Vytištěno 28.11.2023 23:03 11-10-2002 Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Jan Mišurec, Patrik Kraus, Ivana Solničková, Marie Vrábelová, Miroslav Ponomarev Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives avaha 1 ora jekhetane, sar sako parašťovin. Sam lošale hoj san amenca, u šunen emisia predalo Roma " O Roma vakeren!!!! Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba. Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty andale romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!! Peršo vekereha jekha romňaha so kerel buči andre temutno jekhetaniben. Paliž amenca džana te dikhen pre jekh sikhaviben ando Ústi, kaj šaj nipi dikhen sar o Roma dživen. Nejdříve vám představíme další romskou osobnost. Je jí mluvčí Amnesty International Michaela Sabová. Pozveme vás na výstavu " Romové v našem městě", kterou můžete navštívit v Ústí nad Labem. Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Marie Gajlová, so kerel Prahate buči predalo Roma. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen. Ve studiu nás navštíví sociální pracovnice Marie Gajlová, se kterou si budeme povídat o její práci v romské komunitě. Samozřejmě nebudou chybět zprávy ze života Romů. Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Dodžanena tumen save love majinen te chuden tumare čhave te phiren te sikľon. Džaha tiž te dikhen andre Hluboka u Skutče, kaj avľa te bešen jekh romani fameľija u o kadže len kodoj nakamen. Keďam predal tumende the o reporty andalo Libercos, kaj tiž dživen but Roma. Ve druhé polovině "O Roma vakeren" se dozvíme, kdo má nárok na dávky státní sociální podpory. Do Hluboké u Skutče se přistěhovala romská rodina, která není v obci vítána. To je naše další téma. Dozvíte se také, jak žijí Romové v Liberci. Na závěr se ohlédneme za festivalem, který pořádalo brněnské seskupení - Barevný svět. Tolik z programové nabídky. A teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. =[ Reportáž ]=
Představujeme Michaelu Sabovou, mluvčí Amnesty Interational
V našem vysílání vám představujeme osobnosti,
které se aktivně zapojují do života romské komunity. Marie
Vrábelová si povídala s Michaelou Sabovou - mluvčí Amnesty
Interational, která má romské předky.
=[ Reportáž ]=
Zveme vás na výstavu "Romové v našem městě"
Kdo jsou Romové dneška? Jak se vzdělávají a kde žijí? Tak na
tyto a další otázky odpoví putovní výstava nazvaná "Romové v
našem městě". Po Brně, Olomouci, Ostravě a Praze jí mají
možnost vidět také ústečané v prostorách Magistrátu. Více se
dozvíte z následujícího rozhovoru s organizátorkou
výstavy Hanou Borovičkovou, které se Ivana Solničková zeptala:
=[ Horké téma ]=
Na horké téma si tentokrát budeme povídat s Marií Gajlovou
Ve studiu vítáme paní Marii Gajlovou sociální pracovnici, se
kterou si budeme povídat o její práci a aktivitách v romské
komunitě..
Hostem ve studiu byla paní Marie Gajlová - děkujeme za návštěvu.
=[ Zprávy ]=
Londýnský soud zamítl žalobu šesti českých Romů proti britským imigračním kontrolám na pražském letišti. Romové se domáhali rozsudku, že tyto kontroly jsou diskriminační a tedy nezákonné. Britské ministerstvo vnitra je spokojeno s rozsudkem, na rozdíl od organizace pro lidská práva Liberty, která šestici Romů zastupovala. Skupinu 95 Romů vrátily zpět do Rumunska letecky švýcarské úřady. Jde už o třetí repatriaci skupiny Romů za říjen. Švýcarská policie zdůraznila, že repatriace byla dobrovolná, neboť většina Romů stáhla žádost o azyl a vzdala se možnosti odvolat se proti repatriaci. Skupinu provázelo až do Bukurešti osm policistů, dva překladatelé a jeden lékař. Každá rodina dostala 500 švýcarských franků na první výdaje ve vlasti. Slovenští Romové utíkají do České republiky, protože doma mají strach. Bojí se rasistických útoků, s nimiž se čeští policisté dovedou vypořádat mnohem lépe, než jejich kolegové na Slovensku. Ekonomické důvody při odchodu Romů do ciziny sehrávají mnohem menší roli, než tvrdí úřady. Češi jsou ve srovnání se Slováky k Romům tolerantnější a silnější je také komunita, která je ochotna bojovat proti rasismu. Diskriminace Romů, kterou České republice vytýká letošní hodnotící zpráva Evropské komise o připravenosti ke vstupu do Evropské unie, stále existuje. Tvrdí to předseda romského sdružení Dženo Ivan Veselý. Evropští komisaři v části věnované České republice upozornili na velkou nezaměstnanost romské menšiny, její diskriminaci na pracovním trhu a snížený přístup ke vzdělání a bydlení.
