Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.11.2023 00:07

O Roma Vakeren
15-03-2002  Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Jan Mišurec

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří.

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives, sar sako parašťovin, šunen romano vakeriben "O Roma vakeren." Sam lošale hoj san amenca, te šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren"!!!!

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba ! Dobrý večer.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šumena te Romane giľa - Šukar šuniben!

Peršo jekhetane džaha ko Kolín andre maškarutno sikhaďi, kaj sas ič raťi peršo maturitno plesos. Phenaha tumenge Romale sar kodoj sas, te šunena o reporty save tumenge kerďžam. Vakererelas amenca o doktoris Ščuka the amare terne čhave so odoj sikľon.

Už za chvíli se společně vydáme do kolínské soukromé Romské školy sociálně právní - jediné svého druhu v Evropě, která bude mít letos své první maturanty. My jsme se do této školy vydali na maturitní ples, který byl právě včera.

Andro amaro studio avela te pobešen u the povakeren romni e Jana Hejkrlíková so del lačhi godi le romenge ko Příbram... Kijo koda phirel andre sikhaďi andre Evangelicko akademia ke Praha. Phenaha tumenge the nevimata andal le romengero dživipen, tel calo kurko.

Jana Hejkrlíková

Ve studiu nás navštíví Jana Hejkrlíková z Příbrami, kde působí jako romská poradkyně. Je matkou tří dětí a aby toho nebylo málo dálkově studuje už pátým rokem na Evangelické akademii v Praze. Chybět dále nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lači goďi. Dodžanena tumen, save sankcii šaj chuden te kampel tumenge te džan ko sudos te švecinel u tumen nadžan. Jekhetane džaha ke Lysá nad Labem, odoj o Roma oka kurko kerde plesos. Vakereha tiž palo jekh antirasisticko projektos. Amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii!

A ve druhé polovině O Roma vakeren vám v právní poradně vysvětlíme, čeho se můžete dopustit, když vás soud předvolá jako svědka a vy svědectví odmítnete. Pozveme vás na celostátní romský ples do Lysé nad Labem, přiblížíme vám novou kampaň proti rasismu a na závěr nahlédneme do tajů romské kuchyně. Tolik namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Soukromá Romská škola sociálně právní v Kolíně zažila svůj první maturitní ples
Soukromá Romská škola sociálně právní v Kolíně, jediná svého druhu ve Střední Evropě, bude mít letos své první maturanty. Samozřejmě, že se každého studenta, kterého tato zkouška dospělosti čeká, většinou zmocňuje v tomto čase napětí a tréma. K těm příjemnějším stránkám naopak patří maturitní ples. Studenti romské kolínské školy ho měli právě včera. Po ceremoniálu stužkování zastihla Alžběta Janíčková na chodbě před tanečním sálem trochu dojatého doktora Emila Ščuku, který tuto školu zakládal.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Doktor Emil Ščuka se všem letošním maturantům po celou dobu jejich studia snažil být oporou a často fungoval i jako rádce, protože škola je internátní a neměli tedy pravidelný kontakt s rodinou. To dokládá i následující anketa. Alžběta Janíčková se zeptala studentů na jejich plány do budoucna.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Sanas amenca andre romani maškarutno sikhaďi andro Kolín. Romale me som barikani andre oda - hoj adi romani maškarutno sikhaďi hini ča jek andre Evropa. E sikhadi zathoďa doktoris o Emil Ščuka. Andre sikhaďi ko Kolín vinčinas But Bacht!Související články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
14.11.2008Přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
15.02.2008Analýza postojů a vzdělávacích potřeb romských dětí a mládeže O Roma Vakeren
12.04.2007Střední škola sociálně právní připravuje přijímací zkouškyZprávy ze života Romů
02.02.2007Odbornou školu sociálně-právní už lze studovat v několika regionech ČRO Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávací záložky a skládačky pomáhají předávat informace o národnostních menšináchO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Romská poradkyně Jana Hejkrlíková
V pořadu O Roma vakeren vám představujeme také zástupce romské elity z nejrůznějších odvětví lidské činnosti. Dnes jsme do našeho studia pozvali Janu Hejkrlíkovou, která v Příbrami působí jako romská poradkyně. Angažuje se ve sdružení Slovo 21, studuje na Evangelické akademii v Praze, ale už tu sedí s námi, tak předáme slovo přímo jí. Dobrý večer.......
Jana Hejkrlíková

