Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 01:51

O Roma Vakeren
27-07-2001  Anna Poláková, Jan Mišurec, Veronika Matoušková

Sako kurko predžal sar pani. Pale adaj hini romani relacia "O Roma vakeren". Je pátek a my se opět po týdnu setkáváme na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu u romského vysílání "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Sam lošale hoj amen šunen. Jsme rádi, že jste si nás naladili a doufáme, že s námi strávíte příjemných pětadvacet minut.

Ani dnes nebudou chybět aktuální informace uplynulého týdne, který si pro vás připravil Jaroslav Sezemský. Včera se konal pohřeb Oty Absolona, třicetiletého Roma za Svitav, který byl zavražděn o osm let mladším příslušníkem hnutí skinheads - to je hlavní téma dnešního vysílání. Samozřejmě nebude chybět pár romských písní. Nerušený poslech vám za tvůrce "O Roma vakeren" přeje od mikrofonu Anna Poláková. Šukar šuniben.


=[ Zprávy ]=

Svitavy

Muž hlásící se ke hnutí skinheads v sobotu ve Svitavách napadl Roma nejprve rasistickými výroky a poté ho několikrát bodl do břicha. Rom těžkým zraněním podlehl. Vyšetřovatel skinheada obvinil z vraždy s rasovým podtextem a soud ho vzal do vazby.

Praha

Židovská obec v Praze je událostí ve Svitavách, kde dvaadvacetiletý skinhead ubodal třicetiletého Roma, hluboce otřesena. "Je třeba, aby se politici a zástupci občanské společnosti rázně postavili proti agresivním formám nesnášenlivosti" sdělil dnes ČTK její předseda Tomáš Jelínek.

Praha

Znepokojení nad narůstajícím rasovým napětím a množícími se rasistickými útoky vyjádřila ve svém oficiálním stanovisku Liga etnických menšin. Její členové pociťují rozčarování nad lhostejností, s jakou vláda a odpovědné orgány k řešení této problematiky přistupují, řekl předseda ligy Obonete S. Ubaum.

Praha

Podle velvyslanectví Velké Británie zamítli britští úředníci na ruzyňském letišti od středy do neděle zhruba padesátku zájemců o odlet do Británie. Romové se do letadel nedostali, i když měli zakoupené letenky. České ministerstvo zahraničí vysvětluje ruzyňské opatření snahou zabránit zavedení britských víz pro všechny občany. "Je otázkou, zda tento způsob řešení není pro naše občany více ponižující než případné zavedení víz. "uvedla v pondělí pro ČTK předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová.

Praha

Senátoři ODS žádají vládu, aby zveřejnila smlouvu, která britským imigračním úředníkům umožňuje kontrolovat lidi cestující do Velké Británie již na ruzyňském letišti. Náměstek ministra zahraničí Martin Palouš v rozhlasovém pořadu interview BBC uvedl, že žádnou dohodu o kontrolách Praha s Londýnem letos nesjednala. Podle něj mohou Britové na letišti provádět kontroly podle bilatelární konzulární úmluvy z roku 1975.

Ostrava

Zástupci ostravských Romů připravují žalobu na český stát kvůli zavedení kontroly, kterou provádějí britští imigrační úředníci již na ruzyňském letišti v Praze. Předseda krajské pobočky romské občanské iniciativy Mikuláš Horváth řekl, že žaloba by měla být hotova koncem tohoto týdne.

Náchod

Náchodská policie začne shromažďovat předběžné důkazy o tom, zda místní noviny Náchodský nečas šíří rasovou nenávist. Podnětem k šetření byl článek ministra kultury Pavla Dostála v pondělním Právu. Podle něj je v Náchodském nečasu například zpochybňován holocaust. Současný redaktor Náchodského nečasu Miroslav Rousek jakoukoli formu šíření rasové nesnášenlivosti popřel.Související články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Český tisk o vraždě Oty Absolona
Včera se konal pohřeb Oto Absolona, třicetiletého Roma ze Svitav, který byl zavražděn o osm let mladším příslušníkem hnutí skinheads. Veronika Matoušková pro vás připravila přehled reakcí tisku na tuto smutnou událost.

