Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.09.2023 09:31

Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržuje
26-02-2000  

Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržuje

Česká republika v zásadě lidská práva dodržuje, ale problémy přetrvávají v práci policie, soudů, v postoji k ženám a hlavně v diskriminaci Romů a v násilí tzv. holých lebek proti nim. Zmiňuje se o tom část výroční zprávy o stavu lidských práv ve světě, kterou zpracovalo americké ministerstvo zahraničních věcí.

Policie podle zprávy nedostatečně zasahovala proti hrozbám a útokům vůči Romům a jeden policejní důstojník z Ostrova byl obviněn z protiromských rasových urážek. Policie také několikrát bez povolení prohledala byty romských občanů včetně rokycanského bytu Ondřeje Gini, syna romského aktivisty, což zpráva zařadila do kapitoly označené jako svévolné zasahování do soukromí, rodiny, domova a korespondence.

Velkou potíží jsou podle zprávy útoky skinheadů proti Romům, kteří jsou současně terčem rozšířených předsudků a trpí sociální diskriminací, nedostatečným politickým zastoupením a nesnadným přístupem ke vzdělání. Romové však nejsou schopni sjednotit se kolem společného programu, prosazovat své cíle v rámci demokratických struktur České republiky a mnozí jen neochotně navazují kontakty s většinovým obyvatelstvem, podotkla zpráva.

V zemi působí podle odhadu aktivně 6000 skinů, jejichž organizace chtěl premiér Miloš Zeman postavit mimo zákon, zatím však svá slova nesplnil. Podle dokumentu jsou rasově motivované útoky hojné a jejich počet je patrně ještě vyšší, protože soudy napadení Romů nerady kvalifikují jako rasově motivované, uvedla zpráva. V souvislosti s rasovým násilím dokument uvedl případ staršího amerického občana, kterého skinové vážně zranili, když se pokusil v listopadu 1998 v Hodoníně před jejich obtěžováním chránit romského mladíka.

Zpráva připomněla záležitost kolem zdi v ústecké Matiční ulici a také snahu vlády vykoupit vepřín v Letech u Písku, aby tam mohla na místě bývalého romského koncentračního tábora postavit památník. Kvůli rozpočtové tísni vláda od projektu zatím ustoupila.

Zpráva dále naznačila, že ČR ustala s případy, které lze zařadit do oblasti násilného vypovídání ze země. Na Slovensko totiž muselo v minulém období odejít od roku 1993 hodně "Slováků" bez řádných dokumentů, přičemž mnoho z vypovězených osob byli Romové, kteří na Slovensku nikdy nebyli. Po následném přijetí nového zákona o občanství, který umožňuje legalizaci pobytu, soudy již nikoho ze země nevypověděly, uvedla zpráva.

(Radio Praha, 26. února 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18736
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003