Vytištěno 25.09.2023 15:46 07-06-2002 Anna Poláková, Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Marie Vrábelová Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives avaha 1 ora jekhetane, sar sako parašťovin. Amen sam lošale hoj san amenca, u šunen emisia predalo Roma " O Roma vakeren!!!! Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba. Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty andale romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben! Peršo amenca vekerela o sociolog Fedor Gál the o doktoris o Emil Ščuka. Vakerehas lenca palo volby. Už za chvíli si budeme povídat o volbách se sociologem Fedorem Gálem a a prezidentem Mezinárodní romské unie Emilem Ščukou. Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Ondřej Giňa so kerel buči andro romano jekhetaniben. Vakeraha leha tiž palo volby. Šunena te nevimata, andal le romengero dživipen. Ve studiu nás navštíví předseda Grémia romských regionálních představitelů - Ondřej Giňa. Také s ním probereme téma nadcházejících voleb a politickou angažovanost Romů. A jako vždy nebudou chybět ani aktuální zprávy ze života Romů. Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi, sar te džan te voľinen. Sikhavaha tumenge sar e Jamila Hanah Čemakovo phirel peskere Pindralkoha, maškaro čhavore u amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii. A ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz, týkající se voleb. Představíme vám Jarmilu Hanah Čermákovou a její loutku - romského chlapce Pindralka a v závěru pořadu nahlédneme do romských zvyků a tradic. Také tentokrát si budeme povídat o hudbě. Tolik z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. =[ Reportáž ]=
Pojďme k našemu prvnímu tématu, kterému věnujeme většinu dnešního O Roma
vakeren. Už za týden totiž budou v České republice volby do poslanecké
sněmovny. Nejdříve si tedy poslechněme krátkou anketu, kterou mezi Romy
natočila Alžběta Janíčková: zeptala se, zda půjdou volit.
Tolik naše anketa. Na téma volby se vyjádřil také sociolog Fedor Gál, který je známý svými aktivitami, zaměřenými na romskou komunitu. Ptala se ho Marie Vrábelová:
Volit určitě půjde, jak nám prozradil, i prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka....
=[ Horké téma ]=
S Ondřejem Giňou o volbách
Ve studiu teď vítáme předsedu Grémia romských regionálních představitelů
- Ondřeje Giňu.
=[ Zprávy ]=
Novou vlnu žádostí o politický azyl od Romů z České republiky a ze Slovenska právě prožívá největší skandinávská země Švédsko. Jen za květen tam o azyl požádalo 74 českých Romů, což je přibližně stejné množství, jako za celý loňský rok. Nárůst ze Slovenska je dokonce ještě výraznější - v květnu Švédové zaznamenali 206 slovenských žádostí. Nikomu z českých ani slovenských žadatelů však nebyl azyl udělen, ani letos, ani v loňském roce. Jak Česká tak Slovenská republika jsou na severu Evropy považovány za demokratické a tím pádem i bezpečné země, jejichž obyvatelé se pro ochranu svých lidských práv mohou obracet k oficiálním úřadům a nepotřebují emigrovat do zahraničí. Podobně jako Švédsko, prožívá také sousední Finsko v posledním týdnu novou vlnu zájmu o politický azyl. Do Finska teď cestují především Romové z Rumunska. Kolik rumunských žadatelů tam přesně je, není ještě zcela známo. Mnozí Romové přijíždějí jako turisté a své žádosti odevzdávají až po určité době. Podle finských úřadů už o azyl požádalo více než 200 osob, na 60 žádostí už bylo projednáno, ale ani jedna nebyla vyřízena kladně. Organizátoři podobných vln podle finských úřadů Romy mylně informují a vzbuzují v nich iluze, zatímco ve skutečnosti je jejich šance na získání politického azylu ve Finsku prakticky nulová. Zhruba 850 Romů, kteří byli za druhé světové války z rasových důvodů diskriminováni, si může v těchto dnech vyzvednout na českých poštách finanční odškodnění. Při vyřizování žádostí jim pomáhají terénní pracovníci společnosti Člověk v tísni. Podle Česko-německého fondu budoucnosti tak bude poprvé odškodněna velká skupina romských žadatelů, kteří byli odvlečeni do koncentračních táborů, nebo byli nuceni opustit své domovy. Podle sazebníku fondu však spadá většina Romů do nižší sazební skupiny. Na jednoho odškodněného tak připadne 3750 marek, což je necelých 60 tisíc českých korun. Slovenský institut v Praze nabídl návštěvníkům romskou divadelní pohádku a výstavu výtvarných prací malých Romů. Obrázky romských rodin a hudebníků i loutkový příběh Velký primáš Baro, který sehrál soubor bratislavského Mezinárodního domu umění pro děti Bibiana, připravili organizátoři k Mezinárodnímu dni dětí. Mezinárodní dům umění pro děti Bibiana vznikl v roce 1987, podporuje výtvarnou tvorbu určenou dětem a snaží se jim zpřístupnit umění. Připravuje také mezinárodní bienále knižních ilustrací a je sídle Slovenské sekce Mezinárodní unie pro dětskou knihu.
=[ Právní poradna ]=
Změny a problémy při volbách
14. června dvě hodiny po poledni se otevřou volební místnosti. Alžběta
Janíčková se na přání našich posluchačů zeptala na některé problémy a změny
při volbách magistry Ivany Vosecké z městské části Prahy 2. Nejprve tedy
změny...
Tolik rady mgr. Ivany Vosecké. Dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1- Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz. Pište jsme tu pro vás! Romale irinen amenge, so kamen te džanen. Daha tumen lačhi goďi vaš tumare čačipena. Akana tumenge mukaha pale giľi Traden Roma..
=[ Reportáž ]=
Loutka romského chlapce Pindralka putuje za českými dětmi
Jarmila Hanah Čermáková je loutkoherečka, kterou už od mladí zajímali a
přitahovali Romové. Před pěti lety napsala knížku pro děti o romském chlapci
Pindralkovi. Později začala chodit s jeho loutkou do mateřských a základních
škol prvního stupně a hraje s ním krátká představení. Alžběta Janíčková
navštívila paní Čermákovou u ní doma při přípravě právě takového jednoho
představení.
=[ Historie, zvyky ]=
Ženy a cimbál
Ještě jednou se s mikrofonem podíváme za tradičním nástrojem romské kapely -
cimbálem. Tentokrát si povšimneme také vztahu žen k tomuto hudebnímu
nástroji. Na návštěvu k romskému cimbalistovi Jozefu Pollakovi z pražského
Smíchova se opět vydala Alžběta Janíčková.
"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45. Příští pátek 14. června vám v právní poradně odborníci odpoví na vaše dotazy, ve studiu nás navštíví zajímavý host a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice. Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende! Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |