Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 04:27

O Roma Vakeren
01-03-2002  Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Alžběta Janíčková, Alžběta Janíčková

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří. Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives, sar sako parašťovin, šunen romani vorba "O Roma vakeren." Sam lošale hoj amen šunen. Akana tumenca emisia "O Roma vakeren"! Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba ! Dobrý večer.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen, the dikhaha andre amare tradicii! Phenaha tumenge, sar pes anglunes uravenas amare phure Roma. Pre Vizita andro amaro studio, avela manuš so sikavel sporto, te daha tumen lači goďi, so te keren te kampel tumenge te džan ko sudos, te švecinel, u tumen našti džan, kaj te nakeren namišto fameľiake. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šumena te Romane giľa - Šukar šiniben!!

Už za chvíli se vydáme do Národní Galerie v Praze za Milanem Knížákem, který ze strany romských a židovských organizací čelí obvinění, že jeho výroky o Romech obsahují rasismus. K tomuto tématu se vyjádří i inženýr Karel Holomek z Muzea romské kultury. Ve studiu nás navštíví pan Jan Balog, který vede v Praze na Vinohradech boxerský klub. Chybět dále nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů. A ve druhé polovině O Roma vakeren vám v právní poradně vysvětlíme, za jakých okolností můžete odmítnout svědectví o soudu. Březen je měsícem knihy, takže dáme prostor i tomuto tématu a na závěr se vydáme do brněnského Muzea romské kultury, kde jsme si povídali s Helenou Danielovou, která mám prozradila, jak se oblékali naši předci. Tolik namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Co vytýká Milan Knížák Romům
Zástupci romských a židovských organizací žádají odvolání Milana Knížáka z Rady České televize. Knížák se totiž podle nich dopustil v rozhovoru pro deník MF Dnes rasistických výroků. Své znepokojení nad Knížákovými výroky vyjádřil také prezident Václav Havel. Milan Knížák, který je v čele Národní galerie v Praze, Romům mimo jiné vytýká, že nejsou schopni najít sami v sobě touhu po vzdělání. Českému rozhlasu 1 Radiožurnálu k tomu dále řekl.
Milan Knížák

Poslech:
RealAudio ~ Download

O stanovisko jsme požádali také ing. Karla Holomka z Muzea romské kultury, který patří k autorům petice požadující Knížákovo odvolání z Rady ČT.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Plné znění obou rozhovorů Alžběty Janíčkové odvysíláme v pondělí na VKV regionálních studií v 19:OO hod a ve stejný den v 19:45 na okruhu ČRo 6 Rádia Svobodná Evropa.Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
18.04.2015Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiíchO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Naším hostem je Jan Balog - trenér boxu a bývalý reprezentant
V pořadu O Roma vakeren vám představujeme i zástupce romské elity z nejrůznějších odvětví lidské činnosti. Zatím ale nebyl naším hostem sportovec a to chceme napravit právě dnes. Vedle mne sedí u mikrofonu trenér boxu a bývalý reprezentant Jan Balog. Dobrý večer...

Poslech:
RealAudio ~ Download

Jan Balog, Jaroslav Koky a Antonín Hauer ve studiu Českého rozhlasu

Hostem O Roma vakeren byl trenér Jan Balog. Přejeme vám hodně radosti z výkonů vašich svěřenců a hlavně ať je jich stále víc. Bude to dobré nejen pro ně, ale především pro celý náš box.
Související články
DatumNadpisRubrika
09.11.2013Jan Balog a jeho boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
29.10.2011O boxu s Janem BalogemO Roma Vakeren
06.02.2011Palaestra - boxem proti sociálnímu vyloučeníZprávy ze života Romů
04.09.2009Dezidera Hlaváče lákaly bojové sporty už od dětstvíO Roma Vakeren
29.09.2006Boxéři z klubu Palaestra byli nominováni na trenéry reprezentace mládežeO Roma Vakeren
07.01.2005Romové byli v boxu vždy úspěšníO Roma Vakeren
20.08.2004Boxerský oddíl PalestraO Roma Vakeren
12.03.2004Jan Balog vede boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
09.05.2003Boxer Stanislav TišerO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Sdružení Dženo, jehož členy jsou převážně Romové, hodlá založit profesionální romské rádio. Podle předsedy sdružení Ivana Veselého by vysílání pro celou republiku v romštině, češtině a angličtině mělo začít zhruba do tří let. Zpočátku bude vysílat tři hodiny denně třikrát v týdnu.

Jugoslávský parlament schválil zákon o ochraně etnických menšin. Ten předpokládá mimo jiné zřízení funkce ombudsmana a přiznává Romům status národní menšiny. V srbsko-černohorské Jugoslávii žijí dvě desítky etnických menšin, které představují 40 procent z deseti milionů obyvatel. Zákon by neměl být uplatňován v jihosrbské provincii Kosovo, která je od roku 1999 spravována OSN a není pod kontrolou Bělehradu. Stejně tak se nebude vztahovat na Černou Horu, jejíž vedoucí činitelé neuznávají federální vládu a usilují o nezávislost.

Více než dvě desítky populárních slovenských zpěvaček a zpěváků nahrály v bratislavském studiu Slovenského rozhlasu píseň "Náš svět je pestrý". Umělci, mezi nimiž nechyběli Pavol Hamel, Peter Lipa, Ibrahim Maiga, nebo Katarína Korčeková, se tak zapojili do protirasistické kampaně, kterou připravilo občanské sdružení Lidé proti rasismu. Text písně napsal přední slovenský textař a spisovatel Ján Štrasser, hudbu zkomponoval rocker Galo ze skupiny Divná zostava. Křest písničky se uskuteční 11. Března v Bratislavě a pro fanoušky se chystá televizní klip.