=[ Právní poradna ]=
Jak je to se sociálními dávkami pro studenty
S dotazem se na nás obrátil student Ondřej Merta z Prahy. Je
plnoletý a v metropoli bydlí ve svém bytě. V Brně ale studuje
střední školu a žije z kapesného od rodičů. Zeptal se nás zda má
nárok na dávky státní sociální podpory a třeba i zpětně. On sám
ani jeho rodiče zatím o žádnou dávku nežádali. Myslí tím hlavně
příspěvek na dítě. Jan Mišurec proto navštívil vedoucí referátu
dávek státní sociální podpory Prahy 7 - Evu Jordanovou.
Pokud se náš posluchač do svého trvalého bydliště v Praze z Brna nedostane, může za něj o zmíněné dávky požádat druhá osoba. Musí ji proto pověřit u notáře ověřenou plnou mocí. Dotazy pro naší právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e- mailová adresa : Anna.Polakova@cro.cz Romale irinen amenge, so kamen te džanen. Daha tumen lačhi goďi, vaš tumare čačipena. Akana tumenge pale mukaha giľi.
=[ Reportáž ]=
Potíže v novém bydlišti
Do obce Hluboká u Skutče se přistěhovala romská rodina. Ačkoli
se jedná o běžné spoluobčany v obci nejsou vítáni. Způsob jejich
přistěhování totiž většina tamních obyvatel považuje za velký
podraz. Romové se do Hluboké u Skutče přistěhovali ze 40
kilometrů vzdálených Prachovic, poté co obec odkoupila jejich
dům a pomohla jim při shánění nového bydlení ve zmíněné obci
Hluboká u Skutče. Podrobnosti zjišťoval Miroslav Ponomarev.
=[ Reportáž ]=
Liberecká romská komunita
A nyní se podíváme do Liberce, kam nás zavede Patrik Kraus. V
tomto městě žije poměrně početná romská komunita, k jejím
významným a váženým představitelům patří učitel hudební
výchovy Miroslav Kotlár. Letos v září zasedl za školní katedru
už po dvaadvacáté a řetím rokem také dochází i do zdejšího
komunitního centra pro Romy.
Na Slovensku, stejně jako učitel Miroslav Kotlár má své kořeny také ing. Josef Holek - nyní koordinátor romských pedagogických pracovníků z Liberce a okolí a dobře ví, s jakými problémy se Romové potýkají.
Patrik Kraus navštívil v našem dnešním okénku do Liberce i farního vikáře Josefa Falteka. Ten se zdejšími Romy udržuje kontakt.
=[ Historie, zvyky ]=
Šukar Hapenning a Adriana Gašparová ze seskupení Barevný svět
K nejdůležitějším a nejznámějším romským tradicím patří hudba.
Právě tu chtěli obyvatelům Brna přiblížit organizátoři festivalu
Šukar Hapenning, mezi které patří i Adriana Gašparová ze
seskupení Barevný svět. Součástí festivalu bylo také setkání, o
kterém Alžbetě Janíčkové více pověděla Kateřina Sklenáriková.
"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Příští pátek vám nabídneme další informace ze života Romů, do studia pozveme zajímavého hosta a nahlédneme také do zvyků a tradic. Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende! Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |