Vytištěno 23.09.2023 17:08 18-10-2002 Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Marie Vrábelová Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin parašťovin, u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena emisia predalo Roma "O Roma vakeren! Připravili jsme pro vás hodinu aktualit a zajímavostí ze života a nebude chybět také romská hudba. Kamen te šunen nevimata? Te ha, ta ačen amenca! Kerďžam predal tumende reporty andal e romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!! Peršo amenca džana ko Beroun, kaj pes sgejle anglune Roma andale caľi Europa. Vakerenas palo Evropsko romano foros. Soske pes sgejle, ada amenge phende o Roma andale Čechia. Nejdříve se dozvíte, že Romové usilují o vytvoření svojí mezinárodní reprezentace. Společně se vydáme do Berouna, kde se sešli Romové z celé Evropy na přípravném jednání Evropského romského fóra. Andro amaro studio avena te pobešen u te povakeren o Emil Baláž the leskero phral o Ernest Baláž, so bašaven ando Čilágos, phure romane giľa. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen. ![]() Ve studiu nás navštíví členové skupiny Čilágos, která včera s velkým úspěchem vystoupila v pražském Paláci Akropolis. Hráli muziku ze svého nového alba Čilágos v a-moll (in a minor), které na jejich koncertě pokřtila zpěvačka Zuzana Navarová. Budeme si povídat o jejich práci, plánech a vztahu k tradiční romské hudbě. Samozřejmě nebudou chybět zprávy ze života Romů. Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Dodžanena tumen save love majinen te chuden, te tumenge baro pani iľa sa, so tumen sas. Džaha tiž te dikhen ko Roma, so bešen andro unimobuňky, bo lenge baro pani iľa kher. U amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha, palo amare tradicii. Ve druhé polovině "O Roma vakeren" odpovíme na dotaz naší posluchačky týkající se sociální pomoci po povodni. Dozvíte se, jak žijí Romové postižení povodní v unimobuňkách a na závěr se v našem bloku - historie, tradice a zvyky, vypravíme do slovenské osady Sabinov, kde jsme zjišťovali jakou roli hraje v životě Romů jejich jazyk. Tolik z programové nabídky. A teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. =[ Reportáž ]=
Přípravný pracovní výbor Romského evropského fóra se sešel v Berouně
Přípravný pracovní výbor Romského evropského fóra se sešel v Berouně, aby
zhodnotil činnost romských organizací v uplynulém období. Skupinu, která
usiluje o vytvoření mezinárodní romské reprezentace, tvoří zástupci romských
organizací a iniciativ z celé Evropy. Do Berouna přijel například přední
romský aktivista z Německa Rudko Kavčinski, poslanec Nežded Mustafa z
Makedonie, či Agnesa Darčičová z maďarské nadace Romenia. Na jednání byl i
Emil Ščuka, prezident Mezinárodní romské unie. Ten tuto iniciativu hodnotí
zatím spíše zdrženlivě, protože dosud například není přesně vymezeno, kdo
Evropské romské fórum bude financovat. Ondřej Giňa z Romského národního
kongresu je na rozdíl od něj mnohem optimističtější. Více Alžběta
Janíčková....
Na toto setkání v Berouně navazuje další schůzka přípravného výboru Evropského romského fóra, která proběhne už zítra ve Štrasburku. Podle Ondřeje Giňi se tam bude hovořit o konkrétních jménech delegátů této vznikající instituce.
=[ Horké téma ]=
Skupina Čilágos pokřtila své nové album
![]() Hosty ve studiu jsou Emil Baláž a Ernest Baláž ze skupiny Čilágos.
Fotogalerii z koncertu najdete zde.
