Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.10.2023 08:21

Osobnosti romské hudby současnosti
19-02-2002  


Věra Bílá

Věra Bílá je v mezinárodním hudebním světě považována za jednu z nejvýznamnějších soudobých umělkyň. Narodila se v roce 1954 v muzikantské rodině Giňů. Na sebe a svoji kapelu Kale upozornila v roce 1995, kdy vyšlo album Rom pop. O tři roky později, v roce 1998, následovalo album Kale kalore. Věra Bílá sklízí obrovské ovace při vystoupeních v koncertních sálech a klubech po celé Evropě a Severní Americe.

Více informací...

Jozef Fečo

Narodil se v roce 1940 na Slovensku v Lúčkách u Bardejova, žije v Praze. Je to vynikající hudebník, skladatel, autor libret (opereta Géňa a Béla, muzikál Pasák a jeho svět aneb patnáct trpkých pravd), předloha k hudebnímu filmu Jagaľi phuv (Ohnivá země).

Antonín Gondolán

Narodil se v tradiční muzikantské romské rodině ve Spišském Podhradí. Když mu byly dva roky, odstěhoval se s rodinou do Čech. Hrál po kavárnách s kapelou svého otce, když tu si ho jednou při takové příležitosti všiml Gustav Brom. Od té doby hrál s orchestrem Gustava Broma. Nad jeho talentem ostatní hudebníci v orchestru jen žasli. Na doporučení Gustava Broma byl také přijat na brněnskou konzervatoř. V tu dobu se v Praze formovala kapela Karla Gotta. Dozvěděli se o "mladém, zázračném muzikantovi", a tak se stalo, že na konzervatoř nastoupil v Praze a zároveň začal vystupovat v Semaforu, kam ho angažoval Ivo Havlík - a též se skupinou Karla Gotta.

V roce 1967 absolvoval s divadlem Apollo osmiměsíční turné po Spojených státech. Jako jediný dostal nabídku na angažmá - od Franka Sinatry. Po poradě s Karlem Gottem však tuto nabídku odmítl.

Po návratu ze Států založil se svými sourozenci skupinu bratří Gondolánových. Hráli spolu asi sedm let: zpočátku hlavně romský folklór v modernější podobě. Natočili asi dvacet gramofonových desek. Skupina se rozpadla, když se bratři Gondolánovi začali díky zahraničním zájezdům ženit. Sestra, která s nimi hrála, se vdala do Austrálie. Sám Antonín zůstal na patnáct let v Německu.

Po roce 1989 se vrátil do Prahy. Dnes organizuje v klubu Barberina v pražské Melantrichově ulici koncerty vynikajících hudebníků. Před nedávnem vystudoval romistiku na Univerzitě v Nitře.

Antonín Gondolán říká: "Možná i proto, že jsem prochodil celý svět a leccosjsem zažil a okusil, byla vždycky maminčina polívka při návratech ta nejlepší!"

Ida Kelarová

Ida Kelarová Narodila se jako dcera známého romského hudebníka Kolomana Bitta, je sestrou zpěvačky a houslistky Ivy Bittové.

V šesti letech začala studovat hru na klavír a violoncello, nejprve na lidové škole umění v Opavě a potom na Janáčkově konzervatoři v Brně. Po ukončení konzervatoře působila jako herečka a zpěvačka v brněnském divadle Husa na provázku.

V roce 1982 se odstěhovala do Walesu, v roce 1988 odtamtud do Dánska a Norska.

CD Můj domov je tam, kde jsem já V zahraničí koncertovala převážně sama, zpívala a doprovázela se na klavír. Na začátku devadesátých let vydala své první album My home is where I am (Můj domov je tam, kde jsem já). V roce 1995 se vrátila ze zahraničí a usadila se na Českomoravské vysočině. V roce 1998 založila spolu s Deziderem Dudžou romskou skupinu Romano rat (Romská krev), s níž vystupuje po celém světě.

V roce 1999 připravila s těmito hudebníky nové album: Ida Kelarová a Romano rat. Zajímavé na tomto albu je podle etnomuzikologa Tomáše Šenkyříka "pnutí mezi klasickou folklórní školou ne jedné straně (Milan Horváth a Roman Horváth) a jazzovým způsobem hry na piano v podání Idy Kelarové".Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18526
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003