Poslech:
RealAudio ~ Download

Hostem O Roma vakeren byla Jana Hejkrlíková - romská poradkyně z Příbrami. Děkujeme za návštěvu u nás ve studiu a přejeme vám hodně štěstí a úspěchů.Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
29.03.2014Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských ženO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=
Policejní prezident Jiří Kolář

Česká policie neumí zabránit tomu, aby do svých řad nepřijímala lidi s rasistickými a xenofobními názory, které pak ovlivňují výkon jejich služby. Podle deníku Právo to řekl policejní prezident Jiří Kolář. O příležitostném policejním násilí v České republice a nadměrném používání síly především vůči romské populaci hovoří nedávná výroční zpráva o stavu lidských práv ve světě a v jednotlivých státech, kterou každoročně vydává americké ministerstvo zahraničních věcí. Vedení naší policie se však snaží situaci změnit.

Děti polských Romů prý nemají stejné šance na vzdělání, jako jejich polští vrstevníci. Vyrůstají často v negramotném prostředí a první setkání se školou absolvují většinou bez znalosti polštiny. Neúčast značné části romských dětí na výuce ale kancelář polského ombudsmana nedává za vinu pouze romským rodinám a jejich specifickému životnímu stylu. Často za ní stojí rovněž nedostatek iniciativy většinové společnosti k podání pomocné ruky.

Policisté ve východoslovenské Rožňavě předvedli na strážnici mladého Roma, kterého surově zbili. Lékaři museli po bitce Romovi zašít rány na nose a ústech. Podle iniciativy Lidé proti rasismu několik svědků uvedlo, že policisté neměli k zadržení romského mladíka důvod a že ho udeřili už na ulici. Zástupci Okresního ředitelství policejního sboru v Rožňavě tuto informaci zatím nepotvrdili ani nevyvrátili.

