s velkým úspěchem vystoupila v pražském Paláci Akropolis. Hráli muziku ze svého nového alba Čilágos v a-moll (in a minor), které na jejich koncertě pokřtila zpěvačka Zuzana Navarová. Budeme si povídat o jejich práci, plánech a vztahu k tradiční romské hudbě. Samozřejmě nebudou chybět zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Dodžanena tumen save love majinen te chuden, te tumenge baro pani iľa sa, so tumen sas. Džaha tiž te dikhen ko Roma, so bešen andro unimobuňky, bo lenge baro pani iľa kher. U amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha, palo amare tradicii.

Ve druhé polovině "O Roma vakeren" odpovíme na dotaz naší posluchačky týkající se sociální pomoci po povodni. Dozvíte se, jak žijí Romové postižení povodní v unimobuňkách a na závěr se v našem bloku - historie, tradice a zvyky, vypravíme do slovenské osady Sabinov, kde jsme zjišťovali jakou roli hraje v životě Romů jejich jazyk. Tolik z programové nabídky. A teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Přípravný pracovní výbor Romského evropského fóra se sešel v Berouně
Přípravný pracovní výbor Romského evropského fóra se sešel v Berouně, aby zhodnotil činnost romských organizací v uplynulém období. Skupinu, která usiluje o vytvoření mezinárodní romské reprezentace, tvoří zástupci romských organizací a iniciativ z celé Evropy. Do Berouna přijel například přední romský aktivista z Německa Rudko Kavčinski, poslanec Nežded Mustafa z Makedonie, či Agnesa Darčičová z maďarské nadace Romenia. Na jednání byl i Emil Ščuka, prezident Mezinárodní romské unie. Ten tuto iniciativu hodnotí zatím spíše zdrženlivě, protože dosud například není přesně vymezeno, kdo Evropské romské fórum bude financovat. Ondřej Giňa z Romského národního kongresu je na rozdíl od něj mnohem optimističtější. Více Alžběta Janíčková....

Poslech:
RealAudio ~ Download

Na toto setkání v Berouně navazuje další schůzka přípravného výboru Evropského romského fóra, která proběhne už zítra ve Štrasburku. Podle Ondřeje Giňi se tam bude hovořit o konkrétních jménech delegátů této vznikající instituce.Související články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
19.10.2013Členské státy EU mají zintenzivnit úsilí zaměřené na integraci RomůO Roma Vakeren
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
20.05.2011Rada Evropské unie přijala závěry o „Rámci EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020“Zprávy ze života Romů
09.03.2011Evropský parlament požaduje závazné normy EU pro lepší integraci nejpočetnější evropské menšinyZprávy ze života Romů
04.12.2010Začleňování Romů nemůže probíhat jen na papíře, říká komisařkaZprávy ze života Romů
25.08.2009V4 bude jednat o romské problematice a boji proti extremismuZprávy ze života Romů
06.05.2009Sociální vyloučení Romů způsobuje České republice mnohamiliardové ztrátyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Skupina Čilágos pokřtila své nové album Křest nového CD

Hosty ve studiu jsou Emil Baláž a Ernest Baláž ze skupiny Čilágos.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Fotogalerii z koncertu najdete zde.Související články
DatumNadpisRubrika
12.11.2010Sdružení Romů v NáchoděO Roma Vakeren
12.12.2008Náchodská kapela Čilágos slaví jeden úspěch za druhýmO Roma Vakeren
14.12.2007Skupina Čilágos pokřtila své druhé album s názvem Tuke - Tobě O Roma Vakeren
30.06.2006IRU jednala o aktuálních životních podmínkách Romů v Evropě a o diskriminaciO Roma Vakeren
30.12.2005Skupina Čilágos je známá u nás i v zahraničíO Roma Vakeren
19.08.2005Na maďarském festivalu Sziget vystoupila česká skupina ČilágosO Roma Vakeren
01.07.2005Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogámO Roma Vakeren
17.10.2002Křest nového CD skupiny ČilágosFotoaktuality
04.09.2002RespektHudba
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Královéhradecký krajský soud včera znovu potrestal 13 lety vězení dvaadvacetiletého příznivce hnutí skinheads Vlastimila Pechance. Soud ho v opakovaném řízení uznal vinným z loňské rasově motivované vraždy svitavského Roma Oty Absolona. Rozsudek není pravomocný, protože Pechanec se proti němu okamžitě odvolal. Státní zástupkyně, která navrhovala vyšší trest, si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Velká Británie tento týden vrátila do Prahy zvláštním letadlem další skupinu Cechů, kteří v této zemi neúspěšně žádali o azyl. O ochranu v Británii žádají většinou čeští Romové, Londýn ale soudí, že britský azylový režim zneužívají. Od září Britové vrátili už 174 lidí. Třebaže čeští občané na azyl ve Spojeném království prakticky nemají naději, mnoho českých Romů o něj stále žádá.

Romové, kteří míří do zahraničí, chtějí většinou získat zaměstnání a neodcházejí už ani tak z obav o svoji bezpečnost. Soudí tak ministerský rada meziresortní komise pro romské záležitosti Zdeněk Duna. Podle něj chtějí Romové pracovat, protože doma příležitost nemají. Odcházejí, protože chtějí normálně žít a nechtějí zůstat na sociálním dně.

