Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 12:03

Romové požadují vlastní úřad
22-03-2000  

Vlastní úřad v čele s Romy chtějí prosadit zástupci tohoto etnika namísto Úřadu pro etnickou rovnost a integraci Romů, který by měl v České republice vzniknout na základě vládní Koncepce romské integrace. "Navrhujeme vlastní úřad, který by řešil romskou problematiku z jiného pohledu než úřad navržený vládou a navíc by byl i levnější," informoval dnes předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

"Chceme po vládě, aby nám vytvořila pouze vhodné podmínky, a ne aby nám dávala nějaká nová privilegia," vysvětlil Holomek, v čem se liší vládní pojetí a požadavky Romů. Koncepce totiž zahrnuje samostatnou kapitolu věnovanou i takzvaným vyrovnávacím akcím, které mají Romům usnadnit přístup ke vzdělání, zaměstnání či získání bytu. Právě tyto vyrovnávací akce však mohou podle Holomka narazit na odpor veřejnosti, ale i Romů.

Podle něj neřeší připravovaná koncepce základní otázku, kterou je role státu při řešení romské problematiky. "Nechceme, aby stát řešil všechny problémy direktivně, ale aby stanovil jasné mantinely do budoucna," uvedl Holomek. Připustil, že vládní koncepce řeší sice podrobně některé detaily, chybí jí však dlouhodobá vize například v oblasti školství.

Okamžitě je podle Holomka nutné řešit otázky bezpečnosti, nezaměstnanosti, bytové krize a další sociální záležitosti. O řešení romské problematiky budou zástupci Romů jednat s místopředsedou vlády Pavlem Rychetským v pátek na zámku v Kolodějích.

Úřad pro etnickou rovnost a integraci Romů má podle vládního návrhu ochraňovat práva Romů i dalších menšin a napomáhat jejich integraci do společnosti. Ročně by měl na aktivní podporu zaměstnanosti a bydlení potřebovat půl až jednu miliardu korun.

(Radio Praha, 22. března 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18218
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003