Jiří Němeček v Hospodářských novinách z 24. 7. v článku s názvem Rom zemřel kvůli barvě své pleti zmiňuje, že k hnutí skinheads se hlásí až 6200 lidí. Podle něj po 38 měsících méně závažných trestných činů s rasistickým podtextem došlo u nás k další vraždě, kde důvodem nejspíš byla pouze barva pleti oběti. Popisuje také situaci, jak k vraždě došlo: skupinka svitavských Romů se vydala o sobotní noci pobavit na místní diskotéku. U vchodu ale narazili na dvaadvacetiletého místního skinheada, který je začal slovně rasisticky napadat. Nezůstalo však jen u slov - násilník vytáhl nůž a třikrát bodl třicetiletého Roma, dvě rány mířily do břicha. Zraněný muž i přes rychlou lékařskou pomoc po pěti hodinách zemřel v místní nemocnici. Po zavražděném Romovi zůstala vážně nemocná manželka a dvě malé děti. O rasovém motivu sobotního útoku nemá policie pochybnosti a soud na skina okamžitě uvalil vazbu. Jiří Němeček připomíná, že za podobný čin byl mladík již trestán. Před čtyřmi lety pobodal bezdůvodně jiného Roma přímo na ulici.

V témže vydání Hospodářských novin je také článek zabývající se přehledem rasově motivovaných vražd za posledních deset let. Připomíná vraždy v Klatovech, Písku, Žďáru nad Sázavou, na jičínsku, liberecku a ve Vrchlabí.

Lidové noviny v článku s názvem Skin ubodal Roma a byl obviněn z rasové vraždy dávají do souvislosti svitavskou událost a imigrační opatření britských úředníků na ruzyňském letišti. V článku se přímo píše: v této souvislosti je dvojnásob tragické, že svitavský skinhead ubodal Roma jen dva dny poté, co na pražském letišti v Ruzyni začalo se svolením českých úřadů pracovat dvanáct britských konzulárních úředníků, kteří se snaží omezit snahy českých Romů Odjet do Velké Británie a požádat tam o azyl.

Zuzana Fruniová v Hradeckých novinách z 25. 7. v článku s názvem Zavražděný Rom podle veřejného mínění patřil k slušným lidem píše: zemřelý patřil k velice slušným lidem. Staral se o těžce nemocnou družku, která si ten večer chtěla jít zatancovat právě proto, že to mohla být její poslední zábava. Autorka článku dále cituje Romku Olgu Bilákovou, jejíž rodina se bude stěhovat do domu, kde žije rodina skina, který útočil. Biláková říká: Máme strach, protože skin je agresivní především vůči Romům snědší pleti. Protože jak manžel, tak dcera jsou tmavší pleti, mám o ně strach. V článku autorka dále zmiňuje, že aktivnímu členu hnutí skinheads hrozí za trestný čin vraždy s rasovým podtextem odnětí svobody ve výši 12 až 15 let nebo trest výjimečný, čímž se rozumí odnětí svobody na 15 až 25 let, nebo doživotí. Zuzana Fruniová v článku také cituje reakci člena známé svitavské romské kapely Točkolotoč Milana Peštu, který říká: "zavražděný byl velice spořádaný kluk, který se dobře staral o rodinu. Nebyl žádný rváč, nevím, proč k události došlo".

Jiří Hanák v Právu z 25. 7. v článku s názvem Smrt jako vstupenka dává také do souvislosti svitavskou vraždu s postupem britských imigračních úředníků. Píše: Romská rodina chce z Prahy odletět do Británie. O tom, kdo z českých občanů smí a kdo nesmí do Londýna letět, rozhodují však už na pražském letišti britští imigrační úředníci. Barva pleti rodiny není pro britské agenty dobrou legitimací, takže ji bez udání důvodů odmítají. Mají klidné svědomí, vždyť v Česku přece Romové diskriminováni nejsou. Rodina se vrací domů a druhý den je její hlava zabita skinheadským násilníkem. Tento příběh se nestal jenom proto, že jedna romská rodina ze Svitav do Británie koncem minulého necestovala. Tento příběh - nepříběh - může mít reálné pokračování. Jiří Hanák svůj článek uzavírá slovy: Česká vláda Romy skutečně nediskriminuje, účinně ochránit je však nedovede. Od tohoto stavu slovo diskriminace ovšem daleko není, pražské a londýnské úřady jsou však přesvědčeny o opaku. A Romové ať si pomohou, jak umějí.

