Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.10.2023 04:33

O Roma Vakeren
10-05-2002  Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Marie Vrábelová

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives avaha 1 ora jekhetane, sar sako parašťovin. Amen sam lošale hoj san amenca, u šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren!

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty, kaj te džanen sar pes le romenge dživel. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!!

Amaro šuniben pundravela reportos palo tiatros andre savo pes vakerel romanes. Te by kamenas te dikhen tiatros andre amari čib, kampelas by tumenge te džan po Slovensko - Kašate - odoj arakhena tiatros, so pes vičinel Romathan, abo ko Videń andre Austria, u odoj hin tiatros Rotta. Amen adaďives vakereaha pal oda dujto.

Už za chvíli vám představíme vídeňské divadlo Rotta. Herci tohoto divadla, učarovali svému publiku mimo jiné i tím, že hrají v romštině.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Iveta Kováčová, so kerel buči andre Čechiko televizia, aľe na ča oda. Tiž giľavel andre Triny. Andalo Triny laha avela tiž e Jana Tyšerovo. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen.

Skupina TrinyVe studiu nás navštíví Iveta Kováčová a Jana Tyšerová ze skupiny Triny, povídat si s nimi budeme o jejich práci, hudbě a plánech. Chybět nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Adaďives vakeraha palo sankcii, save šaj chuden, te napočinen o love vaš o drom, te džan la mašinaha. Jekhatane tiž džaha te dikhen sar dživen o Roma Karlove Varendar u amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii.

A ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz naší posluchačky, týkající se jízdy na černo. Ladislav Bílý nám prozradí, jak se žije Romům v Karlových Varech a na závěr nahlédneme do romských zvyků a tradic. Tentokrát si budeme povídat výtvarném umění. Tolik z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Vídeň se může pochlubit romským divadlem Rota
Vídeňské divadlo Rota (foto: minorities.orf.at)Narozdíl od Prahy se Vídeň může pochlubit romským divadlem. Jmenuje se Rota, což v překladu znamená kruh a hrají v něm herci různých národností. Přesto se dvěma z nich - Jolanou Badžovou a Mariánem Baloghem, mohla Alžběta Janíčková natočit rozhovor, aniž by potřebovala překladatele. Oba pocházejí z Košic a kromě toho, že hrají v už zmiňovaném divadle Rota ve Vídni, zahráli si například i ve filmu režisérky Drahomíry Vihanové. Vystupovali rovněž v divadle Romathan v Košicích a pracují také v nadaci Kesaj, kde se zaměřují na ochranu etnických práv na Slovensku, ale více už oni sami - tedy Jolana Badžová a Marián Balogh.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Vakerahas le romenca andalo teatros Rotta andale Vídňa. Akana tumenge mukhaha giľi so giľaven o Triny u paľiž lenca vakereha andro amaro studio.Související články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Čertovský čapáš divadla RomathanO Roma Vakeren
21.02.2015Vzpomínky houslového virtuosa, dirigenta a ředitele Divadla Romathan Karla AdamaO Roma Vakeren
31.05.2014Divadlo Romathan uvádí představení v romštině i slovenštiněO Roma Vakeren
08.03.2014Romathan je jediné romské divadlo na SlovenskuO Roma Vakeren
05.08.2005Košický divadelní soubor Romathan vystoupil na festivalu Gipsy CelebrationO Roma Vakeren
29.07.2005Na festivalu Romská píseň měl největší úspěch slovenský soubor RomathanO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002Simona Skořepová z Nadačního fondu Dobrý sousedO Roma Vakeren
18.09.1998OstravaZprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Iveta Kováčová a Jana Tyšerová ze skupiny Triny
Dnes nás ve studiu navštíví Iveta Kováčová a Jana Tyšerová ze skupiny Triny:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.02.2007"Doma se vždy zpívalo, já nic jiného neznám," říká Iveta KováčováO Roma Vakeren
08.11.2005Vokální trio Triny vydalo novou desku Aven s romskými písněmiZprávy ze života Romů
02.01.2004Jak hodnotí uplynulý rok Iveta KováčováO Roma Vakeren
04.12.2003Roby Lakatos se svým ansámblem a Iveta Kováčová se skupinou Triny na pražském festivalu Struny podzimuFotoaktuality
04.09.2002Karvinský festivalHudba
08.02.2002Iveta Kováčová připravuje nové albumO Roma Vakeren
07.09.2001Rozhovor s Dášou Podkonickou ze skupiny TrinyO Roma Vakeren
26.02.2000Iveta Kováčová - hlasatelka České televize, zpěvačkaOsobnosti

=[ Zprávy ]=

Letiště RuzyněNa pražském ruzyňském letišti se opět objevili britští konzulární úředníci, kteří prověřují cestující směřující do Británie. Kontroly Britové zavádějí po dohodě s českou vládou a na základě dodatku k československo - britské konzulární dohodě z roku 1975. Londýn se tím snaží zabránit zneužívání svého azylového systému. O azyl v Británii žádali především Romové, ale počet žadatelů z České republiky se trvale snižuje.

Etnická gheta, naplněná vesměs sociálně slabými Romy, vznikají podle Mladé fronty Dnes po celé České republice. "Stát nemá prakticky žádné nástroje, jak tomu zabránit, děje se to v rámci platných zákonů," řekl listu šéf rady vlády pro záležitosti romské komunity Roman Krištof. Komunální politici využívají všechny dostupné nástroje na to, aby dostali Romy ze svého města. List upozorňuje na to, že frustrovaná mladá generace, vyrůstající v ghetech, se může stát v budoucnu těžko zvladatelným problémem.

