Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 13:19

Slovenské nevládní organizace chtějí upozornit na holocaust Romů
23-02-2000  

Slovenské nevládní organizace chtějí upozornit na holocaust Romů

Upozornit na pronásledování Romů za druhé světové války a navázat komunikaci s většinovým obyvatelstvem na téma soužití s Romy si klade za cíl projekt tří romských a dvou neromských organizací, který v Košicích představili zástupci Nadace Milana Šimečky a dalších spolupracujících nevládních sdružení.

Jak uvedla Kristína Magdolenová z košické nevládní organizace EccE, termín holocaust si veřejnost spojuje především s Židy, přičemž na zločiny spáchané před půl stoletím na Romech se často zapomíná. Je však potřeba nastolit ve slovenské společnosti diskusi na téma romského holocaustu a hledat možnosti pro zlepšení komunikace a vzájemného poznávání a tím přispět k zmírňování napětí ve společnosti vůči Romům, řekla Magdolenová.

Cílem projektu Porraimos (romské označení pro holocaust), který poběží do konce letošního roku, je upozornit na pronásledování Romů, vyhledávat pamětníky holocaustu a pořádat výstavy fotografií romských i neromských autorů po celém Slovensku, ale také na slovenských zastupitelských úřadech v zahraničí. Kromě toho projekt počítá s organizováním diskusí na téma romského holocaustu, přičemž v rámci tohoto projektu míní jeho organizátoři vypsat literární a výtvarnou soutěž na základních a středních školách po celé zemi na téma "Nenásilí v každodenním životě".

(Radio Praha, 23. února 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18740
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003