Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.06.2023 07:16

Soud poslal do vězení Romy za výtržnosti s rasovým motivem
04-07-2000  

Okresní soud v Šumperku v pondělí poslal do vězení pět ze sedmi Romů obviněných z řady trestných činů, kterých se podle obžaloby dopustili loni a letos při dvou výtržnostech v Hanušovicích. Mimo jiné viní žalobce některé Romy také z rasismu. "Kromě dvou žen, které vyvázly s podmíněnými tresty, se dalších pět obžalovaných proti rozsudku na místě odvolalo," řekl soudce Milan Churavý.

Pět mužů dostalo tresty v rozmezí od jednoho roku do 32 měsíců. Ženy odešly od soudu s desetiměsíčním trestem s podmínečným odkladem na tři roky. Soudce ve většině případů započítal do doby trestu předchozí rozsudky za minulé delikty.

První konflikt vyvolali podle obžaloby dvě ženy a tři muži loni v červnu, kdy poničili hospodu v Hanušovicích a poté napadli u nádraží policistu. Tomu přispěchali na pomoc dělníci z nedaleké ubytovny; při následné rvačce utrpěli dva muži zranění, když po nich Romové házeli kameny. Kromě toho podle svědků Romové nadávali dělníkům do bílých sviní.

Dva z těchto Romů spolu s dalšími dvěma kamarády soud odsoudil za to, že letos v lednu pod vlivem alkoholu napadli v jiné hanušovické hospodě číšníka, který jim nechtěl pro opilost nalít alkohol. Poté se pustili i do přivolané policejní hlídky. Ta zjednala pořádek až s pomocí slzného plynu a pout. Svědkové vypověděli, že i v tomto případě Romové nadávali personálu do bílých sviní a rasistů a vyhrožovali zabitím a vypálením hospody. Jeden z Romů také řekl policistovi, že jej zlikviduje.

Obžalovaní však vinu necítí a naopak tvrdí, že oni byli terčem útoku. Řadu svědků včetně zasahujících policistů obvinili přímo v soudní síni ze lži a zkreslených výpovědí. Odmítli také, že by proti někomu užili rasistických nadávek.

Kvůli prvnímu útoku čelí Romové obvinění z výtržnictví a ublížení na zdraví, kvůli druhému také z výtržnictví, útoku na veřejného činitele, násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a vydírání.

(Radio Praha, 4. července 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18036
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003