Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 11:15

Petr Úhl má obavy, aby se rozhodování o ústecké zdi nestalo předmětem politického boje
28-05-1999  

Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl má obavy, aby se rozhodování o zdi v ústecké Matiční ulici nestalo předmětem politického boje. Příliš nevěří tomu, že ústecký magistrát, který má nyní o zdi rozhodnout, zruší sporné usnesení o její výstavbě. Soudí, že o keramickém plotu, který chce v Matiční postavit zastupitelstvo ústeckého obvodu Neštěmice, nakonec rozhodne Poslanecká sněmovna.

Vláda se ve středu přiklonila k Uhlovu názoru, že stavba zdi mezi majiteli domků a převážně romskými nájemníky obecních bytů pro neplatiče je protizákonná a uložila přednostovi okresního úřadu, aby usnesení neštěmického zastupitelstva předložil magistrátu. Nezruší-li jej magistrát, rozhodnou o plotu poslanci.

Rozhodnutí vlády nepodpořit výstavbu plotu v ústecké Matiční ulici, který má oddělit majitele domků před hlukem ze sousedních domů pro neplatiče nájemného, považuje místopředseda sněmovny Ivan Langer za špatné. "Takové rozhodnutí má příslušet lidem, kteří tam bydlí a nikoli vládě." řekl Langer a dodal, že přesun pravomocí na obce byl jedním z cílů reformy po listopadu 1989.

Spor o výstavbu plotu v ústecké Matiční ulici je podle občanského sdružení Český ombudsman záměrně vyvolaná hysterie, uvedl jeho předseda Jan Honner. "Takovou prkotinou se vláda zabývá a přitom se nezajímá o restituční nároky exulantů nebo o to, že jsou u nás lidé perzekvováni za své názory," řekl Honner v reakci na středeční rozhodnutí vlády nepodpořit výstavbu plotu v ústecké Matiční ulici. Zdůraznil, že v Matiční ulici jde pouze o nahrazení současného železného plotu plotem keramickým. "Nemá to nic společného s rasismem," řekl Honner a dodal, že mezi neplatiči je také mnoho občanů jiného než romského původu.

(Radio Praha, 28. května 1999)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18769
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003