Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:36

Soluňský biskup kázal proti cizincům
10-04-1998  

Atény - Ke střetu v otázce politiky vůči cizincům došlo mezi zástupci řecké ortodoxní církve a vlády. Soluňský biskup Panteleimon totiž nedávno vyzval ve svém kázání vládu, aby vyhostila všechny cizince. Ministr práce Multiadis Papaioannu poté kritizoval tuto sílící nevraživost vůči cizincům a označil ji spolu s rasismem za největší nebezpečí pro rozvoj a demokracii v Řecku.

Krnov - Minulou sobotu na krnovském náměstí demonstrovali proti rasismu a fašismu v naší zemi společně s místní romskou komunitou čtyři stovky mladých lidí z Celé Moravy. Ruce pryč dala od akce krnovská radnice, jejíž vedení bylo na demonstraci pozváno. "Nebudeme podporovat lidi z Brutnálu či Vyškova, kteří situaci v Krnově neznají", vzkázal účastníkům místostarosta Miroslav Hubík. V polovině ledna došlo v Krnově ke dvěma žhářským útokům namířeným proti Romům. Při prvním z nich utrpěla žena bránící před ohněm své děti rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně.

Benešov - Minulou neděli skončilo třídenní celorepublikové fórum, jehož cílem bylo zvýšení kvalifikace odborníků pracujících s dětmi a mládeží. Programu se zúčastnilo sto sedmdesát učitelů základních, středních a vysokých škol, sociálních kurátorů, romských poradců a protidrogových koordinátorů.

Most - Zvelebit mostecké sídliště Chánov hodlá nezávislá romská občanská iniciativa. Po dohodě s mostecku radnicí zahájí svou aktivitu úklidem sídliště, v dalších měsících chystá osvětové akce zaměřené na Romy sídliště obývající.

Praha - Výkonná místopředsedkyně Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity Monika Horáková obsadila druhé místo na pražské kandidátce Unie svobody, ihned za lídrem Vladimírem Mlynářem. Místopředseda Romské občanské iniciativy Ivan Veselý, který prošel primárkami na Praze 14, figuruje ve třetí desítce. Ladislav Body zůstal na kandidátní listině severočeské KDU - ČSL a to i přes odpor některých lidoveckých poslanců.

Bratislava - Univerzita Komenského nabízí romským zájemcům o studium možnost podat si přihlášku ještě do 30. dubna. Běžný termín vypršel již na konci února. Jiřina Hinnerová z oddělení rektorátu UK pro vztahy s veřejností dodává, že cílem je umožnit nadaným Romům začít studium na fa- kultách univerzity. Postoj vychází z doporučení někte- rých evropských nevládních organizací a organizací na ochranu lidských práv.

Praha - Prezident Václav Havel se nepovažuje za principiálního odpůrce takzvané pozitivní diskriminace, je to však podle něj opatření dočasné a systémově nečisté, které jen překlenuje určitou krizovou situaci. "Pokud se provede rozumně, vyváženě a s časovým omezením, nejsem proti", řekl prezident pro nejnovější vydání týdeníku Respekt.

Berlín - International romani Union vyjádřila ve středu obavy z na- růstání projevů pravicového extremismu vůči Romům v zemích střední a východní Evropy. Ve svém prohlášení poukazuje jmenovitě na vývoj v České republice s odkazem na počet rasově motivovaných útoků. Prohlášení bylo vydáno ve středu, čili v Mezinárodní den Romů. U této příležitosti zahájilo v berlínské čtvrti Schoneberg slavnostně svoji činnost Evropské středisko pro integraci Romů, jež má mimo jiné podporovat spolupráci romských organizací ve všech evropských zemích.

Praha - Ve čtvrtek 9. dubna se v literární kavárně GG uskutečnil jazzový koncert dua Gondolánových - otce Antonína a syna Filipa. Rodina Gondolánů hudebně zazářila především v sedmdesátých letech. V době největší slávy ze země emigrovala a po roce 1989 se opět vrátila.

Praha - Festival sdružení dětí a mládeže nazvaný "Hrad patří dětem" proběhne v areálu pražského hradu ve dnech 1.- 5. května. V organizačním výboře jsou zastoupena občanská sdružení dětí, dále na přípravě festivalu spolupracuje hl. město, ministerstvo školství a tělovýchovy a záštitu přebrala Dagmar Havlová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18786
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003