Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 12:24

Ondřej Giňa ml. - moderátor České televizeVeronika Matoušková, Markéta Kaštánková

Ondřej Giňa ml. Koncem roku 1998 se objevil ve vysílání České televize první romský moderátor zpravodajství. Tmavé vlasy, hezké uhrančivé oči, hluboký a příjemný hlas a přirozené vystupování. Tak by se dal popsat Ondřej Giňa, který byl hned na roztrhání a rozhovory s ním se objevily snad ve všech českých novinách a časopisech. Kdo je první romský moderátor?

Ondřej Giňa se narodil 22. 2. 1971 v Rokycanech. Pochází z rozvětveného rodu Giňů, který přišel do Rokycan po válce ze Slovenska a jehož členové patří k předákům romské komunity v Rokycanech - otec Ondřej Giňa je známý romský aktivista.

Ondřej Giňa se vyučil kuchařem, ale protože ho práce v kuchyni příliš nebavila, začal pracovat jako valcíř kovu v železárnách. V roce 1992 pracoval v nově založené romské nevládní organizaci Fond porozumění a naděje a díky přehledu romského hnutí v ČR se stal korespondentem mezinárodní romské agentury Romnews Romského národního kongresu.

V září 1998 vyhrál konkurs Českého rozhlasu na romského redaktora a v Českém rozhlase působil jako redaktor stanice Radiožurnál do února 1999. Ještě jako redaktor Radiožurnál dostal nabídku České televize pracovat jako moderátor zpravodajství České televize. Zpočátku moderoval ranní a noční zprávy jako externista, ale postupem času se rozhodl do České televize přejít na plný úvazek.

S manželkou Janou, která pracuje jako úřednice, žije v Rokycanech a má syna Ondřeje.

V září 2000 proběhla médii zpráva, že je Ondřej Giňa obviněn pro podezření z neoprávněného pobírání sociálních dávek.

Ondřej Giňa k tomu sám pro časopis Reflex v článku Judity Bednářové (srpen 2000) řekl:

Ondřej Giňa v pořadu Amare Roma "Od roku 1995 jsme nebrali dětské přídavky na mého dnes desetiletého syna. V roce 1998 jsem se dozvěděl, že můžeme zpětně požádat o přídavky a státní vyrovnávací příspěvek. Dohromady to dělalo asi šest stovek měsíčně. Vyplnili jsme příslušné formuláře, podali je a příspěvky za ty tři roky dostali. V té době jsem ještě nebyl zaměstnancem ČT, tam jsem nastoupil až o rok později, kdy už jsem žádné dávky nepobíral. Po dvou letech zjistili, že v mém případě vznikl přeplatek a škoda asi 25 000,- Kč. Peníze jsem tedy samozřejmě vrátil. Škoda sice byla uhrazena, ale trestní stíhání je proti mně vedeno..."

Poté, co byl Ondřej Giňa obviněn, nastoupil začátkem července po dohodě s vedením České televize na dovolenou. Po návratu z dovolené přestal moderovat hlavní zpravodajskou relaci a podílel se na přípravě zpravodajských pořadů.

Po necelých dvou letech se Ondřej Giňa na obrazovku České televize opět vrátil v reportážích zpravodajského pořadu Večerníky, ve kterém ho můžeme vídat i dnes.

Cítí se Ondřej Giňa svázán tím, že je první Rom, který moderuje zprávy v v České televizi?

"Nutí mě to k tomu, abych se stále snažil a zlepšoval. Myslím, že to pomalu přispívá k tomu, aby se tu začaly odstraňovat společenské jevy, které jsou založeny na předsudcích a stereotypech." (Zemské noviny 12. 2. 1999)

Co si myslí Ondřej Giňa o vzájemném soužití Čechů a Romů?

"Zatím spolu neumíme žít. Jedna komunita nerozumí té druhé a ani se navzájem neznají. Mají ze sebe jen strach. Důvodů, proč tenhle vztah vznikl je řada a nerad bych je připisoval striktně jen jedné straně. Lidé se musí o problém společného soužití víc zajímat, protože to stále přehlíželi a nakonec to došlo tak daleko, že Romové začali odjíždět z České republiky." (Zemské noviny 12. 2. 1999)

Co si myslí Ondřej Giňa o emigraci?

"Kdybych žádal o azyl, musel bych mít pádné důvody. Například kdybych měl strach o své děti nebo pocit, že mi moje země nezaručuje to, co ostatním občanům jen proto, že mám jinou barvu pleti. Emigrace je rozhodnutí každého člověka. Nechci emigrovat. Na druhé straně dokážu pochopit ty, kteří emigrovali, protože vím, co prožívají." (Zemské noviny 12. 2. 1999)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18072
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003