Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 15:46

Festivaly, kde lze romskou hudbu slyšet, a jejich stručná historie
04-09-2002  


Respekt

Vše začalo v roce 1996, kdy Respekt připravil výstavu v Richtrově vile. Jednalo se o výstavu dvou galerií - Nové síně a MXM. Šlo o setkání dvou skupin lidí a zároveň o vilu, kde se vlekl nekonečný restituční spor - díky výstavě byla zpřístupněna veřejnosti. Účelem bylo setkání odlišných skupin lidí. Šlo o respektování, jako ostatně pokaždé později poté.

Další podobná akce se konala v listopadu 1997. Tentokrát se jednalo o týden hudby v Hlaholu. Do jednoho večera byly vkomponovány různé žánry zpěvů. Spolu s dětskými pěveckými sbory tam zpívala Věra Bílá a Kale.

Impuls k třetí podobné události dal v roce 1998 Borek Holeček: chtěl udělat mezinárodní festival etnické hudby. Bylo to v době, kdy čeští Romové ve velkém množství odjížděli do Velké Británie a do Kanady. Takže se zorganizoval festival o romské hudbě.

V roce 1999 bylo možné na tomto festivalu slyšet romskou hudbu, ale měl i širší záběr: kromě romského Dua Slepčík, Álomu Vojty Lavičky, či náchodské skupiny Čilagos zde bylo možné spatřit japonský tanec buto, slyšet africkou, mongolskou a alžírskou hudbu či židovskou skupinu Kroke z Polska. Zahraniční romské skupiny reprezentovaly například balkánské dechovky Kocani Orkestar nebo Fanfare Ciocarlia.

Rok 2000 byl pro tento festival ve znamení hesla "Okolo Středozemního moře". Okolo tohoto moře se totiž zrodila hlavní monoteistická náboženství: judaismus, islám a křesťanství, ale i moderní filosofie s kořeny ve starém Řecku a moderní republika se svými demokratickými principy. Hudba měla za úkol připomenout, že existovala doba, kdy katolíci, Židé a muslimové spolu žili v dokonalém souladu. Byla to doba Zlaté sevilské a kordóbské éry před inkvizicí. Na festivalu byli mimo jiné představeni: Berberové - prastarý národ ze Severní Afriky nebo Kurdové. Romové zde byli zastoupeni hudebníky z Egypta, Řecka a Turecka.Související články
DatumNadpisRubrika
05.02.2014Comeback světoznámé romské kapely Kale s Věrou Bílou na scénuZprávy ze života Romů
27.04.2013Skupina Kale nabízí jedinečný zážitek z romské hudbyO Roma Vakeren
16.08.2012O víkendu zahrají na festivalech Rytmus nebo kapela KaleO Roma Vakeren
10.09.2011Věra Bílá zpívá se skupinou New KaleO Roma Vakeren
11.06.2011Věra Bílá hovoří o svém plánovaném hudebním návratuO Roma Vakeren
12.11.2010Sdružení Romů v NáchoděO Roma Vakeren
12.12.2008Náchodská kapela Čilágos slaví jeden úspěch za druhýmO Roma Vakeren
14.12.2007Skupina Čilágos pokřtila své druhé album s názvem Tuke - Tobě O Roma Vakeren
17.07.2007Skupina Kale vystoupí v pražském klubu AkordZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Khamoro

Logo festivalu Khamoro Tradice tohoto festivalu, jehož název "khamoro" znamená romsky "sluníčko", byla založena v roce 1999.

Tehdy v Praze vystupovala Věra Bílá, maďarská romská kapela Kalyi Jag a kapela Oluja z Jugoslávie. Součástí festivalu byly i odborné semináře pro romské aktivisty a politiky. Jako host vystoupila zpěvačka Lucie Bílá.

Ruská skupina ILO na festivalu Khamoro 2001 V roce 2000 se v rámci Khamora konalo jednadvacet akcí (vernisáží, výstav, odborných seminářů). Jeden odborný seminář byl například na téma Romové a lidská práva, výstava se konala v ambitu pražského kostela Panny Marie Sněžné a nesla název Slunce a stín. Proběhla také přehlídka filmů s romskou tématikou ve Francouzském institutu.

Ze zajímavých romských hudebníků přijela například ruská Romka žijící v Norsku - Raya - se svou skupinou Gypsy Legacy. Kromě toho tu byly i oblíbené romské dechovky z balkánu, například Romane Cherchenta ze Sofie.

Egyptská skupina Hala Mahmoud and the Gypsies of the Nile Do Prahy tehdy také přijela švédská romka Rosa Taikonová, která dosáhla světového úspěchu jako šperkařka. Přijela do Prahy představit knihu své sestry Katariny Taikonové (1932-1995) "Katici, ty to zvládneš". Hlavní hrdinkou je romská dívka Katica, jejíž příběh je o životě v romském táboře a o touze po vzdělání, kterou tehdejší švédské zákony Romům téměř znemožňovaly. Ve Švédsku se tato kniha brzy stala běžnou četbou školáků a zároveň byla jedním z impulsů, díky nimž se podařilo tamní neutěšený stav změnit.

Jaký byl festival Khamoro 2002
Jaký byl festival Khamoro 2003Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
10.11.2014Výstava Katici, ty to zvládneš v Brně představuje dílo známé romské spisovatelky ze Švédska Katariny TaikonovéZprávy ze života Romů
19.10.2014Velvyslanectví Švédska pořádá v Praze a Brně výstavu o významné romské spisovatelce Katarině TaikonovéO Roma Vakeren
14.10.2014Tvorbu romské spisovatelky ze Švédska Katariny Taikonové představuje výstava Katici, ty to zvládnešZprávy ze života Romů
14.06.2014Festival Khamoro se koncem června představí i v PlzniO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

United Colours Of Akropolis

Koncert skupiny Čilágos v Paláci Akropolis Romská hudba zní také z pódia festivalu United Colours Of Akropolis, který v České republice představuje interprety a skupiny world music z celého světa. V jeho rámci si české publikum mohlo poslechnout např. židovskou, skotskou, keltskou, indickou, arménskou či bulharskou hudbu. Z romských hudebníků na festivalu vystoupila Ida Kelarová a Romano rat (3. 5. 1999), maďarská skupina Kalyi Jag a česká skupina Bench Band (28. 3. 2002) a romská dechovka z indického Rajastanu s názvem Jaipur Kawa Brass (6. 6. 2002). Palác Akropolis byl také dějištěm koncertu a křtu desky české romské kapely Čilágos a během stejného večera zde vystoupila i skupina Bengas a hudebníci Jan Aču Slepčík a Jožka Fečo (17. 10. 2002). Na 20. března 2003 se připravuje koncert trumpetového krále romské dechovky Bobana Markoviće.

Logo festivalu United Colours Of Akropolis Festival United Colours Of Akropolis vznikl v roce 1996 jako první český world music festival. Podnět k jeho založení vzešel ze strany tehdejšího ředitele Junior klubu Jiřího Smrčka a novináře a muzikologa Petra Dorůžky. Etnická hudba tehdy málokdy překročila bariéry zájmu úzce odborného publika a celoroční cyklus byl jednou z prvních vlaštovek probouzejícího se povědomí o barvách hudby odjinud. Od roku 2002 je hlavním pořadatelem festivalu agentura Key Production.

Další informace najdete na stránkách festivalu www.ucoa.cz.Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Světový RomFest

První ročník byl uspořádán v roce 199O v Mariánském údolí v Brně-Líšni. Uspořádala jej Romská občanská iniciativa a její umělecká agentura Rom-art. Prvního ročníku se zúčastnil prezident Václav Havel, který při té příležitosti řekl: "Jsem rád, že mohu v tomto hezkém prostředí Mariánského údolí pozdravit festival, kde mohou Romové ukázat svou kulturu, která má staleté kořeny".

Festivalu se zúčastnilo 45 tehdy ještě československých a několik zahraničních romských souborů - z Francie, Jugoslávie, Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Norska, a tehdejšího Sovětského svazu. Součástí byla též výstava ze života Romů. Účast Ne-Romů v publiku byla tehdy nepatrná.

Tento festival se později se přestěhoval do Strážnice a škrtl si ze svého názvu přízvisko světový: zůstal jen název RomFest.


RomFest

RomFest je festival romské kultury ve Strážnici na Hodonínsku. Jeho první ročník se konal v roce 1991 a trval tři dny a tři noci. Vystoupily na něm například soubory Khamoro z Prahy, Čercheň z Rokycan, Terni Gilori z Českého Krumlova, Loli ruža z Hanušovců. Největší divácký ohlas měla kapela Amare bachtale čhave z Neratovic se čtyřletou sólistkou Aničkou Surmajovou.

V roce 1992 se festival nekonal kvůli nedostatku finančních zdrojů.

V 1993 se opět konal, přijeli na něj Romové z Rumunska, Maďarska a Rakouska, hvězdou festivalu byl Antonín Gondolán. Proběhlo zde také vystoupení Lucie Bílé, která si pozvání vysloužila tím, že při předávání cen Grammy prohodila vtip o svém romském původu. Na konci svého vystoupení zpívala romsky.

V 1995 se festival konal, nemohly ovšem přijet soubory ze zahraničí, pouze ze Slovenska; důvodem byl opět nedostatek peněz. Zde stopa tohoto festivalu mizí.Související články
DatumNadpisRubrika
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
20.06.2013Blíží se 14. ročník karvinského RomfestuZprávy ze života Romů
24.03.2012Karel Gott a Antonín Gondolán vzpomínají na svá společná vystoupeníO Roma Vakeren
10.03.2012Rozhovor s Antonínem Gondolánem o hudební historii jeho rodiny, ale i jeho novém CDO Roma Vakeren
28.07.2006Romfest v JaroměřiO Roma Vakeren
02.04.2004Antonín Gondolán vydal své první CDO Roma Vakeren
01.04.2004Antonín Gondolán představil své první CDZprávy ze života Romů
01.04.2004Antonín Gondolán dnes představil své první CDZprávy ze života Romů
01.04.2004První album Antonína Gondolána pokřtila Jiřina BohdalováFotoaktuality
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Těrni Strážnica

Název festivalu "Těrni Strážnica" znamená v romštině "Mladá Strážnice". Proběhl zatím pouze jeden ročník, a to v roce 2000. Organizovalo jej Sdružení dětí a mládeže Romů České republiky s předsedou Janem Rácem. Vystoupilo mnoho souborů z České republiky a Slovenska například Čhavore khamoro z Jihlavy,Kale Bala z Ostrova nad Ohří, Foturum čhave z Berouna a jiné. Moderovala jej Jana Horváthová z Muzea romské kultury.Související články
DatumNadpisRubrika
12.02.1999ZlínZprávy ze života Romů
29.01.1999ZlínZprávy ze života Romů

Karvinský festival

Víme zatím pouze, že proběhl ročník 2000 a chystá se ročník 2001. Předchozí ročník moderovali televizní hlasatelé Iveta Kováčová a Ondřej Giňa.Související články
DatumNadpisRubrika
20.06.2014Poslední červnovou sobotu se uskuteční Karvinský romský festivalZprávy ze života Romů
02.02.2007"Doma se vždy zpívalo, já nic jiného neznám," říká Iveta KováčováO Roma Vakeren
06.01.2006Ondřej Giňa je členem Evropského fóra Romů a travellerůO Roma Vakeren
16.09.2005Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazykaO Roma Vakeren
08.06.2005Soud potvrdil podmíněný trest romskému aktivistovi GiňoviZprávy ze života Romů
11.05.2005Krajský soud o zpronevěře romského aktivisty Gini zatím nerozhodlZprávy ze života Romů
24.09.2004Soud podmíněně odsoudil romského aktivistu Giňu za podvodZprávy ze života Romů
09.07.2004Jak pracuje Rada vlády České republiky pro záležitosti romské komunityO Roma Vakeren
04.02.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Womad

Je světový festival etnické hudby a tance. První ročník se uskutečnil v Praze roce 2000. Romskou hudbu zde reprezentovala Ida Kelarová a Věra Bílá.Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Romská píseň

Je festival konaný v Rožnově pod Radhoštěm. Dosud proběhly čtyři ročníky. Organizuje jej Demokratická aliance Romů v čele s Petrem Tuliou. Představují se na něm hudebníci a zpěváci z ČR i ze zahraničí. V roce 2000 největší úspěch slavil tanečník Národního divadla v Praze Zdeněk Horváth se svým provedením flamenca. O první místo se dělil s Antonínem Gondolánem. Tento festival je proslulý perfektní organizací. Koná se v krásném prostředí starobylého skanzenu.

Kontakt na pořadatele: Demokratická aliance Romů ČR Pospíšilova 70 757 01 Valašské Meziříčí Tel.: 0651 / 61 47 11Související články
DatumNadpisRubrika
22.07.2014Jubilejní dvacátá Romská píseň v Rožnově pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
26.07.2008Festival Romská píseňFotoaktuality
14.07.2006Valašské muzeum v přírodě přivítá 12. ročník festivalu Romská píseňZprávy ze života Romů
29.07.2005Premiér Jiří Paroubek navštívil festival Romská píseňO Roma Vakeren
29.07.2005Na festivalu Romská píseň měl největší úspěch slovenský soubor RomathanO Roma Vakeren
29.07.2005V Rožnově pod Radhoštěm vystoupila také skupina BengasO Roma Vakeren
22.07.2005Festival Romská píseňO Roma Vakeren
23.07.2004Valašským muzeem v přírodě už po desáté zněly romské písněO Roma Vakeren
19.07.2004Do Rožnova pod Radhoštěm přijedou milovníci slovenského folkloruZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Bašaviben

Festival romských amatérských souborů z ČR Bašaviben se uskutečnil 3. srpna 2002 v Hořicích v Podkrkonoší.

Kontakt: Romské občanské sdružení dětí a mládeže v Hořicích v Podkrkonoší Jiřího z Poděbrad 172 508 01 Hořice ROS - klub
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18532
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003