Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:59

Romové přestavěli nelegální sklad na klubovnu
18-01-2000  

Romové přestavěli nelegální sklad na klubovnu

Načerno vybudovaný sklad ovoce a zeleniny v Novém Boru si místní Romové přestavěli na romský klub. Radnice, která uvažovala, že nechá nepovolenou stavbu kvůli opakovaným stížnostem občanů zbořit, překvapivě dospěla k názoru, že umožní Romům, aby prostory na vlastní náklady přebudovali na Romské centrum.

"Byli jsme překvapeni, jak pěkně si dokázali prostory zařídit," řekl místostarosta Zdeněk Málek. Zástupci stavební úřadu podle něj pověřili Romy, aby do měsíce vypracovali projektovou dokumentaci přestavby objektu na kulturní zařízení.

"Stavba musí splňovat hygienická a protihlukové normy, potom by neměla vadit ani lidem ze sousedství, ostatně se k ní mohou vyjádřit," doplnil místostarosta. Město hodlá na přechodnou dobu nabídnout Romům pro jejich aktivity náhradní sál.

V klubovně, která sousedí s romskou restaurací U dvou lip, pravidelně nacvičuje romská kapela. "Jen za poslední měsíc jsme tu desetkrát sjednávali klid. Lidé ze sousedství nám telefonovali a oprávněně si stěžovali na nadměrný hluk z výkonných aparatur," doplnil městský strážník Zbyněk Morávek.

Dušan Gorol, kterému restaurace i černá stavba patří, už zaplatil stavebnímu úřadu za porušení stavebního zákona desetitisícové pokuty. "Když je naše mládež na ulici, nebo v hernách, bílým to vadí. Když si vymyslíme nějakou činnost a bavíme se, je to zase špatně," uvedl mluvčí novoborských Romů Štefan Gorol.

V romském centru by měl působit ještě dětský pěvecký a taneční soubor a ženy by tam chodily cvičit aerobic. Kapela Romanonipos, což v romštině znamená Romský lid, by se tam připravovala na vystoupení na východoslovenském festivalu romské kultury a na turné do Francie.

(Radio Praha, 18. ledna 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18343
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003