Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.12.2022 20:43

Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraci
29-02-2000  

Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraci

Představitelé romských organizací ze západních Čech požadují od státu finanční odškodnění za to, že je rostoucí rasová nenávist v České republice nutí odcházet do zahraničí. Český stát podle nich dosud neudělal nic podstatného pro řešení problémů ve vztahu většinové společnosti k Romům.

"Budeme požadovat po státu finanční odškodnění, protože důvodem našeho odchodu je, že nás majoritní společnost pronásleduje z rasových důvodů a soustavně porušuje naše lidská a občanská práva," uvádí se v prohlášení, které v sobotu podepsali Ondřej Giňa, Ladislav Bílý a dalších osm romských aktivistů z Karlových Varů, Plzně, Chebu a ostatních západočeských měst. Romské organizace podle nich vyčerpaly veškeré možnosti, jak zlepšit postavení Romů v české společnosti. "Už toho máme dost," pokračuje prohlášení. Aktivisté vyjádřili i pobouření nad rasistickou internetovou hrou inspirovanou událostmi v Matiční ulici.

Jejich požadavku se nediví výkonný místopředseda vládní Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity Roman Krištof. "Prohlášení jenom dokumentuje obtížnou situaci, v níž se Romové v západních Čechách ocitají. Je zřejmé, že více a více Romů si uvědomuje, že koneckonců jediné, co vyprovokovalo českou společnosti i vyšší vládní kruhy ke konkrétnějším postojům a akcím, které by pomohly romské komunitě, byla až romská emigrace," řekl Krištof.

(Radio Praha, 29. února 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18733
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003