Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:16

Prvomájová demonstrace skinheadů na Střeleckém ostrově
03-05-1999  

Policisté se v sobotu v centru Prahy snažili zamezit očekávaným konfliktům mezi demonstrujícími anarchisty a příslušníky hnutí skinheads, přičemž se sami dostali do ostrých střetů s anarchisty. Jejich výsledkem bylo devět lehce zraněných policistů a pět poškozených policejních vozidel. Policie zadržela 21 demonstrantů, u dvou byly údajně nalezeny ostře nabité legálně držené pistole.

Policie se zřejmě bude muset zabývat tím, zda někteří její příslušníci při zásahu proti anarchistům na 1.máje neporušili zákon. Hnutí občanské solidarity a tolerance 'HOST) zvažuje, jestli na postup policie nepodá stížnost. Trestní oznámení na velitele zásahu a na dva zasahující policisty se rozhodli podat redaktoři Večerníku Praha Miloš Cihelka a Karel Vrána. Oba tvrdí, že je policisté bezdůvodně fyzicky napadli, přičemž Cihelkovi měl jeden zlomit žebro.

Hnutí občanské solidarity a tolerance 'HOST) chce podat trestní oznámení na příslušníky hnutí skinheads, kteří na sobotní demonstraci údajně propagovali fašismus. Podle Michala Horáka z tohoto hnutí se jeho členům podařilo zdokumentovat řadu projevu neofašismu, například hajlování. Díky policejní asistenci mohly asi tři stovky holých lebek po akci na Střeleckém ostrově nerušeně projít městem až na náměstí Míru. Večer pak šly zapít svůj úspěch do Kulturního centra Novodvorská. Při hudebním vystoupení zde řada z nich zdvíhala pravici k nacistickému pozdravu, přestože jim organizátoři stejně jako na předchozí demonstraci hajlování rozmlouvali s ohledem na pozornost veřejnosti.

Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla mohl pražský magistrát poznat, že demonstrace skinheadů je provokatérskou akcí a zneužitím svobody shromažďování. Vládní zmocněnec kritizoval postup policie, která podle něj nakonec demonstrující neonacisty chránila. Příslušníci hnutí skinheads uspořádali na Střeleckém ostrově demonstraci, kterou řádně nahlásili na Obvodním úřadu pro Prahu 1.

Kladně hodnotí zásah policie proti anarchistům stínový ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer. Jestliže byla demonstrace skinheadů řádně nahlášena obvodnímu úřadu a demonstrace anarchistů nikoli, bylo povinností policie skinům průchod městem umožnit a anarchisty vytlačit z míst, kudy se měl jejich průvod ubírat, řekl Langer ČTK.

Pražský primátor Jan Kasl rovněž hájí postup policie a odmítá kritiku premiéra Miloše Zemana, že magistrát měl demonstraci skinheadů na Střeleckém ostrově zakázat. Demonstrace se nepovoluje, ale pouze ohlašuje, a navíc sobotní akce skinheadů byla nahlášena obvodnímu úřadu, nikoli magistrátu, upozornil Kasl v rozhovoru pro ČTK s tím, že kritika magistrátu je zcela absurdní.

Poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář v neděli ostře odsoudil sobotní zásah policie v Praze proti shromáždění anarchistů. Za absurdní a nepřijatelné považuje zejména to, aby výsledkem akcí dvou neregistrovaných skupin, anarchistů a nacistů, byl pouze zásah proti anarchistům a policejní ochrana neonacistů.

(Radio Praha, 3. května 1999)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18782
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003