Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 29.05.2019 ] - Zdeňka Kuchyňová

Foto: archiv festivalu Khamoro Kdyby nebylo zvukaře, který sabotoval vystoupení romské kapely, možná by nebyl ani festival Khamoro. Stalo se to při kulturní akci, kterou pořádali manželé Jelena a Džemil Silajdžić, kteří opustili rodné Sarajevo po válečných konfliktech v bývalé Jugoslávii.
Čtěte dále...[ 17.03.2019 ] - Zdeňka Kuchyňová

Věra Bílá, foto: ČTK/Ondřej Deml Vyprodala pařížskou Olympii. V roce 2004 přebírala zlatou desku za album Kale kalore. Věra Bílá byla na přelomu tisíciletí nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě. Vystupovala ve třech desítkách zemí, populární byla ve Francii, v Polsku i ve Spojených státech. Americký The Washington Times ji dokonce označil za "Ellu Fitzgeraldovou romské hudby." Proslavila se zejména vystupováním se skupinou Kale. Královna romské muziky zemřela v úterý v 64 letech.
Čtěte dále...[ 01.08.2017 ] - Zdeňka Kuchyňová, - Roman Casado

Vepřín v Letech u Písku, foto: ČTK Už dvacet let řeší stát odkup vepřína v Letech u Písku. Stojí totiž na místě romského tábora z doby druhé světové války a Česko za to sklízí už léta kritiku. K odstranění vepřína vyzval i Evropský parlament. Od srpna 1942 do května 1943 prošlo táborem více než 1300 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Teď se zdá, že došlo k obratu. Stát by mohl vepřín koupit už v září.
Čtěte dále...[ 09.11.2016 ] - Milena Štráfeldová

Asi 400 lidí, převážně Romů, ve čtvrtek v Žatci uctilo památku mladého Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. Většina z nich se pak vydala k podniku, kde se neštěstí odehrálo. Tam na ně čekali zákazníci podniku a obyvatelé Žatce. Hrozícímu konfliktu zabránily policejní pořádkové jednotky a antikonfliktní týmy.
Čtěte dále...[ 07.11.2016 ] - Martina Bílá

Vláda rozhodla o zadání posudku na ocenění pozemků pod vepřínem v Letech u Písku, kde stál koncentrační tábor, aby stát mohl pozemky odkoupit. O získání lokality spojené s historií Romů stát usiluje řadu let. Lety nebyly na oficiálním programu jednání vlády, v jeho závěru mluvčí kabinetu na twitteru informoval, že kabinet schválil "návrh na ukončení provozu velkovýkrmny prasat v blízkosti pietního místa".
Čtěte dále...[ 11.10.2016 ] - Martina Bílá

Výstavu Poklad Romů otevře ve čtvrtek Muzeum romské kultury v Brně. Tvoří ji téměř 400 exponátů. Odhalí historické unikáty ze zlata a stříbra, představí také šperky současných romských designérů z celé Evropy. Výstava představuje jak šperky samotné, tak jejich symboliku.
Čtěte dále...[ 13.09.2016 ] - Martina Bílá

Na Svatý Kopeček u Olomouce se tuto sobotu chystají stovky Romů z celé České republiky i Slovenska. Konat se zde bude tradiční romská pouť. Poutníci se ke svatokopecké bazilice vydají z nedalekých Samotišek, na Svatém Kopečku je poté čeká mše romského kněze, ale i doprovodné akce. Tématem pouti je Cesta k sobě, což značí nejen cestu k sobě navzájem, rodinám, blízkým, ale rovněž k Bohu, řekla ČTK mluvčí olomoucké charity Eva Štefková.
Čtěte dále...[ 06.09.2016 ] - Martina Bílá

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Babiš na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech na Písecku uctil památku jeho obětí, opět odmítl, že by zpochybňoval holokaust. Přijel sem poté, co minulý týden ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že Lety byly koncentračním táborem. Za výrok se Babiš již dříve omluvil a slíbil také peníze na postavení památníku.
Čtěte dále...[ 05.09.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vláda preferuje vykoupení vepřína, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech na Písecku. Na tiskové konferenci během jednání vlády to řekl novinářům ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Důležitý je ale názor jeho majitelů, s nimiž se podle ministra od loňského ledna vedlo pět jednání.
Čtěte dále...[ 13.08.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

V projektu Živá knihovna, který připravila organizace Amnesty International, si dnes mohou zájemci popovídat se zástupci menšin. V malých skupinách tak budou moci debatovat například s vozíčkářkou, Romem, asexuálkou, gayem, transgender osobou či uprchlíkem z Konga. Akce, která je součástí festivalu Prague Pride, začne na pražském Střeleckém ostrově. Podle Terezy Jarolímové z Amnesty International bude na místě deset lidí z různých menšin české společnosti.Lidé si mohou popovídat například s vozíčkářkou Ivou, která usiluje o dostupnou péči pro vozíčkáře, nebo s uprchlíkem Frederikem, který v 90.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 25.06.2016)

Terénní sociální pracovník Adam Fialík (uprostřed) a manželé Gabčovi (Foto: Jana Šustová) Už 19 let v Brně působí IQ Roma servis, který nabízí celou řadu sociálních služeb a usiluje o důstojný život Romů. My si v následujících minutách řekneme, jak vypadá terénní sociální práce, a také prozradíme, jak IQ Roma servis spolupracuje na projektu Rychlého zabydlení.
Čtěte dále...V srdci středního Slovenska, ve městě Banská Bystrica, se tento týden odehrála šachová partie, jaká se hned tak nevidí. Zplnomocněnec vlády pro romskou komunitu Ábel Ravas se posadil za šachový stůl. Na turnaj vyzvali vládního zmocněnce talentované romské děti. Nejmladší účastnici bylo sedm let. Kdo dostal šach – mat prozradí Miroslav Strelec.
Čtěte dále...Ron Glasbeek: Tata Mirando, 1933 (Foto: Muzeum romské kultury) Jaký byl život Romů a Sintů v období druhé světové války zjistí návštěvníci brněnského Muzea romské kultury. Nizozemský umělec Ron Glasbeek tam umístil víc než 30 obrazů, na kterých zachycuje zpívající kočovníky nebo třeba ženu, která pere prádlo. Reportáž z výstavy nazvané Smoky Pictures přináší kolegyně Pavlína Hornová.
Čtěte dále...V letošním roce po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi (Romská duše). Časopis přináší hlubší pohledy na romská témata – například v rozhovorech a reportážích. Magazín vydává organizace ROMEA. Spolu s Romano vodi je brněnský Romano hangos hlavním tištěným romským médiem v Česku. A naše romské vysílání už posloucháte skoro 24 let (v listopadu to oslavíme). Iveta Demeterová oslovila šéfredaktorku magazínu Janu Baudyšovou, ale ještě předtím se zeptala, zda je důležité, aby vycházela romská tištěná periodika a jestli Romano voďi zůstala v podvědomí čtenářů.
Čtěte dále...Osmatřicetiletý Jiří Kaliáš pracuje ve zdravotnictví už čtvrtým rokem. Začínal nejprve na stomatologii, ale nakonec zakotvil na hrudní chirurgii. A jak sám říká „Práce je především náročná psychicky.“ Natáčela s ním Rena Horvátová.
Čtěte dále...Teď se podíváme do romského zvolenského centra Romano jilo – Romské srdce, kde od loňského roku působí umělecký soubor stejného jména. Více o jeho aktivitách pověděl Robertu Hozovi komunitní pracovník Peter Kačica.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz