Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 07:28

Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činy
19-01-2000  

Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činy

Stále více lidí je v České republice stíháno za rasově motivované činy. Uvedl to Jan Jařab z odboru pro lidská práva Úřadu vlády, který toto zvýšení vysvětluje aktivnějším přístupem policie, státních zastupitelů a soudů. Tyto orgány však i nadále rasově motivované delikty někdy bagatelizují. "Převládá snaha nacházet polehčující okolnosti pro jejich pachatele. Není to dané sympatiemi k neofašismu nebo rasismu, ale předsudky. Romové nejsou vnímání stejně věrohodně jako členové majoritní společnosti," uvedl Jařab pro Mladou frontu Dnes.

S tímto tvrzením souhlasí i Michal Horák z Hnutí občanské solidarity a tolerance, který jako příklad uvedl útok skinheadů loni v listopadu na romskou zábavu v Českých Budějovicích. Policie podle Horáka útočníky chybně vyzývala, aby se rozešli namísto toho, aby se je snažila zadržet. Zpochybnil i tvrzení českobudějovické policie, že se při útoku nestřílelo. "Podle expertního posudku je však patrné, že díru ve skle nezpůsobil hozený popelník, ale střelná zbraň," řekl Michal Horák.

Jana Jařaba z Úřadu vlády znepokojuje i rozmach neofašistických hnutí, zejména Národní aliance, jejíž předseda Vladimír Skoupý loni v říjnu veřejně prohlásil, že holocaust Židů nebyl, ani plynové komory. Trestní stíhání Skoupého za tento výroku bylo však zastaveno.

Podle statistiky za první pololetí loňského roku bylo v České republice z rasově motivovaných trestných činů obviněno 266 lidí, 238 jich bylo obžalováno a 81 odsouzeno, z toho sedm nepodmíněně. To je více než za celý rok 1998, kdy bylo pro rasové delikty podle údajů ministerstva vnitra stíháno 535 a obžalováno 439 osob.

(Radio Praha, 19. ledna 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18341
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003