Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2023 22:07

Ciganos d'Ouro
02-07-2002  

Portugalsko

Slavnostní zahájení festivalu na Staroměstské radnici, Brožíkova síň, úterý 21. 5. 2002


Ciganos d'Ouro


Slavnostní zahájeníNa tiskové konferenci

Lucerna Music Bar, čtvrtek 23. 5.


Vystoupení v Lucerna Music Baru

Vickie

José Pato

José Pato


Autor José Pato

Rozhovor se Sérgiem Silvou

Portugalskou skupinu Ciganos d'Ouro založili v roce 1994 bratři José Pato a Sérgio Silva. Původně vystupovala pouze při kulturních akcích portugalské romské komunity, později však našla posluchače i mimo romskou komunitu a mimo hranice Portugalska. K mikrofonu pozvala Andrea Fajkusová z Radia Praha jednoho z jejích zakladatelů Sergia Silvu:

V jakém složení vaše skupina vystupuje a jakou hudbu hraje?

Nase skupina "Ciganos d'Ouro" (Zlatí cikáni) má devět členů: Jose Pato hraje na kytaru a zpívá první hlas, Filipe Larsen hraje na basu, Pedro Jóia je kytarista, Francisco Montoya, to je vlastně španělské jméno, hraje na kytaru. Já hraji na kytaru a zpívám druhý hlas. Snažíme se kombinovat cikánskou hudbu s hudbou "rai" - to je populární hudba v severní Africe, tedy arabská hudba. Naše skupina hraje už několik let, ale teprve před dvěma roky jsme začali mísit cikánskou hudbu s rai, rai je v současné době velmi populární."

Kdo skládá hudbu?

"Já, vlastně všichni členové skupiny. Hrajeme své vlastní skladby, ale nejen to. Hrajeme i známé melodie, např. fado od Amálie Rodrigues, a také známé portugalské písně. Lidové portugalské písně uchováváme ve svém srdci, takže mísíme romskou hudbu s lidovou portugalskou hudbou."

Jak se liší španělská romská hudba od portugalské?

"Vůbec se neliší. Jde jen o výslovnost, protože romská hudba je romskou hudbou na celém světě. Jde jen o to, že jeden zpívá španělsky a druhý portugalsky; my jsme Portugalci, ale zpíváme španělsky. Vůbec se to neliší, myslím, že je to stejné. Ale závisí to také na zemi. Myslím, že Romové z východu hrají trošku jinou hudbu, s houslemi. My taky máme housle, ale hlavním nástrojem je a zůstává kytara. V tom, co hrajeme, je taky trochu tango, bolero a tradiční španělská hudba. Prostě naše hudba je taková směsice - rai, fado, flamenco, ale to podstatné je, ze jsme Romové."

Co znamená hudba pro vás osobně?

"Je to můj život. Zpívám jak profesionálně, tak taky proto, že mě to baví. Odmalička, myslím, že u každého muzikanta je to stejné. Smyslem našeho života je být muzikantem, je to náš život."

Jaký je vztah mezi Romy a majoritní společností v Portugalsku?

Portugalsko je země, kde jsou od roku 1974 všichni svobodní - Rom, černoch i gadžo. Romská hudba má v Portugalsku velmi dobrý ohlas, uznávají nás. Skupinu Ciganos d'Ouro hrají v rozhlase, v televizi, na dikotékách ..."

A proč se jmenujete "Zlatí cikáni"?

"Měla to být dvě jména, která by zosobňovala sílu. Cikán - to je silné jméno, a zlato - taky, takže jsem skombinovali tato dvě slova."

Jak se jmenuje vaše poslední CD?

Maktoub. "Maktoub" znamená v arabštině osud. Náš osud ....
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18673
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003