Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 01:57

Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavu
16-03-2000  

Policie ukončila dokazování v případu loňského listopadového útoku skupiny skinheadů na účastníky romské zábavy v restauraci Modrá hvězda v Českých Budějovicích. "Vyšetřovatel nyní seznamuje obviněné s výsledky vyšetřování. Předpokládám, že do konce března předloží spis okresnímu státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby," řekl ředitel českobudějovického okresního úřadu vyšetřování Petr Sýkora.

Z rasově motivovaného násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, výtržnictví a poškozování cizí věci je v této kauze obviněno 24 skinheadů. V počáteční fázi vyšetřování byli dva z nich ve vazbě, nyní jsou všichni stíháni na svobodě. Všem obviněným hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky, dodal Sýkora.

Vyšetřovatel podle něj zkoumal trestní odpovědnost všech účastníků konfliktu a nezjistil žádné důkazy, které by mohly vést k obvinění dalších osob.

Po útoku skinheadů na účastníky romské zábavy v českobudějovické restauraci Modrá hvězda opustilo Českou republiku asi 15 romských rodin z Českobudějovicka. Převážná většina z nich chtěla požádat o azyl ve Velké Británii.

"Důvodem odjezdu byl strach o životy dospělých i dětí. Od počátku letošního roku se však asi polovina rodin postupně vrátila zpět a zřejmě se budou vracet i další," řekl dnes ČTK romský poradce českobudějovického okresního úřadu Roman Slivka.

Loni 20. listopadu před půlnocí skupina asi 30 skinheadů údajně vtrhla do restaurace a napadla účastníky romské zábavy. Při rvačce utrpělo šest lidí lehká zranění a na zařízení restaurace vznikla škoda asi 50.000 korun. Poté skini údajně napadli a lehce zranili dva hosty baru MO-DO v českobudějovické Nádražní ulici.

(Radio Praha, 16. března 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18220
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003