Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 16:34

Věra Bílá - zpěvačka
15-11-2001  

Zpěvačka Věra Bílá se narodila 22. května 1954 v Rokycanech v muzikantské rodině Giňů. V patnácti letech začala žít se svým manželem Františkem, se kterým po deseti letech adoptovali syna Františka. Svou dráhu zpěvačky začala na rodinných slavnostech, svatbách a zábavách s cimbálovou muzikou svého otce Karola Giňi. Dnes vystupuje se svou skupinou Kale v koncertních sálech a klubech po celé Evropě i v Severní Americe.

Vera BíláVěra Bílá na sebe a svoji kapelu upozornila v roce 1995, kdy vyšlo za vydatné producentské pomoci zpěvačky Zuzany Navarové album Rom pop, na kterém své vlastní skladby představila skupina Kale. Pro mnohé byla tehdy již čtyřicetiletá zpěvačka z Rokycan skutečným objevem, přestože se muzice věnuje od dětství.

V roce 1998 vydala skupina Kale s Věrou Bílou druhé album Kale kalore (což by se dalo do češtiny přeložit jako Černí čerňoučtí) a dokázala vyprodat desítky evropských sálů. Ve Francii ji zbožňují, v Kanadě jí prý dokonce nabídli trvalý pobyt a ve Spojených státech byla hvězdou festivalu romské kultury z celého světa.

"Když mi Bůh nedal děti, vynahradil mi to něčím jiným," říká Věra Bílá.

Dalo by se říci, že je hvězda, jenže Věra Bílá zůstává svá - úspěch ji nezměnil ani v nejmenším. Nadále žije ve svém skromě zařízeném malém bytě v Rokycanech a nadále všem novinářům opakuje, že je jen obyčejná ženská. O obyčejném životě neobyčejné zpěvačky a ženy je i film Černá a bílá v barvě, který téměř rok natáčela režisérka Mira Erdevički a který měl premiéru na jaře roku 1999.

Vera Bílá s rezisérkou Mirou ErdevickiVe filmu, stejně jako ve všech rozhovorech, Věra Bílá říká, že se sama nikdy nesetkala v České republice s rasismem a že by nikdy Českou republiku neopustila. "Já bych nikdy nikam neodešla. Všude se musí pracovat. Nikde nelítají pečení holubi do huby. Ani v Kanadě. Většina z těch, co odcestovali, se nakonec vrátila zpátky. Kdyby se tam měli dobře, nikdy by to neudělali. Narodila jsem se v Rokycanech a tady chci taky umřít. Mám tu svou rodinu. I když žít tady není někdy snadné. Manžel a syn jsou nezaměstnaní a já musím živit rodinu, platit nájem a další poplatky," řekla v rozhovoru pro Zemské noviny Věra Bílá (Zemské noviny, 12. 9. 1998)

Právě finance se zpěvačce málem staly osudnými... Věra Bílá byla totiž obviněna, že neoprávněně dostávala sociální dávky, ale nakonec byla obžaloby zproštěna.

The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18464
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003