O vydání letáku, který by v češtině a romštině objasňoval základní principy voleb a poskytl volební návod, uvažuje romské sdružení Dženo. Také Romská občanská iniciativa zváží, zda pro voliče nepřipraví stručný výtah ze svého volebního programu v romském překladu. Sdružení Dženo počítá s jednoduchým dvoujazyčným letákem, ve kterém vysvětlí i to, co se stane, když člověk nepůjde volit. Romové ba se tak měli dozvědět, že pokud nepůjdou k urnám, může se ve sněmovně ocitnout někdo, komu by svůj hlas nikdy nedali.

Romští umělci i odborníci na romskou problematiku se od 20. do 25. května sejdou v Praze na čtvrtém ročníku světového festivalu Khamoro 2002. Přehlídka, které se zúčastní aktéři z 19 zemí, vyvrcholí galakoncertem tradiční romské hudby 25. května v divadle Archa. Program je rozdělen do tří částí - odborné, kulturní a mediální. Odborná sekce přinese sérii přednášek a debat o nevládních organizacích, o postavení romských žen ve společnosti a o romské rodině. V kulturní části festivalu vystoupí nejen tradiční romské kapely, ale i orchestry hrající džez a klasickou hudbu. Organizátoři se těší především na romskou skupinu Ciganos d´Ouro z Portugalska.Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
07.11.2015Postavení romských žen ve společnosti se měníO Roma Vakeren
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
14.06.2014Festival Khamoro se koncem června představí i v PlzniO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Je třeba vždy platit pokutu za černou jízdu?
"Je třeba vždy platit pokutu za černou jízdu?", ptá se paní Darina Junková, která jela ve vlaku a během krátkého spánku jí někdo odcizil z otevřené tašky pěněženku. "Byla jsem nepozorná, to uznávám, ale revizor se se mnou nechtěl o tom vůbec bavit, musela jsem mu předložit osobní průkaz, který mi naštěstí zůstal." Alžběta Janíčková si pro odpověď zašla k mluvčímu Českých drah - Petru Šťáhlavskému.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik k dotazu paní Junkové. Dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz.

Romale irinen amenge, so kamen te džanen. Daha tumen lačhi goďi vaš tumare čačipena. Akana tumenge mukaha pale giľi.Související články
DatumNadpisRubrika
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
13.08.2010Policii v Orlové pomáhají čtyři romští asistentiO Roma Vakeren
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
10.02.2010Žháři z Vítkova stanou před soudemZprávy ze života Romů
14.08.2009Policie dopadla vítkovské žhářeZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romové v Karlových Varech
Před čtyřmi lety vzniklo v Karlových Varech romské občanské sdružení, které zastřešuje původních šest sdružení z celého kraje. Marie Vrábelová se zeptala předsedy sdružení Ladislava Bílého, jak se žije Romům právě v tomto městě.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Sar dživen o Roma Karlove Varendar amenge phendža o Ladislav Bílý. Te aven Bachtale Romale u akana tumenge mukaha šukar giĺi, so giľaven o Roma andre Rusia...Související články
DatumNadpisRubrika
18.04.2008Osobní půjčky - riziko pro spotřebitele?O Roma Vakeren
12.09.2006Romská ghetta: kudy z nich ven?Zprávy ze života Romů
21.04.2005V květnu se uskuteční konference o sociálních podmínkách RomůZprávy ze života Romů
07.04.2005Karlovarský kraj zřídí poradní výbor pro národnostní menšinyZprávy ze života Romů
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.06.2004Rodiny v sociální krizi najdou pomoc v Říčanech u PrahyO Roma Vakeren
07.05.2004Koncert Filharmonie Hradec Králové a romská folkroková kapela Gipsy Hery BandO Roma Vakeren
02.01.2004Karlovarská romská občanská poradna pokračuje v pomoci občanůmO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
Jaký mají Romové vztah k výtvarnému umění?
Rudolf RácKdyž se podíváte do kterékoliv romské rodiny, zpravidla v ní najdeme hudebníka. Kromě hudebního nadání Romové odpradávna měli vztah také k lidovým řemeslům, při kterých mohli uplatnit svůj cit pro přírodní materiály. Uznání získávali jako kováři, hrnčíři nebo řezbáři. Jaký vztah tedy mají přímo k výtvarnému umění? Krátké zastavení s malířem Rudolfem Rácem připravila v romské vinárně Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2004MačankaO Roma Vakeren
06.09.2002Jak se Romové seznamovaliO Roma Vakeren
09.08.2002Platí dodnes zákon o zákazu kočování?O Roma Vakeren
09.08.2002Význam křtu v životě RomůO Roma Vakeren
19.07.2002Hudba olašských RomůO Roma Vakeren
28.06.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
14.06.2002Vztahy mezi mužem a ženou u olašských RomůO Roma Vakeren
03.05.2002Začal měsíc láskyO Roma Vakeren
03.05.2002Výroba košíků byla tradičním romským řemeslemO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45.

Příští pátek 17. května vám v právní poradně odborníci odpoví na vaše dotazy, ve studiu nás navštíví opět zajímavý host a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Vaš o ľila so amenge irinen tumenge paľikeras. Šunen amen Romale u pisinen amenge! Ada šuniben predal tumende!
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18021
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003