Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.02.2023 03:46

České úřady zamítly žádosti slovenských Romů o azyl
04-07-2000  

České úřady zamítly žádosti několika desítek slovenských Romů, kteří koncem června požádali v České republice o politických azyl. Důvodem zamítavých rozhodnutí je podle Marie Masaříkové z tiskového oddelení ministerstva vnitra ČR to, že žadatelé nesplňují ani jednu z podmínek zákona o azylu.

Slovenští uprchlíci většinou žádali o azyl z rasových a ekonomických důvodů. Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel uvedl, že slovenští Romové v žádostech o udělení azylu nejčastěji jako důvody opuštění vlasti uváděli snížení sociálních dávek a příspěvku v nezaměstnanosti. Až pak prý v žádostech figurovala nespokojenost s politickou situací na Slovensku.

Od začátku roku do 3. července požádalo v České republice o azyl 365 Slováků, ale žádný z nich s žádostí neuspěl. Na rozhodnutí úřadů čekali v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku, odkud se začnout v rámci dobrovolné repatriace vracet zpět do vlasti.

K rozhodnutí komisařů v prvním stupni se může cizinec odvolat. Pokud žádost zamítnou i ve druhém stupni, může žadatel podat žalobu k vrchnímu soudu. Ten mu udělí vízum za účelem strpění na 365 dní. V případě, že žalobu nepodá, dostane cizinec výjezdní vízum a do 30 dnů musí opustit Českou republiku. Po této lhůtě již podléhá zákonu o pobytu cizinců.

Podle zákona o azylu na něj má právo cizinec, který je pronásledován nebo má odůvodněný strach z pronásledování z důvodu rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo pro zastávání určitých politických názorů ve státě, jehož občanství má, nebo je osobou bez státního občanství ve státě svého posledního trvalého bydliště.

O tom, že slovenští Romové mají důvod žádat o politický azyl, je naopak přesvědčen šéf ostravské organizace Společenství Romů na Moravě Petr Horváth. "V České republice jsou rovněž porušována lidská práva Romů, ale se Slovenskem se to nedá srovnat," uvedl. Do některých slovenských obcí mají podle něj Romové zakázán vstup a musejí žít v nelidských podmínkách v osadách. "Tamní úřady s nimi nejednají jako s lidmi," dodal Horváth.

Zamítnutí žádostí českými úřady hodnotí jako diplomatický tah, protože vztahy obou zemí jsou velice křehké. O žádostech slovenských Romů o politický azyl v České republie totiž jednali i šéfové diplomacií obou států Eduard Kukan a Jan Kavan. "Doporučíme Romům na Slovensku, aby žádali podobně jako lidé z České republiky o azyl například ve Finsku," podotkl Horváth.

Odchody slovenských Romů podle Gandela škodí celkové pověsti Slovenska ve světě. "Vyplývá z toho i například zavedení vízové povinnosti," poznamenal. O porušování lidských práv, jako je zákaz vstupu Romů do některých vesnic, nic neví.

(Radio Praha, 4. července 2000)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18034
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003