Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.02.2023 05:06

Romske aktuality
11-09-1998  

4. září ] Bratislava

Předseda Romské občanské iniciativy na Slovensku Ján Kompuš zahynul v pondělí při automobilové nehodě ve Zvolenu. Ján Kompuš se narodil v roce 1960 v Jasově, vyučil se strojním zámečníkem a poté řadu let pracoval ve Vojenském opravářském závodě v Moldavě nad Bodvou. Po listopadové revoluci v roce 1989 stál u zrodu Romské občanské iniciativy a po rozpadu československé federace se stal jejím předsedou na Slovensku. Jako předseda ROI se zaměřoval zejména na vzdělávání Romů. Ján Kompuš byl ve volbách, které se na Slovensku uskuteční koncem září, kandidátem na poslance za HZDS, které vyjádřilo všem pozůstalým upřímnou soustrast.

Hradec Králové

Krajský soud v Hradci Králové odročil v úterý kvůli nepřítomnosti svědka hlavní líčení v případu utonutí Heleny Bihariové ve Vrchlabí. Obhajoba trvá na výpovědi svědka, který byl v kritickou dobu na místě činu, a kterému se však nepodařilo doručit předvolání soudu. V souvislosti se smrtí Heleny Bihariové čelí obvinění z vydírání s následkem smrti a z výtržnicví Jiří Neffe a Petr Klazar, kterým hrozí vězení na 5 až 12 let. Jednání odročil soud na 29. září.

Plzeň

Romové v Plzni mají velký zájem o služby poradkyně pro romské záležitosti Ivy Pellarové, která úřaduje jednou týdně na plzeňském magistrátu. Poradkyně uvedla, že si tento zájem vyžádá rozšíření poradenské práce, přičemž ideální by byla pomoc romského asistenta. Iva Pellarová spolupracuje s plzeňskou Romskou občanskou iniciativou, se kterou uspořádala letní tábor pro čtyřicet dětí.

Praha

Vládním zmocněncem pro lidská práva jmenovala vláda ve středu publicistu Petra Uhla, který je členem komise OSN pro lidská práva. Petr Uhl zároveň vystřídá v čele vládního Výboru pro národnosti a Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity ministra bez portfeje Jaroslava Baštu. Ve své funkci přímo podřízen místopředsedovi vlády Pavlu Rychetskému.

Praha

Příští pátek zahájena výstava fotografií romských dětí nazvaná Můj svět. Výstavu uspořádala v Galerii U prstenu Asociace mladých lidí pro vzdělávání v oblasti lidských práv, která daruje výtěžek z výstavy pro účely vzdělávání romských dětí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/18005
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003