Korunku královny krásy Miss Roma 2002 získala v Hodoníně nejstarší účastnice soutěže , devatenáctiletá Helena Ferenčíková z obce Štefanov na Slovensku. Na dalších místech skončily dvě místní rodačky - na druhém osmnáctiletá Erika Danielová a na třetím čtrnáctiletá Lucie Zímová.

Na výstavišti v Lysé nad Labem pořádá 9. března od 2O.00 hodin tamní Sdružení romských občanů a Romské sdružení občanského porozumění Nymburk Celostátní romský reprezentační ples. K poslechu a tanci zahraje hudební skupina Gipsy Billy z Nymburka a v programu dále vystoupí dětský soubor Khosnoro z Lysé nad Labem a nejlepší taneční soubor Perumos z Prahy.Související články
DatumNadpisRubrika
03.10.2015Korunku česko-slovenské Miss Roma získala Bianka Bertoková z BratislavyO Roma Vakeren
21.06.2014Československou romskou Miss se v Hodoníně stala sedmnáctiletá SlovenkaO Roma Vakeren
21.05.2013Československou Miss Roma 2013 se stala Dominika Bubenčíková z RožňavyO Roma Vakeren
03.05.2013Česko – slovenská Miss Roma se uskuteční už potřináctéZprávy ze života Romů
03.08.2012Přihláška do soutěže Miss RomaZprávy ze života Romů
26.05.2012Letošní československou Miss Roma se stala Nikola DudušováO Roma Vakeren
01.10.2010S Ivanem Veselým o Asociaci romských občanských iniciativO Roma Vakeren
30.04.2010Miss Roma České republiky - letos podesátéO Roma Vakeren
19.03.2010Blíží se finále 10. ročníku soutěže Miss RomaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Je možné odmítnout svědectví u soudu?
V dnešní právní poradně zodpovíme dotaz paní Jolany Sivákové, která nám volala z Ostravy. Zajímalo ji, zda může odmítnout svědectví u soudu. Důvody, které vedly k této otázce nám ale bohužel paní Siváková nesdělila. Pro odpověď zašla Alžběta Janíčková do kanceláře městského soudce v Praze JUDr. Luboše Vlasáka.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Příště nám doktor Luboš Vlasák poví, jak máme postupovat, když nám jako svědkovi, někdo vyhrožuje. Dotazy pro právní poradnu pořadu O Roma vakeren můžete posílat na adresu: Romská redakce, Český rozhlas 1 Radiožurnál, Vinohradská 12, Praha 2 - 120 99. A ještě E- mailová adresa - anna.polakova cro.cz. Pište - jsme tu pro vás!Související články
DatumNadpisRubrika
31.07.2013Odvolací soud potvrdil desetiletý trest muži, který kuší zabil mladého RomaZprávy ze života Romů
13.08.2010Prohraný soudní sporO Roma Vakeren
28.04.2009Extremistická hnutí se profesionalizujíZprávy ze života Romů
15.03.2002Co se stane, když odmítneme svědčit u soudu?O Roma Vakeren
08.03.2002Jak postupovat, když někdo svědkovi vyhrožujeO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
31.10.1997BonnZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Knihy s romskou tematikou z nakladatelství Fortuna
Dneškem začíná březen. Tento fakt určitě pozitivně ovlivní každého z nás - doslova za dveřmi už je totiž jaro se všemi svými krásami. Ale březen a na to už mnozí z nás třeba zapomněli, je také měsícem knihy. Proto jsme navštívili nakladatelství Fortuna v Praze, které pokrývá více jak 70ti procenty veškerou nabídku učebnic a alternativních knižních pomůcek s romskou tématikou pro školy. Když je na stole rozložila šéfredaktorka tohoto nakladatelství Ludmila Kořenářová, kolegyně Janíčková jich napočítala celkem deset.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
10.08.2005V Ostravě vznikne romská knihovnaZprávy ze života Romů
06.03.2005V zimě 1945 jsem se schovávala před sterilizacíZprávy ze života Romů
Knihy Romů a o RomechKnihy
Knihy Romů a o Romech: HolocaustKnihy
Knihy Romů a o Romech: PolitikaKnihy

=[ Historie, zvyky ]=
Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsi
Důležitou součástí kultury každého národa je způsob, jakým se jeho příslušníci oblékají. Tuto skutečnost můžeme parafrázovat větou: Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsi. Romové vždy rádi nosili oděvy barevné, veselé a vzdušné. V Muzeu romské kultury v Brně se o tom můžete přesvědčit v depozitáři textilií, o který se stará slečna Helena Danielová. Alžběta Janíčková ji zastihla v plné práci.

Poslech:
RealAudio ~ Download

V depozitáři textilií brněnského Muzea Romské kultury je k vidění ještě celá řada dalších exponátů a proto tam zajdeme na návštěvu i za týden.Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

O Roma vakeren, čili Romové hovoří, je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 Rádia Svobodná Evropa v 19:45

Příští pátek 8. března vám odborníci vysvětlí, jak potupovat, když se nám jako svědkovi někdo vyhrožuje, ve studiu nás navštíví další zajímavý host. Březen je měsícem internetu, takže si všimneme i tohoto tématu a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním o Roma Vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken adro "O Roma vakeren. Vaš ľil so amenge irindža o Martin Slivka andale Praha But poľikeras. Martin Te aves Bachtalo, tiri pheň tuke bičavel jekh giľi. Buth bacht te sajsipen Romale. Ačhen Devleha......
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18281
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003