Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.02.2023 04:19

Slovenští Romové žádají uplatňování zákona o jazyce
08-03-2000  

Představitelé Romské občanské iniciativy (ROI) chtějí přimět ministerstvo vnitra a státní úřady k důslednému uplatňování zákona o používání jazyků národnostních menšin v úředním styku. Cílem této iniciativy je umožnit Romům používat romštinu v úředním styku v 57 slovenských obcích, v nichž počet romského obyvatelstva převyšuje 20 procent populace.

Jak uvedl předseda ROI Gejza Adam, tato iniciativa má přispět nejen k lepší orientaci Romů na úřadech, ale také k jejich většímu zapojení do veřejného života. Podle představ vedení ROI by totiž měli s Romy v jejich mateřštině na úřadech komunikovat školení příslušníci romské menšiny, od čeho si ROI mimo jiné slibuje vytvoření více než 20.000 nových pracovních míst.

Adam v této souvislosti připomněl, že romský jazyk byl kodifikován již v roce 1971 a Romové nejsou etnickou skupinou, jak jsou často označováni, ale národnostní menšinou, kterou slovenská vláda oficiálně uznala 9. dubna 1991.

Mimo to představitelé ROI vyzvali vládu SR, aby monitorovala aktivity a prohlášení Slovenské národní strany ve vztahu k romské menšině. Podle jejich názoru totiž tato strana svým počínáním často porušuje rámcovou dohodu Rady Evropy týkající se dodržování lidských práv.

(Radio Praha, 8. března 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18224
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003