A Zdeňka Látková a Ivana Cihlářová se v rubrice Téma dne v tomtéž vydání Práva zaobírají tresty, ke kterým až dosud byly odsouzeni pachatelé rasově motivovaných vražd. Citují mj. ministra kultury Pavla Dostála, který říká: Česko sklízí ovoce svého stromu. Orgány činné v trestním řízení se se skiny už deset let v podstatě jen mazlí. Lidé z organizací pro práva menšin však potvrzují, že tresty za rasové zločiny jsou u nás spíš mírnější. Téhož názoru je podle práva i Karel Holomek, předseda společenství Romů na Moravě. Ten říká: "Myslím si, že rasisticky motivované útoky u nás nejsou dostatečně trestány. Prvním velkým problémem je vůbec prokázat, že se jednalo o rasově motivovaný čin, čímž je dána také vyšší sazba, druhý problém je, že pokud se jedná o vraždu, tak se za vraždy dávají obecně nízké tresty.Související články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romové do Londýna neodletěli
Cestující směřující z pražského ruzyňského letiště do Londýna byli minulý týden selektování britskými úředníky na Romy a "bílé", přičemž Romům nebylo umožněno do na palubu letadel nastoupit. Výběr článků z tisku, které se věnují tomuto tématu i jeho širším souvislostem, pro Vás připravila Veronika Matoušková. (Tato část přehledu tisku byla vysílána na Rádiu Svobodná Evropa v úterý 24. 7. 2001.)

Obsáhlý článek v příloze Mladé fronty Dnes z 18. 7. se věnuje popisu životní situace Romů, kteří se usadili v Kanadě. V multikulturní zemi, jako je Kanada, podle článku mají Romové především pocit většího bezpečí. Záplava mnoha národností stírá pocit vydělenosti a nepatřičnosti. O návratu zpátky většina z nich ani neuvažuje. Vyhlídky na práci jsou v Kanadě podle článku mnohem lepší než v České republice, ale neznalost jazyka a nedostatečná kvalifikace je často činí nedostupnými. Autorka článku Johanna Grohová jej uzavírá tím, že nejlépe je v novém domově dětem. Na nové prostředí si rychle zvykly a jejich rodiče mnohdy jen stěží rozumějí jejich plynulé angličtině. Mnoho z nich se také v Kanadě narodilo a stali se z nich automaticky Kanaďané. I ty o něco málo starší se snadno učí novému jazyku a ve škole prospívají zcela normálně, i když je české školství dříve zařazovalo do zvláštních škol.

V tomtéž vydání Mladé fronty Dnes Jiří Pirník v článku Žije v Anglii, stále však touží po Kanadě, vypráví příběh osmadvacetiletého Milana, který po třech letech pobytu v Anglii zjistil, že Romové nepociťují útlak jen v Čechách. I v Anglii se setkal s rasovou nesnášenlivostí: "Když jsme přijeli, házeli po nás kameny. Vím, že těžký život mají romské rodiny, které se usadily v Newcastlu. Rasisté jim tam rozbíjejí okna a křičí Gypsy, go home!", říká v článku Milan. O návratu do vlasti však nepřemýšlí. Hlavně kvůli svým dětem, které tam podle něj mají naději na lepší budoucnost.

Článek na první straně Lidových novin z 19. 7. upozorňuje, že na letišti v Praze Ruzyni začali pracovat britští imigrační úředníci. Po půl jedné odpoledne jsou všichni cestující pravidelné linky Praha - Londýn podrobeni rozhovoru s britským úředníkem, který jim klade otázky typu: "Co zamýšlíte dělat ve Velké Británii?". Více než deset Romů s platnými letenkami úředníci označili jako nežádoucí a na palubu je nepustili.

Lidové noviny citují slova britského velvyslance Davida Bouchera - "Neradi na toto řešení přistupujeme, ale musíme náš azylový systém chránit před zneužíváním". V článku je také zmíněn názor Josefa Facuny, bývalého regionálního předsedy Romské občanské iniciativy: "Situací jsme šokováni. Jsme v demokratické zemi a já cestuji jako Čech, ne jako Rom, je to naprostá diskriminace".

Autor Michael Mainville v Prague Postu z minulého týdne rozebírá výsledky sčítání lidu. Pozastavuje se nad počtem 11.716 Romů přihlášených k romské národnosti. Odhaduje počet Romů žijících zde mezi 100.000 a 200.OOO. Zdůrazňuje, že Romové v ČR čelí diskriminaci, rasovému násilí, velké nezaměstnanosti a segregaci ve školství. Cituje také názor Emila Ščuky, že strach Romů z udávání informací o příslušnosti ke svému etniku je historicky podmíněný, protože v Čechách se v roce 1927 dělaly seznamy Romů, které se posléze dostaly do rukou Nacistům.

Večerník Praha z 19. 7. v článku pod názvem Na letišti vládnou gentlemani, jejichž postup zavání rasismem upozorňuje na to, že britští úředníci sice nemají právo znemožnit českým občanům odlet ze země, ale mohou podle česko-britské dohody doporučit leteckým společnostem, aby některé pasažéry nepřepravovaly. Mluvčí Československých aerolinií Dan Plovajko vysvětlil, že pokud by takového cestujícího přesto přepravili, byla by jim za něj účtována pokuta ve výši 2000 liber.

Právo z 19. 7. mimo jiné přináší reakci Ivana Veselého, předsedy sdružení Dženo, na vzniklou situaci: "To, za jakým účelem ti lidé cestují do Londýna, je sekundární, ale primární je, že takovým jednáním bylo porušeno základní lidské právo na volný pohyb a cestování a že se tím porušuje Ústava České republiky a listina základních lidských práv a svobod. Myslím si, že česká ústava má vyšší platnost než nějaká dohoda dvou socialistických vlád, a když na tuto dohodu česká vláda přistoupila, musím se ptát, jestli tedy naše ústava a zákony neplatí, nebo platí jenom pro někoho. Právo přináší také názor Romana Krištofa, výkonného místopředsedy Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, který na jednu stranu je z tohoto opatření "nešťastný" a na druhou stranu se "Britům nediví", neboť zátěž je pro ně obrovská a určitě přikročili k tomuto opatření proto, že chtějí mít s Českou republikou i nadále "nadstandartně dobré vztahy".

A Respekt z tohoto týdne na své poslední straně přináší v přehledu aktuálních událostí zmínku o této události v následujícím znění: se svolením Zemanovy vlády začali na pražském letišti Ruzyně provádět britští imigrační úředníci selekci českých turistů na Romy a bílé, přičemž lidem podezřelým kvůli barvě pleti z romského původu bylo následně zakázáno používat pro cesty do Velké Británie letadlo. Je to rozumné a užitečné opatření, komentoval ruzyňské řešení romské otázky premiér Miloš Zeman.Související články
DatumNadpisRubrika
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
16.09.2008Do Kanady zatím bez vízZprávy ze života Romů
11.07.2008U nás nemohl uživit rodinu, raději emigrovalO Roma Vakeren
11.07.2008Emigrovat do zahraničí není lehké rozhodnutíO Roma Vakeren
14.12.2007Na 10. prosince připadá Mezinárodní den lidských práv O Roma Vakeren
01.03.2005USA: Naplňování lidských práv v ČR lepší, některé problémy trvajíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
12.11.2004Svatopluk Karásek - nový zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Rasově motivovaná vražda svitavského Roma
Rasový motiv vraždy svitavského Roma je podle policie nezpochybnitelný. Skinhedovi Vlastimilu Pechancovi za jeho brutální čin, kdy na diskotéce ve Svitavách ubodal Roma Otu Absolona, hrozí až výjimečný trest. Janu Mišurcovi to potvrdil ředitel České policie ve Svitavách Miroslav Brandejs.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Vdova a její dvě děti se dočkají pomoci od státu. Oto Absolon se o rodinu řádně staral, družka trpící rakovinou byla na jeho péči zcela závislá. Podle tajemníka Městského úřadu ve Svitavách Lubomíra Dobeše, jí radnice proto nabídne byt, aby byla blíž svým příbuzným.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Romové se za vraždu svého soukmenovce nebudou na skinech mstít. Aktivisté uvažují o organizování pokojné demonstrace ve Svitavách, aby tak vládní představitele upozornili na brutalitu spáchaného činu a dočkali se opatření, která by zaručila bezpečnější život Romů v Česku. Podle předsedy sdružení Dženo - Ivana Veselého se zatím neví, kdy zmíněná demonstrace proběhne.

"Já si nemyslím nebo nevím o tom, že by Romové chystali nějakou pomstu za tuto smrt. Ale vím o tom, že chtějí na pokojných demonstracích projevit protest."Související články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
24.01.2014Okamura navštívil ve vězení muže odsouzeného za rasově motivovanou vražduZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Situaci budeme nadále sledovat a informovat vás i nadále v příštím pořadu, můžete si nás opět naladit v pondělí a úterý na VKV reg. studií v 19 hodin, v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Rádia Svobodná Evropa v 19.45 a nebo v pátek na vlnách ČRo1 - Radiožurnálu ve 20.05. Romale sam lošale hoj amen šunen. Buth Bacht the sajsipen. Závěrem si poslechnete mezinárodní romskou hymnu, která zazní na všech hudebních festivalech, v současné době konaných a je věnována zavražděnému Otovi Absolonovi.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Zde si můžete poslechnout celou relaci ve formátu Real Audio:

Poslech:
RealAudio ~ Download
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18575
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003