Vytištěno 24.03.2023 13:40 08-11-2000 Zpráva expertů OBSE kritizuje životní podmínky Romů v Evropě Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Varšavě zveřejnila expertní zprávu kritizující životní podmínky romské menšiny v Evropě. Daleko od ideální je podle dokumentu mimo jiné situace v České republice, Maďarsku, Slovensku a Polsku; v zemích západní Evropy pak převládá spíše politika zavírání očí před existujícími vnitřními problémy v soužití s Romy. Podmínkám ohrožujícím holý život je tato menšina vystavena v Kosovu. V Evropě v současnosti podle odhadu expertů OBSE žije na 12 miliónů Romů a Sinthů. (Radio Praha, Zprávy 25. října 2000)
Ondřej Giňa: V Matiční ulici se po roce nic nezměnilo První výročí stavby a následného zbourání betonového plotu v Matiční ulici si v sobotu v Ústí nad Labem připomněla desítka aktivistů z grémia romských regionálních představitelů. Podle mluvčího grémia Ondřeje Gini se po roce nic nezměnilo kromě toho, že se z Matiční odstěhovali domkáři a byla zde zřízena služebna policie. "Je zde stejná nezaměstnanost a stejné problémy", řekl Giňa novinářům. V Matiční ulici by podle něj měl fungovat projekt sociální práce. Mělo by být jasné, co udělá město, co stát a co místní obyvatelé. Na otázku ČTK, co by si grémium pod takovým projektem představovalo, Giňa řekl, že nejprve chce mluvit se zdejšími obyvateli a potom s představiteli města a dalšími institucemi. Podle romského grémia mělo sobotní setkání "připomenout první výročí pádu Ústecké zdi, která byla postavena k segregaci Romů od okolní společnosti" a která stejně jako Lety u Písku zůstane navždy "mementem utrpení romského lidu". V Matiční ulici nechala loni 13. října postavit místní samospráva betonový plot kvůli stížnostem majitelů rodinných domků na chování obyvatel obecních bytů, v nichž bydlí převážně Romové. Po ostré kritice politiků a ochránců lidských práv, kteří označili plot za projev rasismu, věnovala vláda městu deset miliónů korun na řešení situace. Zastupitelé pak 23. listopadu rozhodli o rozebrání plotu a o vykoupení rodinných domků. (Radio Praha, Zprávy 15. října 2000)
Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaci Na úterní kolaudaci je připraven rekonstruovaný objekt budoucího Muzea romské kultury v Bratislavské ulici v Brně, kde už skončily veškeré stavební práce. "Hned po kolaudaci by se do nového objektu měli začít stěhovat zaměstnanci muzea, protože do konce roku vyprší nájemní smlouva v dosavadních provizorních prostorách," sdělila v sobotu ČTK ředitelka muzea Ilona Lázničková. Dalším úkolem bude podle ní projekt a realizace vnitřního vybavení expozic a interiérů, které budou sloužit návštěvníkům muzea. To se nechce omezovat jen na stálé expozice, ale chce být centrem multikulturní výchovy. Pracovníci plánují pořádání kulturních a společenských akcí i aktivity pro volný čas dětí a mládeže. Významnou službu zejména pro školy bude plnit učebna, která umožní prostřednictvím seminářů školní výuku s využitím sbírkových fondů. (Radio Praha, Zprávy 15. října 2000)
Vládní projekty by měly zlepšit soužití s Romy Vláda schválila opatření, která mají vychovávat českou společnost k větší toleranci a zlepšit vztahy s romskou menšinou. Ministr školství dostal za úkol zpracovat metodiku k pořádání besed pro žáky o soužití s romským etnikem. Ministr kultury by měl podpořit tvorbu pořadů a publikací o romské menšině, její kultuře, jazyce a minulosti. Kabinet tak chce vyvolat širokou společenskou diskusi o kořenech problémů soužití s Romy a zvýšit povědomí veřejnosti o těchto příčinách i opatřeních k jejich nápravě. (Radio Praha, Zprávy 12. října 2000)
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |