Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 09:15

Prezidentská kancelář a ministerstvo školství vyhlásily soutěž o znalostech holocaustu
28-01-2000  

Prezidentská kancelář a ministerstvo školství vyhlásily soutěž o znalostech holocaustu

U příležitosti 55. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim vyhlásila prezidentská kancelář a ministerstvo školství soutěž o znalostech holocaustu.

Soutěž, která se skládá ze dvou programů, je součástí dlouhodobého projektu Fenomén holocaust, kterým chce prezident Václav Havel přispět k šíření znalostí o holocaustu do celé společnosti.

Literární soutěž "Holocaust - svědomí lidstva" je určena žákům 8. a 9. tříd a středních škol. Mladým lidem dává možnost zamyslet se nad holocaustem, jeho příčinami a důsledky. Studentům má také pomoci získat plastičtější obraz příčin a důsledků válečného vyvražďování Židů a Romů.

Podrobné podmínky soutěžních programů budou od února na internetových stránkách prezidentské kanceláře na adrese http://www.hrad.cz/kpr/holocaust a ministerstva školství a budou zaslány osobním dopisem náměstka ministra školství všem českým školám prostřednictvím školských úřadů. Vítězné práce z obou programů budou publikovány a jejich autoři přijati na Pražském hradě.

Pro romské děti a mládež je určen projekt "Rodinné příběhy", který prezidentská kancelář zaštítila. Program je zaměřen na hledání příběhů a osudů Romů za holocaustu, jak je ve svých rodinách zaznamenaly romské děti, nebo jak je ostatní děti znají z vyprávění. Projekt je určen zejména klubům dětí a mládeže a jednotlivým školám. Má vést romskou mládež k zájmu o historii vlastního etnika. Uskuteční jej občanské sdružení R- Mosty s Asociací učitelů dějepisu.

(Radio Praha, 28. ledna 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18338
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003