Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 12:00

Ústečtí zastupitelé potvrdili platnost usnesení o plotu v Matiční
18-06-1999  

Ústečtí městští zastupitelé ve čtvrtek potvrdili usnesení okresního neštěmického zastupitelstva o výstavbě plotu v Matiční ulici. Jejich rozhodnutí prý neporušuje žádnou právní normu České republiky. Pro toto usnesení hlasovalo 25 zastupitelů všech politických stran. Proti hlasoval jeden sociální demokrat a jeden komunista. Plot má ochránit obyvatele čtyř rodinných domků v Matiční ulici od hluku ze sousedního areálu obecních domů pro neplatiče nájemného, obývaných zejména Romy.

Vicepremiér Egon Lánský pokládá rozhodnutí ústeckého zastupitelstva za nešťastné. Doufá, že díky Poslanecké sněmovně, která má o případu rozhodovat jako poslední instance, se nakonec plot v Matiční stavět nebude. Poukázal na to, že případ, o který se zajímá i zvláštní zpravodaj Komise OSN pro lidská práva, poškozuje Českou republiku i v zahraničí.

Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla se ukazuje, že jedna ze základních zásad právního státu, totiž že za lidská práva je odpovědná vláda a že v poslední instanci o tom nesmějí rozhodovat místní zastupitelé, je správná.

Také předseda Romské občanské iniciativy Emil Ščuka soudí, že základní lidská práva jsou nadřazena právům ostatním, a proto je na místě, aby rozhodovala vláda.

Ústecké zastupitele kritizují senátoři České strany sociálně demokratické, Unie svobody a Občanské demokratické aliance,jejich rozhodnutí naopak nezpochybnili senátoři Občanské demokratické strany a Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové.

(Radio Praha, 18. června)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18489
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003