Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 25.09.2023 15:54

O Roma Vakeren
25-01-2002  Alžběta Janíčková, Jan Mišurec, Zora Ježková, Veronika Matoušková

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří. Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba! Už za chvíli vás pozveme do Nymburka, na celostátní sjezd Romské občanské iniciativy. Ve studiu nás navštíví místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR Jiří Payne a Ondřej Giňa - předseda grémia Romských regionálních představitelů. Povídat si budeme na téma - předběžné kontroly britských úředníků na pražském ruzyňském letišti a chybět nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů. Ve druhé polovině O Roma vakeren v právní poradně uslyšíte o využití civilní služby. Vydáme se také k zápisu do jedné základní školy, kam chodí romské děti. A na závěr vám prozradíme, jak se vaří marikľa neboli bokoĺi. Tolik jenom namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Zora Ježková a Jaroslav Sezemský.

=[ Reportáž ]=
VI. Sjezd Romské občanské iniciativy
Minulý víkend se do Nymburka sjeli Romové z celé České republiky, aby zvolili předsedu jediné romské politické strany. Volilo se v tamním kulturním domě, kde se uskutečnil VI. Sjezd Romské občanské iniciativy. Do čela strany byl zvolen Štefan Ličartovský. Na místě natáčela Veronika Matoušková, která ve své reportážní zkratce pozvala k mikrofonu nově zvoleného předsedu Štefana Ličartovského, ale nejdříve uslyšíte jeho emotivní výzvu.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
12.05.2005Sněmovna navrhla postihnout 54 stran a hnutí za nedodržení zákonaZprávy ze života Romů
27.02.2004Vyjádření předsedy Romské občanské iniciativy k situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
12.07.2002ROI ČR ve volbách neuspělaO Roma Vakeren
21.06.2002NDS a RomovéO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Ve studiu je teď s námi místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR Jiří Payne a Ondřej Giňa - předseda Grémia Romských regionálních představitelů. Dobrý večer.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.01.2006Ondřej Giňa je členem Evropského fóra Romů a travellerůO Roma Vakeren
16.09.2005Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazykaO Roma Vakeren
08.06.2005Soud potvrdil podmíněný trest romskému aktivistovi GiňoviZprávy ze života Romů
11.05.2005Krajský soud o zpronevěře romského aktivisty Gini zatím nerozhodlZprávy ze života Romů
24.09.2004Soud podmíněně odsoudil romského aktivistu Giňu za podvodZprávy ze života Romů
09.07.2004Jak pracuje Rada vlády České republiky pro záležitosti romské komunityO Roma Vakeren
04.02.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Po střelbě mezi Romy v Jiříkově na Děčínsku, při které ve středu večer zahynul jeden muž a další byl raněn, obvinila policie dvaačtyřicetiletého muže z Děčínska z pokusu o vraždu a nedovoleného ozbrojování. Přestřelkou vyvrcholilo setkání dvou znepřátelených skupin, ale přesný motiv střelby policie zatím nezná. Tajemnice městského úřadu v Jiříkově Dagmar Mertlová nám na dotaz, zda má obavy z pokračování tohoto incidentu , odpověděla:

Poslech:
RealAudio ~ Download

Kurz pro národnostní menšiny na brněnské střední policejní škole úspěšně absolvovalo za poslední dva roky 18 ze 74 uchazečů o práci policisty. Cílem akce je zpřístupnit menšinám tuto práci a kromě Romů se jí účastní i Poláci, Řekové a Maďaři. Kurz financuje Velká Británie a jeho náplní není jen výuka českého jazyka, ale i dalších předmětů, včetně fyzické přípravy. Školení končí přijímacími pohovory, po nichž absolventi studují dva roky střední policejní školu.

Mezinárodní festival romského umění přivedl tento týden do Moskvy nejen hudební a taneční soubory z Evropy a zámoří, ale také romské výtvarníky, fotografy a řemeslníky. Přímo do centra dění nás teď zve moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Více než polovina romských dětí, které navštěvují zvláštní školu, může mít studijní výsledky srovnatelné s vrstevníky na základních školách. Vyplývá to z mezinárodního šetření, které v České republice uskutečnila nezisková organizace Step by step. Podle ní se děti do zvláštních škol vybírají na základě špatných kritérií. O možnostech nápravy diskutuje organizace nejen s úředníky ministerstva školství, ale také s řediteli škol a učiteli. Od pedagogů je odezva veskrze pozitivní.Související články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
16.11.2013Uplynulo šest let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H.O Roma Vakeren
08.11.2013Mami, tati, já chci do školyZprávy ze života Romů
13.10.2013Výstava Jak ztratit další generaci upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách a na šikanuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
V dnešní právní poradně odpovídáme na dotaz posluchače Pavla Surmaje z Prahy. Píše nám, že před půl rokem přerušil studium na střední škole, brzy poté dostal povolávací rozkaz k výkonu vojenské služby. Chtěl by místo toho raději sloužit službu civilní, ale na vojenské správě mu sdělili, že už to není možné. Jak zjistila Alžběta Janíčková u Petra Ševčíka, ředitele oddělení civilní služby ministerstva práce a sociálních věcí, pan Surmaj promeškal lhůtu, kdy mohl podat prohlášení o odepření výkonu vojenské služby. Ta je ze zákona 30 dnů od chvíle, kdy se stal brancem a nebo 5 dnů po ukončení důvodů, kdy mu byl udělen odklad. Nejčastěji právě z důvodů studia. Přesto, jak říká Petr Ševčík, má branec ještě jednu možnost.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik ředitel oddělení civilní služby ministerstva práce a sociálních věcí Petr Ševčík.

Za týden se v právní poradně dozvíte, jak požádat o příspěvek na bydlení. Dotazy, které máte pro naši poradnu můžete posílat na adresu: Romská redakce, Český rozhlas 1 Radiožurnál, Vinohradská 12, Praha 2 - 120 99. A ještě E- mailová adresa - anna.polakova@cro.cz. Pište - jsme tu pro vás!Související články
DatumNadpisRubrika
18.01.2002Právní poradnaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Romské děti a čeština
Na mnoha základních školách jsou v plném proudu zápisy budoucích prvňáčků. K jejich zdárnému přijetí do školy je ale potřebná znalost českého jazyka. Romské děti často doma mluví svým mateřským jazykem - tedy romsky, nebo kombinací češtiny a romštiny. Dvoujazyčnost, a nejen to jim může činit určité problémy, kvůli kterým mohou být následně a zcela zbytečně zařazeny do zvláštní školy. Více Jan Mišurec.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
07.05.2010Při tanci záleží hlavně na píliO Roma Vakeren
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, tradice, zvyky ]=
Opět otevíráme rubriku, věnovanou romským zvykům a historii. Jídlo patří neodmyslitelně ke kultuře každého národa. Dnes se budeme věnovat romské kuchyni, která vychází ze skromných poměrů. Příprava jídel není náročná. Romové uznávají jednu důležitou tradici - úctu ke svým hostům projevují bohatým stolem. Pokud má hostitel pocit, že host sedící za stolem není dostatečně pohoštěn, cítí se nesvůj a raději nebude jíst. Ale pojďme už ke konkrétním jídlům.

K nejtradičnějšímu pokrmu patří moučné placky. Romové jim říkají lokše, marikľa, nebo také bokoli. Alžběta Janíčková přihlížela jejich přípravě i s mikrofonem. U plotny byl v kuchařské zástěře Ivan Pilo, který na návštěvu za svými příbuznými do Prahy přijel z Topolčan.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Zajímavé je, že podobné moučné placky se jedí i v Indii, kde jim říkají čapátí. Tam se připravují na rozehřáté plotně nebo na kameni. Na 4 placky je potřeba asi 1/2 kg polohrubé mouky a 2 decilitry vlažné vody, někdy se přidává i podmáslí. Silné mají být asi 2 centimetry. Ale pojďme se už podívat, jak dopadly bokoľi pana Pila.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.03.2002Brambory v romské kuchyniO Roma Vakeren
15.02.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
08.02.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
01.02.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
O Roma vakeren, čili Romové hovoří, je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 Rádia Svobodná Evropa v 19:45. Příští pátek 1-ho února se mimo jiné zeptáme odborníků jak získat příspěvek na bydlení, ve studiu nás navštíví další zajímavý host a nahlédneme opět do romské kuchařky.The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18730
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003