=[ Zprávy ]=
Královéhradecký krajský soud včera znovu potrestal 13 lety vězení dvaadvacetiletého příznivce hnutí skinheads Vlastimila Pechance. Soud ho v opakovaném řízení uznal vinným z loňské rasově motivované vraždy svitavského Roma Oty Absolona. Rozsudek není pravomocný, protože Pechanec se proti němu okamžitě odvolal. Státní zástupkyně, která navrhovala vyšší trest, si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Velká Británie tento týden vrátila do Prahy zvláštním letadlem další skupinu Cechů, kteří v této zemi neúspěšně žádali o azyl. O ochranu v Británii žádají většinou čeští Romové, Londýn ale soudí, že britský azylový režim zneužívají. Od září Britové vrátili už 174 lidí. Třebaže čeští občané na azyl ve Spojeném království prakticky nemají naději, mnoho českých Romů o něj stále žádá. Romové, kteří míří do zahraničí, chtějí většinou získat zaměstnání a neodcházejí už ani tak z obav o svoji bezpečnost. Soudí tak ministerský rada meziresortní komise pro romské záležitosti Zdeněk Duna. Podle něj chtějí Romové pracovat, protože doma příležitost nemají. Odcházejí, protože chtějí normálně žít a nechtějí zůstat na sociálním dně. Pardubičtí Romové založili občanské sdružení Darjav -Moře, které má přispět ke zlepšení života romských komunit a soužití s většinovou společností. Pomáhat chce hlavně romským dětem. Jeho vznik je reakcí na pardubický projekt "Lidé v naší společnosti" a financuje ho britská vláda. Zatím Romům nabídne poradenské služby, například v otázkách bydlení a dětem chce pomáhat v přípravě na školní docházku i během vzdělávání. V pondělí 21. října se ve velkém sále Okresního úřadu v Jičíně uskuteční diskusní setkání v rámci projektu Ceští Romové v Evropě národů. Tématy diskuse budou život Romů v členských státech Evropské unie a aktivity Romů v oblasti kultury a vzdělávání v Evropě. Stejná akce následuje i příští den, tedy v úterý - rovněž od 10 hodin - v kinosále základní školy Mládežnická v Trutnově.
=[ Právní poradna ]=
Sociální pomoc po povodni
Dnes se budeme zabývat dotazem, jehož autorka si nepřeje být jmenována.
Alžběta Janíčková se za ní vydala do stísněného bytu u její příbuzné na
okraji Karlína, kde po povodních provizorně bydlí se svým manželem a třemi
dětmi.
Dotazy pro naší právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e- mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz. Romale irinen amenge, so kamen te džanen. Daha tumen lačhi goďi, vaš tumare čačipena. Akana tumenge pale mukaha giľi.
=[ Reportáž ]=
Evakuovaní obyvatelé Karlína byli ubytováni v nevyhovujících prostorách
Srpnová povodeň zasáhla ze všech pražských čtvrtí nejvíce Karlín, kde žije
také hodně Romů. Průběžně vás v našem vysílání informujeme a sledujeme osudy
lidí, kteří přišli o své domovy. Ze strahovských kolejí v Praze se museli
přestěhovat do studentských kolejí v Praze Podolí, kde měli přijatelné
podmínky k bydlení. Tím ale jejich stěhování neskončilo. Dočasné bydlení na
kolejích museli uvolnit studentům, kteří přijeli do Prahy. Městský úřad
Prahy 8 je nastěhoval nedůstojně do studených a hygienicky nevyhovujících
tělocvičen v Praze - Ďáblicích. Kritika médií k tomuto ubytování přiměla
Magistrát hlavního města Prahy, aby se o ně postaral a ten je umístil do
azylových domů a do unimobuněk. Marie Vrábelová navštívila unimobuňky v
Praze 8, kde nyní bydlí přechodně právě evakuovaní Romové z Karlína...
V Praze Karlíně je uzavřených 42 domů a zřejmě to není číslo konečné. My budeme situaci stále sledovat a průběžně vás informovat.
=[ Historie, zvyky ]=
Nejdůležitější je mateřština
Říká se - kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Nejdůležitější je ale
mateřština. Dokládá to i vyprávění pana Milana Tancoše z romské osady v
Sabinově na Slovensku. Jak prozradil Alžbětě Janíčkové, původně nevyrůstal v
romském prostředí.
"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:15. Příští pátek vám nabídneme informace ze života Romů v Německu, do studia pozveme redaktorku romského internetového rádia Rota a nahlédneme také do zvyků a tradic. Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende! Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha! Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |