Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 11:42

Některé romské organizace kritizují jmenování vládní rady
10-02-2002  

Se způsobem, jakým byli jmenováni členové Rady vlády pro záležitosti romské komunity, nesouhlasí Romská občanská iniciativa a Romské občanské sdružení - Grémium romských regionálních představitelů. Jejich zástupci se v sobotu sešli v Berouně.

Předseda grémia Ondřej Giňa tvrdí, že úředníci při výběru členů rady neakceptovali návrhy romských organizací a s jedinou výjimkou do ní jmenovali jiné lidi. "Šlo o nedemokratickou volbu na nedemokratických principech bez účasti Romů," prohlásil. Dodal, že tím se stala pro Romy nepřijatelná i celá vládní rada, jmenovaná v pátek.

Ředitel kanceláře Rady Roman Krištof k tomu ČTK řekl, že proces jmenování členů rady dosud neskončil. Dodal, že v České republice je kolem 120 romských sdružení, přičemž jmenování členů rady se předem s mnoha z nich konzultuje.

Úkolem rady je napomáhat integraci romské komunity do společnosti. Rada má 28 členů, z nichž polovinu tvoří zástupci romské komunity z každého kraje. Jejím předsedou musí být člen vlády a místopředsedou zmocněnec vlády pro lidská práva, zbytek tvoří náměstci ministrů.

Představitelé Romů se v Berouně dohodli také na tom, že budou usilovat o obnovení jednoty uvnitř romské menšiny a posilovat a rozvíjet identitu Romů. "Všechno naše úsilí bude vždy vycházet za zásad svobody, demokracie, multikulturality a v duchu ústavních principů naší země," konstatovali účastníci zasedání v závěrečném memorandu.

Další společné zasedání romských organizací se uskuteční 16. února v brněnském Muzeu romské kultury. Budou na něm jednat o systému romských poradců a asistentů, vládní koncepci romské integrace a financování proromských programů a projektů.

(ČTK, Zprávy 10. února 2002)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18323
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003