Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.02.2023 00:24

Hlídky romské ostrahy se v Mostě podle policie osvědčily
04-09-2000  

Hlídky romské ostrahy, které od května dohlížejí na pořádek v mosteckých ulicích a vypomáhají tak státním i městským policistům, se osvědčily. ČTK to řekl 4. září zástupce ředitele mostecké policie Čestmír Pastyřík. Podobnou iniciativu policie vítá a chce ji podpořit i v nedalekých Rudolicích, uvedl.

Ve tříčlenných hlídkách, jejichž vznik iniciovalo Sdružení Romů města Mostu, se ve dvou dvanáctihodinových směnách střídá celkem 12 mužů. Jejich mzdy, stejně jako platy dalších 25 Romů zapojených do stavební a úklidové čety, hradí v rámci veřejně prospěšných prací mostecký úřad práce. "Hlídky mají za sebou několik desítek zásahů při pochůzkách na vytipovaných místech, kde se nevhodně chovají Romové, ale také bílí obyvatelé města," uvedl předseda sdružení Josef Sivák.

V hlídkách našli podle velitele ostrahy Miroslava Siváka uplatnění nezaměstnaní Romové, například i bývalí boxeři sportovního oddílu Baník Most. "Denně řešíme v průměru tři případy od hádek a rušení nočního klidu až po násilné činy a fetování. Protože máme velmi omezené pravomoci, ke každému incidentu voláme policejní hlídky," doplnil Sivák.

Za čtyři měsíce činnosti si ostraha podle jejího velitele již získala respekt, a to nejen mezi Romy. Členové ostrahy mají průkazy, jimiž se v případě pochybností o oprávnění k zásahu mohou prokázat. "Přivítali bychom uniformy. Požádali jsme proto radnici o finanční příspěvek. Zatím nám však vedení města nevyšlo vstříc," dodal Sivák.

(ČTK, 4. září 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18127
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003