Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.09.2023 09:36

O Roma Vakeren
17-05-2002  Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Alžběta Janíčková, Marie Vrábelová

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives avaha 1 ora jekhetane, sar sako parašťovin. Amen sam lošale hoj san amenca, u šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren"!

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty andale romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!!

Peršo tumenge phenaha, so tumen užarel užarel pro maškartemutno festivalis Khamoro. Nevimata amenge phenela e Jelena Silejdžič.

Už za chvíli vás společně s Jelenou Silajdžičovou pozveme na Světový romský festival Khamoro 2002.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Jan Jařab - angluno manuš, predale manušengere čačipena. Vakeraha leha, palo Roma so odgejle andre emigracia. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen.

Ve studiu nás navštíví Jan Jařab - Vládní zmocněnec pro lidská práva, povídat si s ním budeme o emigraci Romů do zahraničí. Chybět nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Pisindža amenge o Gejza Gabčo. Bešel u naachaľol save les hin čačipena. Ada amaro tematos. Jekhatane tiž džaha ko Lety, andro koncetračno taboris, kaj mule but amare Roma u amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii.

A ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz našeho posluchače Gejzy Gabča, týkající se vazebního stíhání. Společně se vydáme do Let u Písku a na mirovický hřbitov, kde jsme se zúčastnili pietního aktu, věnovanému obětem druhé světové války. V závěru pořadu nahlédneme do romských zvyků a tradic a tentokrát si budeme povídat o hudbě. Tolik z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Příští týden začne 4. ročník festivalu Khamoro
Jelena SilajdžičVystoupením romské skupiny Ciganos d'Ouro z Portugalska v paláci Akropolis začíná v pondělí 4. ročník světového romského festivalu Khamoro. V překladu - festival Slunce. Podle organizátorů patří mezi nejprestižnější kulturní aktivity tohoto typu v Evropě. Jeho organizační tým kolem občanského sdružení Slovo 21 tvoří lidé různých národností, mezi nimi i Jelena Silajdžičová. Do České republiky přišla před deseti lety ze Sarajeva a právě ona se svým manželem stála u zrodu myšlenky festivalu Khamoro. Alžbětě Janíčkové o tom Jelena Silajdžičová řekla.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Já ještě dodám, že na festivalu Khamoro vystoupí například Kale jakha z Polska, Benč Bend z české republiky, Loyko z Ruska, Mio Vacite e o Encanto Cigano z Brazílie, Acquaragia drom z Itálie a mnoho dalších souborů. Jejich představení se budou odehrávat až do soboty v divadle Archa, Lucerna Music Baru a Jazz Clubu Reduta. Zde kupříkladu v úterý vystoupí gypsy jazz The Rosenberg trio z Nizozemí.Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Jan Jařab, vládní zmocněnec pro lidská práva
Jan JařabV našem studiu vítáme Jana Jařaba, vládního zmocněnce pro lidská práva. Dobrý večer.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
14.12.2007Na 10. prosince připadá Mezinárodní den lidských práv O Roma Vakeren
01.03.2005USA: Naplňování lidských práv v ČR lepší, některé problémy trvajíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
12.11.2004Svatopluk Karásek - nový zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
15.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.01.2004Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunitO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Situace českých Romů se přes úsilí vlády nelepší, klesá počet udělených azylů a korupce v policii trvá. Naopak snížení počtu vězňů vytváří podmínky pro dlouhodobou reformu vězeňství. Tak vyznívá zpráva Českého helsinského výboru o stavu lidských práv v České republice. Podle zástupce ředitelky výboru Petra Bílka je podhoubím pro porušování lidských práv nedokonalost české státní správy, jejíž úředníci jsou nekvalifikovaní a podplatitelní. Zejména Romové necítí zájem většinové společnosti o zlepšení situace.

Deset miliónů korun, které česká vláda vynaložila na zlepšení soužití obyvatel ústecké Matiční ulice, měla samospráva využít především na sociální práci mezi místními Romy. Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni zdůrazňuje, že opatření ke zlepšení soužití nevedla. V Matiční ulici a okolí opět roste nevraživost mezi majiteli rodinných domků a obyvateli obecních bytů, hlavně Romy. Starousedlíkům se nelíbí, že se tam stěhují další lidé, kteří jsou podle nich nepřizpůsobiví. Romové tvrdí, že s nepořádkem v ulici jsou spojováni neprávem. Obě strany se shodují na tom, že peníze od vlády radnice investovala neúčelně.

Policisté obvinili kvůli výtržnostem ze začátku dubna uvnitř a před budovou královéhradeckého krajského soudu dva sedmnáctileté skinhedy a třiadvacetiletou dívku ze svitavska. Všichni se zúčastnili vynesení rozsudku nad Vlastimilem Pechancem, kterého soud poslal za rasově motivovanou vraždu na 13 let do vězení. Příznivci odsouzeného uráželi rasistickými nadávkami příbuzné zavražděného a pokusili se zbít zmocněnce romské rodiny a také studenta politologie na královéhradecké univerzitě.

Boxerský klub Gaži Brno, který pracuje s romskou mládežnickou komunitou, obsadil druhé místo v mezinárodní interlize. Umístění patří ve čtyřleté klubové historiik největším úspěchům. Brňané letos získali stejný počet bodů, jako vítěz soutěže a klubový mistr republiky SKP Ústí nad Labem, titul jim však těsně unikl.

Pražané a návštěvníci hlavního města mohou od úterý 21. května navštívit další zajímavý kulturní podnik. Jde o výstavu fotografií s názvem Romové, která se koná u příležitosti světového festivalu Khamoro. K vidění bude v Komorní galerii Domu fotografie v Maiselově ulici na Starém Městě.Související články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
19.07.2014Nebýt politického bojkotu, reprezentovala by romská gymnastka Dana Gažiová Československo na olympiáděO Roma Vakeren
10.05.2014Sport dává Romům možnost vypracovat se a získat uznáníO Roma Vakeren
22.03.2014Dobrovolník z Matiční ulice Karel Demeter obdržel cenu KřesadloO Roma Vakeren
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
17.03.2014Výstava představí úspěchy romských sportovcůZprávy ze života Romů
24.02.2014Na olympijských hrách reprezentovali Česko také romští sportovciZprávy ze života Romů
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Vazba
"Pan Gejza Gabčo nám zaslal poměrně dlouhý a složitý dopis s prosbou o právní pomoc. Jeho stránky jsou plné odkazů na paragrafy novely trestního řádu, podle kterého jsou orgány činné v trestním řízení povinny prozkoumat lhůty trvání vazby. Závěrem se nás pak pan Gabčo ptá, zda je tedy on ve vazbě právem, podle jeho názoru soud jednal nezákonně. Tento dopis Alžběta Janíčková poskytla doktoru Liboru Vávrovi z Obvodního soudu pro Prahu 1.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik odpověď na dotaz Gejzy Gabča. V příští právní poradně vám povíme několik praktických rad k blížícím se volbám, tedy například, jak postupovat v případě, že potřebujete volit mimo své bydliště. Dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1- Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz

Romale irinen amenge, so kamen te džanen. Daha tumen lačhi goďi vaš tumare čačipena. Akana tumenge mukaha pale giľi.Související články
DatumNadpisRubrika
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
13.08.2010Policii v Orlové pomáhají čtyři romští asistentiO Roma Vakeren
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
10.02.2010Žháři z Vítkova stanou před soudemZprávy ze života Romů
14.08.2009Policie dopadla vítkovské žhářeZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Letech u Písku byl odhalen nový památník
Letos se v Letech sešlo asi 100 Romů (Foto: CTK)V následujících minutách se společně vydáme do Letů u Písku, kde se pravidelně 13. května scházejí Romové z celé České republiky i ze zahraničí, aby uctili památku Romů, kteří v prostorách bývalého koncentračního tábora zahynuly. Na místě byla s mikrofonem Marie Vrábelová.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Sanas amenca andro Lety u Písku, kaj avle o Roma te den paťiv romenge so mule andro koncetračno taboris čhave u akana tumenge mukaha giĺi, adre savi giľaven o Gulo čar - hoj savore sam Devleskere čhave u pačas andro feder dživipen.

Památník připomínající holocaust Romů byl odhalen 13. května na hřbitově v Mirovicích na Písecku, kde je  pohřbeno 180 obětí z romského vyhlazovacího tábora v nedalekých Letech (Foto: CTK) (Foto: CTK)
Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
Cimbál vždy hrál velkou roli v tradiční romské hudbě
Cimbál nechybí ani ve skupině AlomJak už jsme v úvodu O Roma vakeren připomínali, v pondělí v Praze začíná Světový romský festival Khamoro. Dnešní rubriku o zvycích a tradicích proto kolegyně Janíčková věnovala hudbě, konkrétně cimbálu. Symbolicky i doslova v tradiční romské hudbě hrál vždy velkou roli.

Poslech:
RealAudio ~ Download

S panem Jozefem Pollakem se setkáme u cimbálu zase za týden.Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
14.06.2014Festival Khamoro se koncem června představí i v PlzniO Roma Vakeren
10.06.2014Festival Khamoro se letos představí i v PlzniO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren
26.05.2014Khamoro pokračuje druhým dnem – těšit se můžete na divadlo utlačovaných i první koncert gypsy jazzu!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45.

Příští pátek 24. května vám v právní poradně odborníci odpoví na dotazy týkající se voleb, ve studiu nás navštíví Simona Skořepová z nadace Dobrý soused a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice v hudbě.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Vaš o ľila so amenge irinen tumenge paľikeras. Ada šuniben predal tumende! Romale but Bacht te sasťipen.......Ačhen Devleha!
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18648
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003