Pardubičtí Romové založili občanské sdružení Darjav -Moře, které má přispět ke zlepšení života romských komunit a soužití s většinovou společností. Pomáhat chce hlavně romským dětem. Jeho vznik je reakcí na pardubický projekt "Lidé v naší společnosti" a financuje ho britská vláda. Zatím Romům nabídne poradenské služby, například v otázkách bydlení a dětem chce pomáhat v přípravě na školní docházku i během vzdělávání.

V pondělí 21. října se ve velkém sále Okresního úřadu v Jičíně uskuteční diskusní setkání v rámci projektu Ceští Romové v Evropě národů. Tématy diskuse budou život Romů v členských státech Evropské unie a aktivity Romů v oblasti kultury a vzdělávání v Evropě. Stejná akce následuje i příští den, tedy v úterý - rovněž od 10 hodin - v kinosále základní školy Mládežnická v Trutnově.Související články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
19.10.2013Členské státy EU mají zintenzivnit úsilí zaměřené na integraci RomůO Roma Vakeren
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Sociální pomoc po povodni
Dnes se budeme zabývat dotazem, jehož autorka si nepřeje být jmenována. Alžběta Janíčková se za ní vydala do stísněného bytu u její příbuzné na okraji Karlína, kde po povodních provizorně bydlí se svým manželem a třemi dětmi.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Dotazy pro naší právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e- mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz.

Romale irinen amenge, so kamen te džanen. Daha tumen lačhi goďi, vaš tumare čačipena. Akana tumenge pale mukaha giľi.Související články
DatumNadpisRubrika
14.09.2012Po nás potopa - Karlín si připomene ničivé povodně v roce 2002 festivalemZprávy ze života Romů
07.08.2012Vzpomínka na povodně v KarlíněO Roma Vakeren
15.10.2010Následky povodní v HejnicíchO Roma Vakeren
17.09.2010Následky povodní v HejnicíchO Roma Vakeren
27.08.2010Následky velké vody na Liberecku očima dobrovolníkaO Roma Vakeren
31.07.2009Dětský dům Zábrdovice nabízí o prázdninách volnočasové aktivity pro dětiO Roma Vakeren
17.07.2009Povodně se nevyhnuly ani RomůmO Roma Vakeren
14.04.2006Lidé postižení povodní mějí teď plné ruce práceO Roma Vakeren
11.06.2004Rodiny v sociální krizi najdou pomoc v Říčanech u PrahyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Evakuovaní obyvatelé Karlína byli ubytováni v nevyhovujících prostorách
Srpnová povodeň zasáhla ze všech pražských čtvrtí nejvíce Karlín, kde žije také hodně Romů. Průběžně vás v našem vysílání informujeme a sledujeme osudy lidí, kteří přišli o své domovy. Ze strahovských kolejí v Praze se museli přestěhovat do studentských kolejí v Praze Podolí, kde měli přijatelné podmínky k bydlení. Tím ale jejich stěhování neskončilo. Dočasné bydlení na kolejích museli uvolnit studentům, kteří přijeli do Prahy. Městský úřad Prahy 8 je nastěhoval nedůstojně do studených a hygienicky nevyhovujících tělocvičen v Praze - Ďáblicích. Kritika médií k tomuto ubytování přiměla Magistrát hlavního města Prahy, aby se o ně postaral a ten je umístil do azylových domů a do unimobuněk. Marie Vrábelová navštívila unimobuňky v Praze 8, kde nyní bydlí přechodně právě evakuovaní Romové z Karlína...

Poslech:
RealAudio ~ Download

V Praze Karlíně je uzavřených 42 domů a zřejmě to není číslo konečné. My budeme situaci stále sledovat a průběžně vás informovat.Související články
DatumNadpisRubrika
14.09.2012Po nás potopa - Karlín si připomene ničivé povodně v roce 2002 festivalemZprávy ze života Romů
07.08.2012Vzpomínka na povodně v KarlíněO Roma Vakeren
15.10.2010Následky povodní v HejnicíchO Roma Vakeren
17.09.2010Následky povodní v HejnicíchO Roma Vakeren
27.08.2010Následky velké vody na Liberecku očima dobrovolníkaO Roma Vakeren
17.07.2009Povodně se nevyhnuly ani RomůmO Roma Vakeren
14.04.2006Lidé postižení povodní mějí teď plné ruce práceO Roma Vakeren
20.11.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
15.08.2003Před rokem vyhlásila společnost Člověk v tísni veřejnou sbírku SOS POVODNĚO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
Nejdůležitější je mateřština
Říká se - kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Nejdůležitější je ale mateřština. Dokládá to i vyprávění pana Milana Tancoše z romské osady v Sabinově na Slovensku. Jak prozradil Alžbětě Janíčkové, původně nevyrůstal v romském prostředí.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
14.03.2015Romsky psaná literatura se objevovala i před rokem 1989O Roma Vakeren
24.01.2015S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci RomůO Roma Vakeren
08.11.2014Už dvacet let se Erika Godlová věnuje tlumočení do romštinyO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
05.11.2013I romština má svůj mezinárodní den. Slaví se právě dnesZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:15.

Příští pátek vám nabídneme informace ze života Romů v Německu, do studia pozveme redaktorku romského internetového rádia Rota a nahlédneme také do zvyků a tradic.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha!
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18788
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003