Malý park s hřištěm se staví v Táboře v Lužnické ulici, kde bydlí převážně Romové. Bude tam houpačka, kolotoč, streetbalový koš a betonový stůl na stolní tenis. Táborská radnice si od hřiště slibuje lepší zapojení romské komunity do aktivního využití volného času. Výsledkem by měla být především prevence kriminality. Park bude přístupný všem dětem, protože oddělení Romů by byla proti smyslu celého projektu.Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
06.02.2016Romský asistent prevence kriminality Ján Polyák získal zvláštní vyznamenání Ministerstva vnitraO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Co se stane, když odmítneme svědčit u soudu?
V této rubrice jsme vám už poradili, kdy je možno odmítnout svědectví u soudu, nebo jak se zachovat, když nám strana žalovaná jako svědkovi vyhrožuje. To všechno se týkalo našich práv, která nám zákon zaručuje. Je však pochopitelně nutné jej také respektovat. Co se tedy stane, když zákon v případě svědectví obejdeme? Slovo předávám doktoru Liboru Vlasákovi z městského soudu v Praze a Alžbětě Janíčkové.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik doktor Luboš Vlasák, soudce městského soudu v Praze. Dotazy pro právní poradnu pořadu O Roma vakeren můžete posílat na adresu: Romská redakce, Český rozhlas 1 Radiožurnál, Vinohradská 12, Praha 2 - 120 99. A ještě E- mailová adresa - Anna.Polakova@cro.cz. Pište - jsme tu pro vás!Související články
DatumNadpisRubrika
31.07.2013Odvolací soud potvrdil desetiletý trest muži, který kuší zabil mladého RomaZprávy ze života Romů
13.08.2010Prohraný soudní sporO Roma Vakeren
28.04.2009Extremistická hnutí se profesionalizujíZprávy ze života Romů
08.03.2002Jak postupovat, když někdo svědkovi vyhrožujeO Roma Vakeren
01.03.2002Je možné odmítnout svědectví u soudu?O Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
31.10.1997BonnZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Liga etnických menšin zahájila třetí mediální kampaň proti rasismu Plakát ke kampani
Liga etnických menšin České republiky zahájila v pořadí už třetí mediální kampaň proti rasismu, jako součást projektu Soužití. Tato kampaň potrvá do 31.března. Občany chce v celé republice oslovit především 250 velkoplošných plakátů. Během kampaně si také můžete koupit stužky soužití, které budou prodávat studenti středních a vysokých škol. Výtěžek z prodeje poplyne do nového Fondu pomoci obětem rasového násilí. Více už Janu Mišurcovi řekl koordinátor akce - Filip Mareš.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
19.01.2007Byla zahájena nová kampaň proti rasismu a xenofobiiO Roma Vakeren
14.12.2006Letošní vládní kampaň proti rasismu probíhá pod heslem Otevřenost k menšinám obohacujeZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
26.08.2005Finalistka České Miss Anděla Halušková propůjčila svou tvář kampani proti rasismuO Roma Vakeren
19.08.2005Začala nová kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Návštěva na plese v Lysé nad Labem
Je polovina března, plesová sezóna vrcholí a tak pojďme dnes navštívit ještě jeden bál. O uplynulém víkendu měli v Lysé nad Labem Romové také svůj ples celorepublikový . Organizovala jej romská sdružení z nymburského regionu. Alžběta Janíčková se tam vydala nejen v náležité společenské róbě, ale také s mikrofonem.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.03.2006Úřad městské části Prahy 7 každoročně pořádá Romský plesO Roma Vakeren
17.03.2006Přijďte si zatančit na Celostátní romský reprezentační ples do Lysé nad Labem!O Roma Vakeren
26.02.2005Lysá nad Labem patřila plesu Romů, přijela i Livia KlausováZprávy ze života Romů
12.03.2004Zhruba pět set Romů si přijelo zatančit do Lysé nad LabemO Roma Vakeren
05.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.03.2004V Praze 7 proběhne romský plesO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2001Mezinárodní den Romů vyvrcholil plesem na SmíchověZprávy ze života Romů
13.04.2001Reprezentační ples u příležitosti Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
Brambory v romské kuchyni
Dnes zalistujeme opět v romské kuchařce a najdeme kapitolu brambory. Romové, možná proto, že měli často hluboko do kapsy, je uměli připravovat v mnoha velmi chutných úpravách. Kolegyně Janíčková proto zaklepala na dveře kuchyně paní Věry Godlové z Brna. Ta právě do rozehřátého fritovacího hrnce s olejem vkládala módní hranolky.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Možná, že by některý ze způsobů přípravy brambor stál za vyzkoušení, co říkáte? Romskou kuchyni jsme ale nenavštívili naposledy.Související články
DatumNadpisRubrika
15.02.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
08.02.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
01.02.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
25.01.2002Historie, tradice, zvykyO Roma Vakeren

O Roma vakeren, čili Romové hovoří, je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 Rádia Svobodná Evropa v 19:45

Příští pátek 22. března vám v právní poradně odborníci odpoví na vaše dotazy, ve studiu nás navštíví další zajímavý host. Také se společně vydáme do kempu, kde bydlí Romové a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice. Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním o Roma Vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken adro "O Roma vakeren. Vaš ľil so amenge irindža o Milan Stojka so bešel po Pankrác but paľikeras. Pre aver kurko tumen daha lačhi goďi vaš tumare čačipena Milan. O Milan mukel te pozdravinen Fameľia te peskera romňa u irindža te aven savore saste the Bachtale ada vinčinel le Romenge te e Marie Cinová the lakero Rom - o Josef Lačartovský Prahatar so amen šunen sako kurko.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18073
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003