Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 08:49

Exodus Romů má podle premiéra Miloše Zemana spíše ekonomický než politický charakter
29-09-1999  

Předseda vlády Miloš Zeman soudí, že exodus Romů z České republiky má "spíš ekonomický než politický charakter". Novinářům řekl, že v odpovědi na dopis britskému premiérovi Tonymu Blairovi vypočítal "naprosto konkrétní opatření, která byla na podporu romské menšiny podniknuta".

Podle některých názorů mnozí Romové neodjíždějí do Británie proto, aby v této zemi získali politický azyl, nýbrž kvůli sociálním dávkám, které tam dostanou během vyřizování žádosti. Ty jsou mnohem vyšší, než ty, které by mohli dostat v České republice. Blair minulý týden v dopise Zemanovi pohrozil zavedením vízového režimu mezi Británií a ČR, nepřijme-li česká vláda transparentní opatření v souvislosti s trvajícím exodem českých Romů do Británie.

Britské ministerstvo vnitra včera zveřejnilo čísla, která potvrzují, že v srpnu o azyl požádal rekordní počet 255 českých Romů. Tento údaj ale zahrnuje hlavní žadatele, a nikoli příslušníky jejich rodin. Odhaduje se, že celkem na britských ostrovech na výsledek azylového řízení čeká okolo dvou a půl tisíce Romů z České republiky. Podle oficiálně britští úředníci přijali od začátku roku 1999 do konce srpna 1 045 žádostí. Ministr zahraničí Jan Kavan označil srpnové údaje o počtu romských žadatelů o azyl v Británii za "velmi znepokojivé", nicméně uvedl, že to nekomplikuje jednání České republiky o vstupu do Evropské unie.

(Radio Praha, 29. září 1999)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18688
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003